Mám veľmi rada šaláty zo surovej zeleniny. Keď som raz kolegyni hovorila, že v šaláte, ktorý som si priniesla na obed z domu, mám aj surovú brokolicu, povedala mi, že sa brokolica nesmie jesť surová. Vraj obsahuje niečo, čo je zdraviu škodlivé. Mám si ju tepelne upraviť? Ak niekto viete, prečo, budem rada ak mi poradíte.
@zareaguj
primar.sme.sk/c/4116547/dajme-zelenu-brokolici.html...
www.dailymail.co.uk/health/article-174946/Raw-broccoli-figh...
A "zdravovedné" články na internete sú naozaj dobré len na to, aby človeka domotali. Prípadne namotali na nejaký farmaceutický zázrak:-(
inak ja zo surovej brokolice poznam jeden fantasticky salat, na ktory nedam dopustit, takze zdraviu skodliva byt nemoze :-)
Obsah vitamínov a minerálov
Brokolica je po červenej paprike druhou zeleninou s najvyšším obsahom vitamínu C, v porovnaní s pomarančom ho má viac ako dvojnásobne. Vysoký obsah „céčka“ si zachová asi týždeň.
Brokolica je významným zdrojom karoténov, z ktorých v metabolizme vzniká dôležitý vitamín A, najlepší ochranca slizníc v organizme. Tento vitamín neutralizuje vplyv obávaných voľných radikálov, ktoré poškodzujú citlivé sliznice a spôsobujú rozličné ochorenia.
Významné je tiež väčšie množstvo vitamínu B1 a B12.
100 g brokolice nahradí 10 % dennej dávky vitamínu E, ostatná zelenina – okrem zeleru – ho obsahuje len v malom množstve.
Z minerálov brokolica obsahuje hlavne draslík, horčík, selén, fosfor a železo. Rovnako vápnik, ktorého obsahuje toľko ako mlieko, a preto sa brokolica stáva i významným doplnkom výživy pri osteoporóze. Mimoriadne vysoký obsah draslíka v brokolici pôsobí odvodňujúco a znižuje krvný tlak.
100 g brokolice nám dodá až polovicu odporúčanej dennej dávky kyseliny listovej, ktorá ovplyvňuje predovšetkým procesy spojené s tvorbou krvi.
Množstvo vápnika v tele musíme neustále dopĺňať, je dôležitý nielen pre zdravý vývoj detí, ale jeho nedostatok v dospelosti spôsobuje osteoporózu. Jeho hlavnými zdrojmi sú mliečne výrobky, ale nie každý ich má rád, takže je dobré poznať alternatívy v potrave. Brokolica obsahuje v 100 g okolo 100 mg tohto minerálu.
Liečivé účinky brokolice
pôsobí preventívne proti infekciám
vďaka vysokému obsahu vlákniny zlepšuje trávenie a odstraňuje zápchu
stimuluje metabolizmus sacharidov a bielkovín
posilňuje činnosť svalov
podporuje imunitný systém
posilňuje srdce a krvný obeh
podnecuje krvotvorbu, zabezpečuje výživu buniek kyslíkom
Ďalšou výhodou brokolice je jej nízka energetická hodnota. Obsahuje až 90% vody, žiaden tuk a len veľmi málo sacharidov. Napriek tomu má vysokú nutričnú hodnotu. Pokiaľ držíte diétu, konzumáciou brokolice zabránite tomu, že vašmu telu budú chýbať životne dôležité látky. V 100 g brokolice je len 33 kcal. Len pre porovnanie. Rovnaké množstvo mrkvy má 41kalórií a kelu 46 kalórií. Uvedené hodnoty teda priamo predurčujú konzumovať brokolicu počas diéty. Zabudnúť na ňu by nemali ani diabetici.
Nové výskumy dokazujú, že brokolica je vynikajúca najmä pre žalúdok. Zložka, nájdená v brokolici, dokazuje vyšší účinok než moderné antibiotiká v boji proti baktérii helicobacter pylori, o ktorej je dokázané, že spôsobuje žalúdočné vredy a ktorá je považovaná za pôvodcu väčšiny prípadov rakoviny žalúdka.
Spracovanie
Brokolicu kupujeme zelenú s uzavretými kvietkami bez akýchkoľvek známok plesne a hniloby. Pokiaľ má brokolica žltozelenú farbu, nie je čerstvá alebo nebola dobre skladovaná. Kvalitnú ružicu môžeme skladovať jeden alebo dva dni v chladničke na mieste určenom pre zeleninu.
Môžeme ju konzumovať surovú v šalátoch napríklad s jogurtom. Tepelne ju upravujeme veľmi krátko, aby sme nezničili cenné vitamíny. Podávame s lyžičkou kvalitného oleja pre čo najlepšie využitie betakaroténu.
keďže obsahuje vit C, nie je vhodné ju variť vo vode, lebo by sa zničil vit.C, a karotén zasa prijíma náš organizmus lepšie vo varenej forme, no ak sa tento druh zeleniny pripravi jemne na pare bude aj ovca celá aj vlk sýty :-))