Ejanka sa pýtala, kde sa dajú kúpiť kvalitné zemiaky, ktoré by sa dali piecť v šupke. Nuž, nepošlem ju do žiadneho konkrétneho obchodu, ale pár dobrých rád sem môžem napísať.
Najlepšie je zemiaky nakupovať priamo od výrobcu, roľníka alebo družstva. Viem, že takí sa ťažko hľadajú, ale na trhoviskách si ich môžte vytypovať už keď sa začinajú predávať skoré zemiaky. Vtedy najskôr zistíte, či sú zemiaky z vlastnej produkcie. Samozrejme môžu pomôcť i kolegovia a známi s príbuznými na dedine. V malovýrobe sa zemiakmi spravidla zaobchádza šetrnejšie, čo ovplyvňuje ich kvalitu i pri skladovaní.
Ak ste odkázaní na nákup v marketoch N I K D Y nekupujte prané zemiaky. Perú sa preto, aby sa odstránili klíčky, nahnité a hnilé hľuzy. Problémy spôsobuje hlavne odstránenie klíčkov. Odstránenie tesne pred použitím zemiak nepoškodí. Po dvoch- troch dňoch od odstránenia sa však v zemiakovej hľuze začnú tvoriť sivé, neskôr, čierne škrny a na povrchu sa vlhkom aktivizujú škrvny plesne zemiakovej, ktorá bola pri skladovaní zaschnutá. Keď si uvedomíme, že po opraní zemiaky stoja 2-3 dni v paletách, aby preschli, potom idú do baliarne, kde sa zdržia tiež 1-2 dni, je všetko jasné.
Takže radšej hľadajte zemiaky neprané, nech vás neodradí, že môžu byť zablatené, spravidla sú kvalitnejšie.
Pozornosť venujte aj varnému typu zemiakov (dnes už konečne v marketoch túto informáciu uvádzajú). Varný typ A sa hodí na šaláty, varný typ B na prílohy, varný typ C na kaše a lokše a varný typ D by ste v obchode nemali nájsť - je určený na priemyselné spracovanie.
Milá Evas, poriadok tu bude až potom, čo im tie šmejdy v obchode nekúpime. Viem, je to ťažké, keď toľko ľudí býva v panelákoch, ale je mi ľúto, že ani tí čo pôdu majú ju nevyužívajú na pestovanie úžitkových plodín. Viem, že v úžitkovej záhrade je veľa roboty, ale ani udržovať trávnik a bazén nie je ľahké ani lacné. Ja nechápem, že ľudia z dedín okolo Trnavy trávia víkendy napr. v Tescu alebo v Maxe. To je pre nich výlet, idú tam aj s malými deťmi, ktoré by mali byť na čerstvom vzduchu a strávia s nimi v tých klimatizovaných priestoroch i niekoľko hodín a to i teraz, v chrípkovej sezóne. Je mi ľúto za záhradkárskym hnutím. Možno sa to nezdá, ale v takej 4-árovej záhradke sa dopestovalo ovocia a zeleniny toľko, že 4- člennej rodine stačila skoro na celý rok. Dnes na tých záhradkách robia už len starci a keď tí pomrú, asi aj tam budú bazény. Ale čo sa dá robiť, taký je trend. Niekedy rozmýšľam, prečo tí, čo zháňajú bio-potraviny, kde kvalita tiež nie je zaručená, nezháňajú radšej kúsok pozemku, aby vedeli, že to čo jedia je naozaj v poriadku.