Záhada metky v haruli

zemo - fotkazemo, 19. novembra 2009
Dnes som piekol haruľu. Popri tom, že sa môžeme donekonečna dohadovať, ako sa pečie tá najlepšia, by som od vás potreboval radu.

Teda takto, moji milí varechovia a vareškule. Majstrovstvá sveta v pečení harule robili, či ešte robia v Medzibrode pri Brusne na strednom Slovensku. Tam vraj haruľu azda aj do truhly dávajú. Piekli ju ako základ stravy v minulosti aj tri či štyrikrát za týždeň. Vďaka súčasnej nelichotivej situácii, za ktorú môžu hnusní americkí imperialisti, sa v tejto časti Slovenska ku kolobehu harúľ na tanieroch iste vracajú.

V tejto obci zistíte podľa trieskania a buchotu, kde sa na haruľu chystajú. Aby bola pekná tenká, musí sa na plechu roztrieť cesto rovnomerne. Preto plechom trieskajú ako zmyslov zbavení o stôl, kým cesto nezíska správnu formu. Tiež som to skúšal, ale stačil panický útek psiny Tiny a jej vyčítavý pohľad spoza rohu, či som sa nezbláznil. Tak mi teda muselo stačiť postrúhané zemiaky utlačiť takou tou tľapkou, či ako sa to volá.

V Medzibrode sa nesmie piecť haruľa v smaltovanom, ale len na čiernom plechu. Má byť tenká ako čínsky porcelán a tak aj chrumkavá. To tiež neviem, či moja chutí podobne, my sme doma ešte čínsky porcelán nekoštovali.

A teraz už k mojej traume. Základom pre vyhlásenú medzibrodskú špecialitu sú samozrejme správne zemiaky a hlavne ich rastlina metka. Nie je to mäta pieporná. Na to dôrazne upozorňujú. Je to ich metka. A tá je môj kulinársky kameň úrazu.

Čo to je za zázrak? Podobá sa rastline, ktorá na Jána skryté poklady v skalách otvára? Lebo v nárečiach som metku našiel zaradenú medzi takéto názvy rastlinky: baušínek, kobula metka, konacal matka, koňska metka, krutoša, máta, máta Polej, mjontka, ochman, paušínek, planá bazalička, polajka, Polej, prominc, promincľové metličky, Pulajka, Pulej či puzalky. Všetky írečité názvy boli pod mätou. Ale pod ktorou okrem piepornej? Je to mäta klasnatá, mäta kučeravá, mäta vodná a či mäta dlholistá? To sú všetko mäty bez mentolu. Predpokladám, že mentolová rastlinka do haruli ani v Medzibrode nepatrí.

Kým mi pomôžete, len v krátkosti na osvetlenie môjho duševného rozpoloženia, kam moje šialenstvo z metky zašlo. Vybral som sa na internet, že záhadu objasním. Nájdem tajomstvo metky v iných krajinách. Aj som našiel. Len nie to, čo chcem.

V Srbsku a Chorvátsku je metka guľka. V Poľsku napríklad kiełbasa sredniorozdrobniona surowa. V Slovinsku je Metka žena môjho priateľa Srečka. A vo Fínsku Metropolia Ammattikorkeakoulun opiskelijakunta.

Takže, ak niekto viete, čo je to tá tajomná medzibrodská metka a prečo ju tamojšie gazdinky a tatkovia kuchári odjakživa do harule dávajú, a nie ako všetci na Slovensku majoránku, a hlavne ako potom medzibrodská haruľa chutí, napíšte mi. Lebo inak nezaspím. Ďakujem.
@zareaguj


Diskusia k článku

prezyvka
neviem odkiaľ si zobral tu metku,nemala to byt matka co harulu pecie,lebo medzibrodsku harulu som jedla uz asi sto krat,ale ziadna burina v nej nebola,inak bola taka ako si napisal a chuti super a moja svatka ju naozaj pecie kazdu sobotu a asi aj v nedelu,ale ja mam aj tak radcej tu klasiku na 1cm hrubu,poriadne mastnu cholesterolku s kopcom cibule a cesnaku,ked po jej zjedeni musis opustit miestnost a aj rodinu aspon na jeden den.
prezyvka
ale zistim,cez svatku co to ta metka je,svatka ma 90 rocnu mamu pri zdravom rozume a tele,co pecie harulu cely zivot,ta by to mala vediet
zemo
Jarco: Tá dnešná už padla behom pár minút za vlasť:) Vyskúšam možno aj s videom hlavne ten medzibrodský spôsob prípravy búcahním o stôl. Chystám sa na to v sobotu.
Pani prezývka: Pozor, ja som len hovoril o haruli z Medzibrodu. Všade, kde sa len niečo špitne o Majstrovstvách vo varení harule, tamojší domorodci zdôrazňujú potrebu pridávania rastlinky voňavej u nich zvanej metka. Ja som si metku nevycmúľal spoza uška. Je to tamojšia hrdosť, na ktorú si siahnuť nedajú.
Aj u nás ide haruľa klasická centimetrová s majoránkou, praženou cibuľkou a slaninkou oravskou a cesnakom. Na bravčovej masti samozrejme. Pečiem na 180 stupňoch a potom podľa potreby, tam kde to nie je dosť pripečené, nastavím piecku na spodný alebo horný ohrev.
P.S. Ale furt neviem, čo je to tá metka. Keby som to zistil, zoženiem si ju a vyskúšam tú povestnú medzibrodskú aj s trieskaním plechu po stole. Ale bisťu, mám iba smaltovaný a šedý, nie čierny:(
darinka55
Ja som dnes pridala do harule kyslú kapustu a bola výborná ,chrumkavá a mierne kyslá,no upečená kapusta je super a metka bude asi majoránka tá to dochutí to naše horné dolné stredné celoslovenské národné jedlo.
zemo
Darinka, nenie to majoránka, bisťu. Dákô inšio čudo zelené :o(
nyja
Haruľu mám veľmi rada, ale teda upečená na plechu v mojom prípade ešte chrumkavá nebola :( Ale čo ak som to piekla na čiernom plechu a bol smaltovaný? Postnite niekto ten správny medzibrodský recept na chrumkavú, pls.
roki11
Tak tak musím "zemovi" za pravdu dať.Som síce nitrančan (nitran je salám),ale po praslici Medzibroďan a tak o sesternice nie je núdza.Zrovna dnes som volal na horniaky,že čo to za metku dávajú do haruľe.Vraj mi ju pošlú nasušenú a je to "taká onakvá bylina,čo len v Medzibrode poznajú" a žiadna mäta ani majorán.To by som tú haruľu načisto domliagal...:) Takže mi ju pošlú i s origoš receptom.A vajce dať iba v prípade keď sú krumple moc vodové inak nie. Tak uvidím a napíšem.
zemo
Teším a ďakujem za podporu! :)
jody
Prosim Vás, tú onakvú bylinu by mohol ešte pred nasušením voľakto odfotiť, inak sa z miesta nepohneme a veru priznávam, zvedavá som poriadne...
zemo
Možno že je to relikt z doby ľadovej, a nikto o ňom na Slovensku nevie. Hors sa do Medzibrodu! Lebo nás Japonci predbehnú a zajtra už bude o tom v TV Hirohito reportáž :)
babidka
u nas na východe sa haruľa volá nalešnik alebo maľešnik a každý ju robi inak .niekto hrubši iní tenší , nebúcha sa s tepšou /pekáčom/ ale aj tak je ten nalešnik dobrý jak fras . Ja sice ani netušim čo za rastlina je ta metka , ale na Balkane sa do rôznych jedál dava mäta úzkolistá - v Bulharsku jej vravia gjuzum. Ja sama používam 4 druhy mäty a iba mäta pieporná je taka silne aromatická. Som velmi zvedava , co to za rastlina môže byt....
zemo
Ja tiež, a čakám týždeň, počkám rok...
sandratamer
toť čo som našla:

Niektoré ľudové názvy rastlín na Slovensku

Mentha - mäta
baušínek, kobula metka, konacal matka, koňska metka, krutoša, máta, máta Polej, metka, mjontka, ochman, paušínek, planá bazalička, polajka, Polej, prominc, promincľové metličky, Pulajka, Pulej, puzalky

Takže podľa mňa to je jeden z tých druhov mäty, čo neobsahujú mentolovú zložku či čo...
darinka55
No hurá asi sme sa dopátrali ku koreňu korenia ,napomáha tráveniu a teda môžeme spapať harule alebo malešnika koľko nám hrdlo ráči.Ja časť pečiem ako placky na panvici a nestačím piecť miznú ako gáfor a tie sú vtedy chrumkavé mňam!
roki11
Vrátil som sa z Medzibrodu a v profile mám listy "medzibrodskej metky".I keď trochu uschnutej ...ale je december.Nie je to mäta prieporná,ale listy trošku mentolovo voňajú.Takže recept ala Medzibrod: Studený plech vymastíme masťou nahrubo,aby ostala masť nalepená na plechu.Posypeme polohrubou múkou,aby sa haruľa nepripiekla..Pokrájanú cibuľu speníme na masti,pridáme štipku papriky.Nie veľa ,lebo by haruľa bola tmavá. Krumpľu narajbeme na jemno.Pridáme soľ,cibuľu,trošku majoránky ,korenie podľa chuti a za hrsť metky.Vajce pridáme len ak je krumpľa vodová.Nová krumpľa nie je vhodná.Na jeden plech idú 3 polievkové žufanky masy, rozotrieme a plechom potriaseme a pobúchame ,aby ostala haruľa rovnomerne rozotretá.Rúru rozohrejeme a pečieme cca 20 min. na najväčšom výkone.Toď vsio.
zemo
Hurá, trpezlivosť metku prináša. Len škoda, že cez tvoj profil tú záhadnú rastlinku nevieme v rukách pomrviť a ovoňať. Ale to nie je naša starosť.o to by mal dbať administrátor, nie? :o)
ja1ja1
Ano Vsak viem coho mame plnu zahradu Staci Jeden korienok a za par rokov to rastie vsade a ten plech Staci pobuchat rukou odspodu



 



TOPlist