Teda takto, moji milí varechovia a vareškule. Majstrovstvá sveta v pečení harule robili, či ešte robia v Medzibrode pri Brusne na strednom Slovensku. Tam vraj haruľu azda aj do truhly dávajú. Piekli ju ako základ stravy v minulosti aj tri či štyrikrát za týždeň. Vďaka súčasnej nelichotivej situácii, za ktorú môžu hnusní americkí imperialisti, sa v tejto časti Slovenska ku kolobehu harúľ na tanieroch iste vracajú.
V tejto obci zistíte podľa trieskania a buchotu, kde sa na haruľu chystajú. Aby bola pekná tenká, musí sa na plechu roztrieť cesto rovnomerne. Preto plechom trieskajú ako zmyslov zbavení o stôl, kým cesto nezíska správnu formu. Tiež som to skúšal, ale stačil panický útek psiny Tiny a jej vyčítavý pohľad spoza rohu, či som sa nezbláznil. Tak mi teda muselo stačiť postrúhané zemiaky utlačiť takou tou tľapkou, či ako sa to volá.
V Medzibrode sa nesmie piecť haruľa v smaltovanom, ale len na čiernom plechu. Má byť tenká ako čínsky porcelán a tak aj chrumkavá. To tiež neviem, či moja chutí podobne, my sme doma ešte čínsky porcelán nekoštovali.
A teraz už k mojej traume. Základom pre vyhlásenú medzibrodskú špecialitu sú samozrejme správne zemiaky a hlavne ich rastlina metka. Nie je to mäta pieporná. Na to dôrazne upozorňujú. Je to ich metka. A tá je môj kulinársky kameň úrazu.
Čo to je za zázrak? Podobá sa rastline, ktorá na Jána skryté poklady v skalách otvára? Lebo v nárečiach som metku našiel zaradenú medzi takéto názvy rastlinky: baušínek, kobula metka, konacal matka, koňska metka, krutoša, máta, máta Polej, mjontka, ochman, paušínek, planá bazalička, polajka, Polej, prominc, promincľové metličky, Pulajka, Pulej či puzalky. Všetky írečité názvy boli pod mätou. Ale pod ktorou okrem piepornej? Je to mäta klasnatá, mäta kučeravá, mäta vodná a či mäta dlholistá? To sú všetko mäty bez mentolu. Predpokladám, že mentolová rastlinka do haruli ani v Medzibrode nepatrí.
Kým mi pomôžete, len v krátkosti na osvetlenie môjho duševného rozpoloženia, kam moje šialenstvo z metky zašlo. Vybral som sa na internet, že záhadu objasním. Nájdem tajomstvo metky v iných krajinách. Aj som našiel. Len nie to, čo chcem.
V Srbsku a Chorvátsku je metka guľka. V Poľsku napríklad kiełbasa sredniorozdrobniona surowa. V Slovinsku je Metka žena môjho priateľa Srečka. A vo Fínsku Metropolia Ammattikorkeakoulun opiskelijakunta.
Takže, ak niekto viete, čo je to tá tajomná medzibrodská metka a prečo ju tamojšie gazdinky a tatkovia kuchári odjakživa do harule dávajú, a nie ako všetci na Slovensku majoránku, a hlavne ako potom medzibrodská haruľa chutí, napíšte mi. Lebo inak nezaspím. Ďakujem.
Pani prezývka: Pozor, ja som len hovoril o haruli z Medzibrodu. Všade, kde sa len niečo špitne o Majstrovstvách vo varení harule, tamojší domorodci zdôrazňujú potrebu pridávania rastlinky voňavej u nich zvanej metka. Ja som si metku nevycmúľal spoza uška. Je to tamojšia hrdosť, na ktorú si siahnuť nedajú.
Aj u nás ide haruľa klasická centimetrová s majoránkou, praženou cibuľkou a slaninkou oravskou a cesnakom. Na bravčovej masti samozrejme. Pečiem na 180 stupňoch a potom podľa potreby, tam kde to nie je dosť pripečené, nastavím piecku na spodný alebo horný ohrev.
P.S. Ale furt neviem, čo je to tá metka. Keby som to zistil, zoženiem si ju a vyskúšam tú povestnú medzibrodskú aj s trieskaním plechu po stole. Ale bisťu, mám iba smaltovaný a šedý, nie čierny:(
Niektoré ľudové názvy rastlín na Slovensku
Mentha - mäta
baušínek, kobula metka, konacal matka, koňska metka, krutoša, máta, máta Polej, metka, mjontka, ochman, paušínek, planá bazalička, polajka, Polej, prominc, promincľové metličky, Pulajka, Pulej, puzalky
Takže podľa mňa to je jeden z tých druhov mäty, čo neobsahujú mentolovú zložku či čo...
www.jelsinka.com/product/maeta-kucerava-109/...