Prínos mužov do histórie varechy II.

zemo - fotkazemo, 18. novembra 2009
V antike nevariaci nadsamci úplne ovládli vtedajší civilizovaný svet. Najprv antické Grécko. Iba dva naozaj smrťou hroziace dôvody prinútili antických Grékov variť.

Po prvé, ak mu žena odišla na ostrov Lesbos do spoločenstva básničky Sapfo (keď je Homér básnik, Sapfo musí byť básnička. Viď vzor lesník - lesníčka. Pozn. aut.) Samozrejme, po známych interpersonálnych vzťahoch medzi ženami na tomto ostrove, už svoju manželku hrdý Grék nechcel ani vidieť a musel si variť sám.

Druhý dôvod bol, ak muža zajali Amazonky. Vtedy mu nič iné nezostávalo, ako nakulmovať si vlasy, vziať do ľavej ruky malé Amazončiatko a pravou sa škriabať po hlave, čo navariť, kým mamina dobojuje.

V starovekom Ríme muž varil iba vtedy, keď mal vysoký tlak a nemohol ísť debatovať do parných kúpeľov. Rimania, ako je známe, jedli ležiac na boku. Povestná hltavosť neumožňovala konzumácia podlhovastých jedál, ako špargľa, mrkva, klobása a podobne. Hrozilo, že v takmer vodorovnej polohe by zostali trčať v tráviacej trubici.

Preto sa muži s vysokým tlakom venovali vymýšľaniu rôznych guľatých jedál, ktoré sa pekne zgúľali až do žalúdka. Najväčším hitom lukulských hodov boli špeciálne kŕmené čvíkoty (druh maličkého vodného vtáka - pozn. aut.). Podobne ako husy ich uzavreli do okrúhlej formy a po dvoch týždňoch pasírovania krmiva priamo do zobáka nadobudli vtáčiky potrebný okrúhly tvar. Po upečení sa ako jednohubky príjemne zgúľali rovno do žalúdka.
@zareaguj


Diskusia k článku




 



TOPlist