My sme roky striedavo používali dva: obidve autorky už nežijú a čo je horšie, tú lepšiu verziu neviem za ten svet nájsť. Preto sa musím uspokojiť aj s A- triedou. Niežeby nebol výsledok užasne jablkovoškoricový, stále mi stratený recept vŕta v hlave. Horšie ako susedia (tí sa najviac seba realizujú cez prázdniny, víkendové rána a večery.....).
Tak som uhnietla krehké cesto, šupla do chladničky, ošúpala a nastrúhala jablká.....výsledok bol jeden plný ťažký plech voňavého škaredého (mám výnimočný talent na koláče odpudivého vzhľadu v zmysle hesla: forma nerozhoduje) zázraku.
Zázrak je to preto, že pité chutí inak čerstvé, inak jednodňové až dvojdňové.......u nás v rodine sú preferencie rôzne, ale chutí takmer všetkým. Potom mi napadlo, že takýto chladničkový pobyt podľa mňa prospieva i polievkam (hlavne keď sa zmenia na puding).
Ibaže niekedy je ťažké nechať veľjedlo odpočinúť......keď naj chutí rovno z plechu/hrnca. Je tu nejaký odborník, ktorý vie vysvetliť príčinu takéhoto správania?
U nás sa tiež koláčiky jedia rovno z plechu ... iba ich úhľadne :) nakrájam (niekedy ani to nestihnem) a už mizne. Z duše to nenávidím, ale o niečom to svedčí ... chutia ... a to ma vždy upokojí ... ale Flemi chcela vedieť niečo iné ... neviem to zdôvodniť, ale je to naozaj tak ... naposledy som piekla cistinkin slivkový kysnutý báleš ... a ten bol naozaj na druhý deň lepší ... teda, to čo z neho zostalo .... :)
a napadlo mi, že by to mohlo mať inštinktívny pôvod, lebo plech je priamy zdroj , teda, ak to jete z plechu, jete to úplne čerstvé.......ako maliny z kríka.......takže je to iba volanie prírody, navyše užitočné,kto by jedol staré a pokazené, keď má pod nosom čerstvé a voňavé?
@hannah22 , to by mohlo byť ono!
inak ja som vychovaná vykať, iba starším spolužiakom nevykám...
varecha.pravda.sk/recepty/klasicke-jablkove-pyte-fotorece...