"Stááááááááááávali tesááááári, murárom léééééšenííí..." a hneď za pár slohami tejto pesničky začína druhú:" Kdo to byl, cigááááááááán černýýý cigán...."
Harmonikár nie je sám, za ním cupoce dievča a chlapec. Spievajú spolu, občas sa aj zhodnú s tóninou harmoniky, ale to nie je podstatné :)))
Ešte pár minút a už stoja pod našími oknami : " porodila Mária syna, aby luctvo zachrányl..." ozýva sa hlučný hlas harmonikára a aj jeho harmoniky. Vstávam z kresla, beriem pár šestákov a hádžem ich z okna. deti zbierajú...
" ... porodila Márija syna, aby luctvo zachrááányl... hybaj -zbíraj, tam néčo lecelo..." medzi spievaním usmerňuje tatko svoje deti a tie sa snažia, chlapec stojí opretý o zaparkované auto adievčatko behá , " aj tam néčo lecelo, aj tam..." , zohýba sa, zbiera grošíky a spieva.
"Aj hentam néčo spadlo, nevydzíš?" , prerušil hranie tatko a ukazuje na trávnik.
" Ale to nyšt neny, to je len líscí..." kričí dievča medzi spevom a šmátra rukami v zmrznutej mokrej tráve...
" A hento je čo ? :OKOT?? .......... porodzila Márija syna, aby luctvo zachráááányl..."
Smejem sa a zároveň sa úplne vážne pýtam sama seba:" A vás decká nešťastné, kto zachráni?"
- "dám, ale choď poupratovať okolo kontajnerov, potom dostaneš euro!"
Takto sa deti od mala učia že žobraním si vyrobia viac, ako keby chodili do zamestnania. Nikdy si neosvoja prácu v kolektíve, slušne sa chovať, mať v živote nejaký cieľ a dosiahnuť ho vlastným pričinením. A keď nedáte .... ukradnú, ale robiť nepôjdu, lebo sa im nechce ráno vstávať, boli by sprostí ! Veď to vidia u rodičov, ako ľahko si tatko zarobil.
Preto som aj proti vianočným finančných príspevkov, zbierkam šatstva, konzerv, cestovín, múky........ Nie, bez toho aby niečo urobil nič nedám.
Predstav si ale sídlisko s 12-poschodiakmi, 8 - poschodiakmi,harmonikár sa postaví na chodník a hraje.Tí, čo im dali koláče, alebo ovocie, zišli dolu, Tí, čo hodili peniaze z okna, zabalili ich do mikroténového vrecúška. SPomínam si na starý český film, kde takýto "verklikári" chodili po domoch a hrali, z pavlačových bytov im hádzali na dlažbu dvora drobné mince...nič nové pod slnkom. Kto čítal knihu o E. Piaf, je to aj tam spomenuté.
Ani im to nepridalo na sebavedomí, ale im to pomohlo.
Títo naši každoroční koledníci sú už u nás známi, celý rok ich v meste nevidno, ale keď sa blížia Vianoce, už ich očakávame. A že sú na tom veľmi zle, vidno to hneď na prvý pohľad.Tak keď hrajú, kto chce ich počúva na balkóne, pridá sa k spevu a tak im nejaké peniažky-cengáčiky hodí k nohám. A medzitým si so susedmi zamávame, a zlepšuje to vianočnú náladu. Ja som to napísala ale preto, že ma zarazilo to, ako sa zachoval "slovne" tatko.
... nepíšte sem aspoň teraz také hrôzy... radšej sa pozrite, kto je vedľa vás a potrebuje kúsok pochopenia a lásky.všetko nie je o peniazoch.
chorí z onkológie, starci, domováci je predsa iná kategória ľudí ako ochlasta čo núti svoje deti žobrať na Vianoce svojim vyrevúvaním pod oknami činžiaka. Ochlasta by menej chlastal keby musel chodiť do roboty. Deravá sociálna sieť kde sa sociálne pracovníčky boja chodiť do rodín, aby sa na vlastné oči presvedčili na čo sa používajú peniaze určené na pomoc chorým, starým a deťom je vizitkou tejto spoločnosti po roku 1989. Dovtedy sa aj na posledné kopanice dostalo pomoci tým ktorí to najviac potrebovali a na dôchodok starého človeka alebo siroty ak niekto siahol - bol to trestný čin. Ak poštárka dala do rúk dôchodok inému ako komu patril, dobre si to rozmyslela, lebo to musela nielen zaplatiť, ale ako trest dostala aj zrážky z platu.
Dnes zo starobných, invalidných alebo sirotských dôchodkov žijú celé rodiny zdravých nepracujúcich, beztrestne ich prepíjajú a okrádajú o výživu tým ktorým sú určené. Tak je to @julica a nepresvedčíš ma o opaku.
Byla jste mladá
A vše bylo proto lepší.
Námitka, která možná nejvíce generuje všechny ostatní radostné vzpomínky na ČSSR. Proti ní neexistuje argument. Ano, je dobré být mladý a zdravý, i za socialismu.