Prvý parameter je výkon daného zariadenia. Ten určuje prevádzkové náklady a požiadavky na pripojenie do inžinierskych sietí. Ako príklad uvádzam výrobcu UNOX s ktorým som pracoval najčastejšie.
Vyberieme si pre domácnosť dve kategórie:
Konvekčná pec Arianne
Konvektomat UNOX typ XVC 055
Konvekčná pec:
Ideálna na domáce použitie nakoľko napájanie je 220V. Pec je vybavená nádržou na vodu /používa sa destilovaná/ a nie je potrebné napojenie na vodovodnú prípojku. 4 plechy na pečenie poskytujú dostatočnú kapacitu na domáce použitie. Pec je vybavená režimom parenie, paropečenie a režim horúci vzduch. Ďalšia funkcia je manuálny dostrek, kde je možné zvýšiť vlhkosť v komore manuálne. Nespornou výhodou oproti bežnej teplovzdušnej peci je parný režim, ktorý je vhodný na parenie a dusenie. Pec zároveň slúži ako kysiareň kde nastavením parametrov 40 stupňov celzia a 90% vlhkosť vieme dosiahnuť ideálne prostredie kysiarne. Kde nastavením programu, pec prejde do režimu pečenie. Nevýhodou je nádržka s vodou, ktorú treba priebežne kontrolovať a dopĺňať. Pec používa rozmer pekárenských plechov, ktorý je pomerne ojedinelý a na trhu sa vyskytuje veľmi malo variácií nádob do tejto pece v porovnaní z štandardnými gastronádobami. Cena: výhodou tohoto zariadenia je cena, kde obstarávacia cena novej pece sa pohybuje niečo cez 500 eur a použitej okolo 280 eur.
Konvektomat:
Štandardný profesionálny kovektomat má pomerne náročné pripojenie /voda 1 col, 380V elektrika 10A istič min/ takže som vybral triedu XVC ktorá spĺňa parametre bežnej domácnosti. Parameter určuje počet zásunov gastronadob a ich veľkosť. Štandardný kovektomat používa 5 zásunov a viac v rozmere GN 1/1. Uvedený typ je modifikovaný 3x GN 2/3 čo znamená 3 zásuny s dvojtretinovým rozmerom, čo je pre bežnú domácnosť postačujúce.
Nároky na pripojenie:
Voda 1/2 col,odpad 30mm, 220V, 3,6kW 10A istič/ spotreba elektrickej energie je uvádzaná v plnej záťaži.
Nakoľko technológia spotrebuje pomerne veľké množstvo vody /1 hodina parného režimu cca 30 litrov/ je nutné mať pripojený zmäkčovač vody /cca 60 eur/
Riešenie odpadu je možné zbernou nádobou ale pri veľkom prietoku je prevádzka pomerne prácna.
Uvedený konvektomat používa režim CLIMALUX kde je možné v rámci režimu mať odvetrávaciu klapku komory otvorenú alebo zavretú. V prípade otvorenej, komora odvetráva do okolitého prostredia, pomerne vo veľkom množstve, preto je nutná ventilácia, prípadne digestor.
Ďalšou funkciou, ktorú ponúka je samočistiaci program, ktorý sa dá spustiť automaticky po každom použití. Stroj má nezávislé pripojenie na zásobník odvápňujúcej chémie kde si sám určuje množstvo. /8mm plastová trubka a rýchlospojky/
Nevýhody:
GN2/3 ponuka uvedených gastronádob je menšia, nevyrábajú sa smaltované v tomto rozmere.
Pomerne veľká hlučnosť pri plnej záťaži
Nadobúdacie cena 2600 eur nový a použitý cca 800 eur.
Servisné náklady: elektrická špirála cca 120 eur, ventilátor cca 120 eur, ovladací display cca 200 eur
Samozrejme pridaná hodnota tejto technológie a využite je veľké.
Zaváranie, pečenie, parenie, výroba šuniek pri nízkych teplotách, sousvide, konfitovanie.
Čaro používania spočíva v tom, že je možné pripravovať naraz niekoľko pokrmov súbežne.
Robili sme v nej vsetko - piekli sme chlieb , kolace , buchty na pare , maso , nakypy , zeleninu aj zemiaky , jedlo pre babatko .Pravdupovediac - nad prilozenymi receptami som potajme stravila spolu so slovnikom niekolko noci a tuzila som odskusat kazdy jeden :-) Vianocna 6 kg morka sa urobila za neuveritelne 1,5 hodiny- najprv sa uvarila v pare a potom sa na nej urobila krasna chrumkava korka . Taku chutnu a stavnatu morku som nikdy predtym nejedla . Rura bola napojena priamo na privod vody , vsetko mala zautomatizovane , takze s udrzbou nebola ziadna velka praca . Taky drahy spickovy spotrebic si dovolit sice nemozem ale nieco menej financne narocne by snad "dobre padlo" :-)Preto ti @emdy dakujem... lebo ako hovori @afataga "nikdy clovek nevie, kedy sa mu to zide" :-)