Niekedy kvapkajúca voda nahradí múzu. Kým prestane pršať, a ja teda môžem vystrčiť von môj hladký háklivý ňufák, poviem vám ako vznikla neandertálska kuchyňa. Vznikla po snahe vymyslieť ju.
Pračlovek sedel pri ohni. Hrýzol surové mamutie karé a rozmýšľal, ako v jaskyni vybudovať kuchyňu. Samozrejme, bola to ťažká úloha. Nemal ani šajnu, čo to vlastne kuchyňa je. Tak sedel pri ohni celý deň. Stŕplo mu od sedenia v nohách. Zadumaný položil mäso na rozpálený kameň ohniska a vybral sa prečistiť si hlavu na čerstvý vzduch. Stretol kamarátov, i zdôveril sa im so svojim problémom.
Závažný problém chce dlhotrvajúco sa riešiace stanovisko. Najlepšie sa vyrieši, ak názor dá názor, k nemu pribudne protichodný, atď. Pračlovečenský spolok miernosti si teda odbehol do neandertálskej krčmičky. K neďalekému stromu. Pod ním už pred popadané prezreté ovocie riadne vykvasilo. Sadli si medzi plody. Spôsobne vyhrnuli sedacie chlpy ku krku a diskutovali o kuchyni, pojedajúc opojné dary prírody.
(Práve na tomto mieste chcem upozorniť ctené čitateľky, že problém posedávania v krčmách trápil pračlovekov už vtedy. Nemali možnosť využiť terajšie chrámy múdrosti a šikovnosti, teda krčmy. No pračlovek ľahko zistil, že konzumáciou skvaseného ovocia spod stromu sa aj boj s mamutom stane malinou. Jaskyňa sa premení na útulný bytík, kde nekvapká na stalagnity. Jeho zarastená, chlpatá, vrčiaca pračlovečica sa podobá na fasa baby vyholené celebrity.)
POZOR - dôkaz zo súčasnosti - To, že ani pračlovekovia nemali v ich osiežovniach pokoj, neboli sami a museli o miesto v ich krčmičke tvrdo bojovať, dokazujú zvyky mnohých súčasných zvierat z rovníkovej Afriky. Opisce, hlavne paviány, musia zvádzať najmä pod chlebovníkmi kruté krčmové bitky. Tam sa totiž striedajú takmer všetky živočíšne druhy. Po chvíli zabúdajú na to, že jedny sa živia druhými.
Môžete vidieť svorne spásať skvasené opojné ovocie levy s antilopami, odchádzať klátiace sa slony na dur a iné zvieratá na mol. Dokonca vraj videli opitého hada, ktorý sa vybral domov k hadici spriamený. Mal podobne toporné pohyby ako každý opilec, ktorý si myslí, že keď nebude ohýbať kolená, tak si nikto nevšimne, že je tvrdý. Zvery taktiež túžia po návrate do raja. Pojedajúc skvasené ovocie si onú biblickú vegetariánsku spoločnosť pripomínajú. Poznámka mňa.)
Ale naspäť k našim pračlovekom. Samozrejme, najprv jedli ovocie spôsobne rukami. Neskôr už štvornožky ryjúc po zemi rozoberali najnovšie vnútro jaskynné klebety. Sťali sa tak, že by týchto opočlovekov ani Darwin nerozoznal od opíc. Na kuchyňu úplne zabudli.
Náš hrdina, s ktorým sme sa zoznámili na začiatku úvahy, sa tackajúc dovliekol do rodnej jaskyne. Zaspal spánkom spravodlivých. Keď sa z opitej opice zmenil na opočloveka, teda ráno vytriezvel, našiel na stene jaskyne obrázok. Oznamoval mu, že žena sa zbalila a odišla k mame.
Hlad ho donútil snoriť po jaskyni. Našiel na kameni vychladnutého ohniska podivný kus potravy. Teda po pračlovečensky povedané mäso, ktoré prešlo tepelnou úpravou. Ochutnal a zistil, že nechtiac vymyslel neandertálsku kuchyňu, teda jej trúbu alebo keď chcete gril.
Milé deti, dobrú noc.
Diskusia k článku