Gazdiná

sairaam - fotkasairaam, 3. mája 2010
Toto sme si zaznamenali v našej rodine od našej starej mamy, ktorá to vedela
naspamäť ako 92- ročná, okrem všelijakých dlhočizných motlidieb.

S obyčajou sa vrodenou vadieval sa muž so ženou,
že on tvrdo robiť musí, nič dobrieho neokúsi.
Žena že len doma sedá, dobré kúsky si pojedá.
Krem sedenia pri praslici a trocha tej motanici
krížom slamy nepreloží, hneď z večera sa uloží.

Tak manželia títo hodní vadievali sa deň po dni,
až konečne žena riekne:"Mužíčku, počuj ma pekne,
keď ja doma nerobím nič, dovoľ mi nech pochytím bič
a pôjdem orať na pole, budem mlátiť v stodole,
orať i úhoriť žito, vykonám za teba i to.
A ty mužu doma ostaň, na svitaní každý deň vstaň,
porob prácu všelikú, ako žena má vo zvyku".

"Dobre, nedbám, ty choď orať,
zajtra ráno ja všetky práce domáce, vykonám snadno za krátce".
Riekol muž, tak sa i stalo, jak sa večer povedalo.
Žena ráno hore vstáva a mužovi rozkaz dáva:
"Osej múky, napeč chleba, vykúr si pec ako treba,
teľaťu daj vody, sena, zmotaj tieto dva pradená,
vlej do dbanky a zmúť mliečko, nachovaj v kolíske decko.
Naškrob švábky plnú mieru, navar obed i večeru".

Žena na to praskla bičom a odišla s pohoničom.
Muž s radosťou ostal doma, vysúkal si rukávy,
opásal zásteru pred seba, dal sa do miesenia chleba.
I koľko tej nácesty dať, myslí, aby nebol chlebík kyslý.
Vtom počuje zbľačať teľa i beží tam ako strela.
Myslí si: "Po čo mám k teľaťu stále ísť?"
Pojme teľa, na šop ho vynesie, tam ho pevne uviaže
a koľko len chce žrať mu káže.
Pri tom obed chystať treba, príde i miesenie chleba,
mlieko mútiť i kúriť pec a v tom začne plakať chlapec.
Chytro, beda, nachovať v kolíske decko treba.

Ale dieťa chcelo iné, chcelo prse materine,
preto plakať neprestalo, čím viac, tým väčšmi vrešťalo.
"Budeš ticho, ty škovŕľa, kolíše ho, aby len spalo
a to len trochu - zamálo.
Čičíka ho a hompáľa, raz kolísku rozoženie a tá blízko je pri stene.
Odrazu sa vykopŕcne a dieťa "fuk" na zam praskne
a zjačí bolestne, ako čelom do steny praskne.

"Rata, Bože", zvolal otec, iste sa mi zabil chlapec.
Skočí, chce ho ratovať, čože mám prv do ruky vziať?
Ach, toto sú hroznie muky, vtom pochytí maselnicu,
priviaže na ňu tkanicu, prileje do dbanky vody,
na chrbát si ju vyhodí, ruky vopchá do koryta,
mykajúc nohou si dieťa.
Vtom sa mu dbanka prevráti a mlieko "šust" z maselnice
vylialo sa do svetnice, do kuchyne chytro skočí
a čo mu tam zhliadnu oči?

Z pece páľ až do povaly horí, dym sa oknom valí.
Do kuchyne chytro speje a v peci oheň zaleje.
Vtom počuje zbľačať teľa a čo vidí na povale
dierou rovno do maštale?
Žinkou hrdlo zatiahnuté leží teľa zadrhnuté.
A v koryte v ceste - našiel brblať sviňu
a na prahu stáť gazdinú.

"No, poludňajšia je hodina, obed nám dávaj gazdiná",
žena na muža tak volá a čo vidí, i pre Boha!
Keď videla toto všecko, najprv ratovala decko
a keď všade pobehala, mužovi dobre nadala.
Vyčítala kapitolu, kľačať mu dala ku stolu.
A muž s mysľou celkom inou, nechcel sa stať viac gazdinou.
:-)))

@zareaguj


Diskusia k článku

frezia68
Obdivujem starkú v tom úctyhodnom veku,že si pamätala tie veršovanky.Nech už bol autorom hocikto,alebo je to ľudová slovesnosť prenášaná z generácie na generáciu,obsahuje veľa múdrosti zo života.A dobre,že dnes to už celkom neplatí,lebo terajší muži vedia aj s vareškou,aj deťúrencami....:-))
jezibabka1
@sairaam až ma srdce zabolelo. Chvalabohu za takého muža, ako mám ja (aj keď by som ho niekedy rada """pohladkala""":))))))), ale ako hovorí @frezia68 dnešní muži vedia aj s vareškou, aj s deťmi, aspoň ja som na takého natrafila:)
evas13
Veru tak, iná doba je to a muži už nemajú toľkej práce a tak sa veru aj varešky chytia. No nie všetci, verte mi doma mám takého.
Nebudem ho veru haniť, bo mi dosť pomáha, vareška to síce nie je, ale v ostatnom však viniká s mojou pomocou.
sovka62
Na podobnú situáciu má moja obľúbená Betty McDonald správnu hlášku: ženina práca konca nemá. Samozrejme muži pomáhajú (a ten môj naozaj veľa), ale kľúčové slovo je "pomáhajú". Nemajú zodpovednosť za chod domácnosti a spokojnosť rodiny. A v tejto súvislosti mi viac razy napadlo, že aj štáty by mali riadiť ženy. Aký je napríklad rozdiel medzi zostavením štátneho a domáceho rozpočtu? Vždy je to len o tom, že môžem minúť len to, čo mám k dispozícii (a v lepšom prípade si nechať malú rezervu), inak ma čaká katastrofa. Tak prečo to nevedia tí chlapi, čo štátny rozpočet zostavujú? Mýlia ich tie nuly, čo sú tam navyše oproti domácemu?
jezibabka1
@sovka62 aj keď som toho svojho pred chvíľou chválila, v tomto je úplne mimo, keby boli na ňom financie, tak sme dávno pod mostom:)))
honestka
Zboznujem versovacky, poviedky, rozpravky a taketo co sa zakladaju na zivotoch uplne. Krasa!
stefani11
Sovka 62:Máš pravdu.Mali by štátny rozpočet zostavovať ženy a to také dobré gazdinky.Možno by sme sa mali lepšie.
bambulka51
Máte pravdu.........ale úprimne,čo by sme boli bez tých našich polovičiek.,,Veď aspoň sme pri nich tie ,,lepšie polovičky":)))))))))
hannah22
máte pravdu dievčatá, ale s nimi je život ťažký bez nich ešte horší a to sa nesťažujem ale citujem iných , ja som našťastie lepšia polovička , citát mojej polovičky, tá rečňovanka mi pripomenula životy našich babičiek, moja mala 11 detí a bez techniky, škôlky, len staršie deti pomáhali s mladšími , pomáhanie ženám v domácnosti sa vtedy nenosilo, do toho dve vojny a nekonečná ťažká robota a tak som rada že som tá lepšia polovička v tejto dobe ... :))
huck
Moja mama hovorievala, že odjakživa bol muž hlavou rodiny! Žena však bola krkom, ktory nou otača! :)
bozulka
Krásný a pravdivý príbeh.Nielen moja zkúsenosť mi potvrdila,že žena musí zvládnuť niekoľko vecí naraz-to sme čítali v príbehu ale muž dokáže nielen počúvať,ale zvládnuť iba jedno jediné.Oprobujte sa ho niečo opýtať keď počúva správy alebo nedajbože pozerá futbal alebo Formulu, niežeby vás nepočul,ale nevie čo hovoríte.Tým nechcem a nemôžem môjho muža ohovárať lebo je to nielen moja pravá ,ale v poslednom čase moje obidve ruky.Stále mu hovorím,že bez neho by som musela isť do penzionu.Je to úžasný človek a som mu v mnohom veľmi vďačná už viac ako 50 rokov.Mylím,že by sme si mali navzájom viac a častejšie prejaviť nahlas lásku a poďakovanie veď ten život tak rýchlo uteká.Prepáčte mi dnes som trošku namäkko a ešte k tomu počúvam Zmožka a to je veľa aj na mňa lebo spieva Už mi lásko neni třicet let...Nechcela som skončiť smutno preto vážme si všetky čo máme mužov čo si lásku zaslúžia / i keď niekedy by sme ich najradšej zaškrtili tak ako oni niekedy nás /.
tajnickas
@bozulka suhlasim s tebou, kedze sme stavali s priatelom dom, delba muzskych ci zenskych prac prisla nejak prirodzene, ved nebudem predsa behat s krompacom v ruke a priatel s vareskou :) A ja skutocne stihnem celu domacnost obriadit sama ovela rychlejsie. Ale ked sa necitim dobre a poziadam o pomoc, nikdy mi priatel nepovie nie a to je pre mna dolezite. Ale pribeh je to skvely a dobre som sa pobavila. Este uvidime, ked budeme mat deti, to bude este zatazkavajuca skuska :) ale asi pre oboch z nas :)
bozulka
@tajni čka máš pravdu ,ale myslím si že stavať dom to je už skutočná skúška ale tých skúšok bude v živote ešte veľa a tam kde je láska a tolerancia,tam vydrží všetko,ale treba o vzťah pečovať ako o krehkú rastlinku po celý život a potom ten vzťah vydrží.To tebe aj všetkým varecháčkam /aj varecháčom/ želám s celým srdcom.
evanaaa
Krásna veršovačka, v nej je všetko obsiahnuté - muži by si očas mali vymeniť miesto so ženami, potom by videli, čo je to drina.Česť tým, ktorí pred ženami a ich prácou skladajú klobúk z hlavy.
hkbarbie
@sovka suhlasim s tebou, staty by mali riadit zeny, ale musim poopravit, mali by to byt iba Slovenky a este z uzsieho vyberu len tie sikulky z Varechy :-) take Americanky to maju napriklad pomylene, maju pocit, ze musia byt muzmi, aj v kariere aj v domacnosti :-) a VSETKO vedia lepsie :-) nastastie moj muz rychlo "prepatrel" a ozenil sa so mnou :-) ha ha @bozulka s tou krehkou kvetinkou mas absolutnu pravdu!!! cenme si to co mame, ale cenme si aj same seba, lebo ako hovori moja 5-rocna princezna "aby ma mohli milovat ini, musim sa najprv milovat ja sama" :-)
babidka
suhlasim s @bozulkou ...ja sice zijem so svojim drahym "iba" 36 rokov .A velakrat som zasla aky je muzsky mozog jednoducho strukturovany - dokaze uzasne veci , je schopny velkych emocii a naozaj dokaze neuveritelne veci . ale upratovat , varit , pisat s detmi ulohy , umyvat riad , prebalit jedno dieta a s druhym preberat vztahy v skole -a to naraz v jednej chvili - neexistuje :-))))
trosku mi to trvalo , kym som to pochopila . ale ked som to uz VEDELA , tak sa mi spoluzitie s nim ulahcilo , skoncili mnohe konflikty :-) a ked ma nazlosti , tak uz nepokukujem jednym ockom po stojane s nozmi ...:-)))))Vtedy si rychlo spominam na to ako siel po mna v tuhom mraze o polnoci 100 km do Presova lebo zmrzli vlaky a ja by som nocovala na lavicke na stanici ...alebo ako ma prisiel vytiahnut zo zaveja ,lebo som precenila schopnosti svoje aj svojho auta ...alebo ako v noci fujazdil za dcerou do BB ked sa bala ist na skusku a chytala ju hysteria ...je jednoducho uzasny , aj ked obcas neznesitelny...:-)
hannah22
@babidka máš veľku, preveľku pravdu, kým sa človek naučí ako žiť spolu tak to trvá , chce to cvik aj pochopenie z oboch strán,/letecký modelár ktorý lepí, miluje a obdivuje lietadlá a koľko toho o nich vie / ale pri nakupovaní za ten svet neuvažuje a nekombinuje, ja vraj špekulujem a vymýšlam, no ale čo už, za 42 rokov som si už zvykla, len som si mohla nechať krídla narásť, aby mal čo študovať a viac ma obdivoval že ... :))
bozulka
@babidka ,@hannah máte krásne prirovnania,ale hoci aj ja som často pokukovala po stojane s nožmi/my záhoráčky sme už také šmyk.../,ale čo mi hovorí moja dlhoročná skúsenosť keď niečo od manžela chcem tak musím chváliť aký je "úžasný,výnimočný a ja to nedokážem urobiť atdˇ...a potom je tam kde ho chcem mať,len dúfam,že toto nebude nikdy čítať !!!!!!!Hi Hi .
babav
Pekna debata,vela pravdy ,dost kritiky.Jedno mi vsak nejde do hlavy.Ked su ti nasi muzi " lavi "v kuchyni ,ako je mozne ,ze uz od vekov (kralov,....)az do dnes ,v najlepsich restauraciach po celom svete maju "sefkucharov"?Az v poslednych rokoch sa do popredia dostavaju aj zeny ,vdaka TV (?!)
svetlana33
myslíš napr. Kamilu Magálovú? Keď piekli napr. bábovku aj vtedy vyhral chlap - môj priateľ. Keby ste ho počuli aké má vedomosti z gastronómie - to by ste zírali. No proste tí, čo sú "šéfkuchári" potvrdzujú tú výnimku z pravidla. A v tom rozpočtovaní republiky plne súhlasím - určite by to na SK-u vyzeralo inak, keby sme my ženy robili tie rozpočtové pravidlá.
svetlana33
a tá báseň je úžasná - veľmi obdivujem to staré rýmovanie pomocou slangových slov - skátka pritom relaxujem TOPlist