Tlačenkový šalát
Tlačenkový šalát

Tlačenkový šalát podľa ČSN fotorecept

kimlo - fotkakimlo, 26. mája 2021
Tlačenkový šalát podľa ČSN (fotorecept)
Foto: kimlo

Tento šalát som robil už dávnejšie, našťastie sa mi zachovalo pár fotiek, tak som sa rozhodol s Vami o recept podeliť. Základom je kúpiť dobrú domácu tlačenku, ja kupujem od farmárov a som s ňou veľmi spokojný. Odkaz na recept paprikového šalátu, ktorý tam ide tiež, uvádzam v postupe. Týmto pozdravujem kamarátov @kvakac a @kuko95, ktorým tento recept venujem :-)

4
porcie
30 minút
príprava

Suroviny

600 g
300 g
100 g
50 g (bez nálevu)
50 g
10 g
10 g
5 g
10 g
1 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Tlačenku nakrájame na malé kocky a zmiešame s posekaným paprikovým šalátom. Recept naň uvádzam pri svojom recepte na feferónový šalát, kde ide tento paprikový tiež. Tu je link: https://varecha.pravda.sk/recepty/feferonovy-salat/57055-recept.html

  Tlačenkový šalát podľa ČSN (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Pridáme nadrobno nakájanú cibuľu, rezance kapie, horčicu, olej, ocot, worchester, soľ, korenie a premiešame. Dáme vychladiť aspoň na 2 hodiny.

  Tlačenkový šalát podľa ČSN (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Na záver uvádzam pôvodný recept z knihy receptúr kde je rozpis na 10 kg šalátu. My si však upravíme gramáže surovín podľa váhy našej tlačenky.

  Tlačenkový šalát podľa ČSN (fotorecept) - obrázok 3

Diskusia k receptu

kvakac
Tak to si ma potešil s týmto kamarát. V blízkej dobe skúsim. No musím si tie gramy preniesť na lyžice, hlavne tekutý materiál. Vodka 100 g viem čo je - há há. To bude fajnové jedlo - mňám. Vďaka za recept.
kuko95
Super šalát pre štíhlu líniu ! Venovanie od chlapa som ešte nedostal ale takéto má veru potešilo :D a už by si sa mohol zastaviť raz v povazanoch k nášmu mäsiarovi ta tlačenka a jaternice,klobaasky...taký gurmán ako ty bude spokojný :D
kimlo
@farbuska (26.5.2021 13:20)
Vyskúšaj a uvidíš. Namiesto paprikového šalátu by možno stačilo dať viac zaváranej kápie a zavárané cibuľky z pohára... na chuti to iste veľa nezmení.
kimlo
@kvakac (26.5.2021 15:56)
Vďaka za ohlas, to s tou gramážou vodky si pamätám keď som bol služobne v Minsku, tiež som sa tomu čudoval, u nás poldecáky a oni váhové miery :-)
1x kvakac
kimlo
@kuko95 (26.5.2021 17:34)
Do Považan sa chystám už dlhšie...momentálne mám dobrý zdroj týchto špecialít v Čachticiach, ale určite vyskúšam aj Považany. Dík sa tip.
1x kuko95
martakv
tak toto je pre mňa novinka a to mám už cez 60 :-). Asi som nechodila do správnych lahôdok :-). Vďaka za recept.
boxik
Mám svoje roky ,šaláty som jedol všelijaké ,začal som už vtedy keď jediným šalátom bola iba treska ,dodnes ich mám rád ,ale tento tlačenkový som nezaregistroval a to som časť svojho života strávil aj v Čechách. Proste človek sa celý život učí ,ale tento pre mňa neznámy môže byť fajn. Možno preto nebol v dávnej minulosti známy lebo asi ani ČSN nepočítala s chlpatou tlačenkou ktora sa za socíku , bola na trhu bežná a jedli ju len silné žalúdky. Iné to bolo pri domácich zabíjačkách ,ale s tými norma nemohla počítať .
chemik
Taktéž vlastním Receptury studené kuchyně, ale s radostí převezmu tento recept od Kimla, zejména proto, že jeho návod na vlastní paprikový salát řeší problém s originálem. Pro mne existují mistrovské tlačenky s převahou masa a úžasnou chutí, ke kterým je kromě čerstvého chleba škoda přidávat cokoliv dalšího. U některé tmavé tlačenky si zpestřím chuť kremžskou hořčicí. Ze světlých tlačenek s větším podílem sulcové resp.aspikové složky si radši vyrábím salát. Protože inspiraci se meze nekladou, jsem dosud používal obsah sklenice Moravanky s pikantně kyselou chutí nálevu, ve kterém předem spařím cibuli nakrájenou na půlkolečka nebo půlměsíčky. A teď se těším na originál až v létě naložím papriku na salát.
chemik
@kuko95 (27.5.2021 18:45)

Líbí se mi, že ani část plátku neni průhledná, za mistrovskou chuť ručíš ty a růžové kousky snad nejsou z masa nakládaného.