Bezlepkové žemle
Bezlepkové žemle

Slané bezlepkové žemle

novalim - fotkanovalim, 24. marca 2020. Komerčný recept.
Slané bezlepkové žemle
Foto: novalim

Vôňa domáceho pečiva je jedným z dôvodov, prečo si u nás chlieb aj pečivo zvykneme piecť doma. Slané bezlepkové žemle pečené v ohňovzdorných nádobkách Zobraziť celý popisVôňa domáceho pečiva je jedným z dôvodov, prečo si u nás chlieb aj pečivo zvykneme piecť doma. Slané bezlepkové žemle pečené v ohňovzdorných nádobkách si budete pochvaľovať. Čerstvo upečené, potreté len maslom a podávané napríklad s pažítkou alebo v čase sezóny s nasekaným medvedím cesnakom sú priam neodolateľné. Vyskúšajte si ich upiecť podľa nášho jednoduchého receptu aj vy a dajte nám vedieť, ako vám chutili.
Zdroj: https://novalim.net/slane-bezlepkove-zemle/

8-10
porcií
30 minút
na 230 °C

Suroviny

300 g
1 kopcovitá PL
200 ml vlažná
1 ČL
1 ČL
Postup

 1. 1

  Upiecť si tieto bezlepkové žemličky je skutočne jednoduché. Nemusíte sa báť, že ich zle vymiesite, pretože ich vôbec netreba miesť. Kúzlo tohto receptu je v tom, že všetky prísady dáme do väčšej misy, varechou ich premiešame a… to je všetko. Takto premiešané cesto prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme ho cez noc na kuchynskej linke kysnúť.

 2. 2

  Na druhý deň nakysnuté cesto, ktoré bude mať konzistenciu hustej bublinkovej kaše, vyklopíme na pracovnú dosku, ktorú sme dobre pomúčili bezlepkovou múkou – napr. Promix UNI. Navlhčenými rukami cesto premiesime, resp. poprekladáme a rozdelíme na 8 rovnakých kúskov. Množstvo a veľkosť kúskov záleží od toho, aké veľké ohňovzdorné nádobky máme. My sme použili nádobky široké 10 cm a hlboké 5 cm.

 3. 3

  Kúsky poprášime bezlepkovou múkou a prikryté utierkou ich necháme ešte podkysnúť asi pol hodinu.

 4. 4

  Medzitým vložíme nádobky aj s pokrievkami do rúry, ktorú vyhrejeme na 230 stupňov. Nádobky sa tak dobre rozohrejú a žemličky sa v nich lepšie upečú.

 5. 5

  Po pol hodine budeme podkysnuté žemličky opatrne prenášať do rozožeravených nádob na pečenie. Nádobky opatrne vyberieme z rúry, položíme na mriežku alebo povrch, ktorý znesie vysokú teplotu, zľahka ich zvnútra poprášime múkou a vložíme do nich jednotlivé kúsky cesta. Pri manipulácii sa cesto zdeformuje, ale to je v poriadku, počas pečenia nadobudne pekný tvar a nafúkne sa.

 6. 6

  Uzatvorené nádobky s cestom vložíme rýchlo späť do rúry a slané bezlepkové žemle pečieme 15 minút. Po 15 minútach opatrne odstránime pokrievky a žemličky dopekáme do zlatohneda ďalších 15-20 minút. Celková dĺžka pečenia závisí od veľkosti žemličiek, preto odporúčame pre istotu odsledovať si dĺžku pečenia a riadiť sa aj zafarbením žemličiek.

 7. 7

  Upečené žemličky necháme vychladnúť v nádobkách, vlažné ich povyberáme a môžeme jesť. Najlepšie chutia čerstvé, ak ich nezjete, odporúčame ich zmraziť. V prípade potreby ich vyberieme z mrazničky a rozmrazíme v rúre rozohriatej na 200 stupňov na pár minút.

Diskusia k receptu

používateľ nemá avatar
123
123
pekné a jednoduché... stoja za vyskúšanie...už len zohnať tie mištičky - dnes, keď je takmer všetko pozatvárané ... musia počkať, ale idú do uložených receptov .
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia