Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom fotorecept

nikajednadva - fotkanikajednadva, 28. apríla 2019 9:48
Ďalšie recepty »

Pavlova je jedným z mojich najobľúbenejších dezertov. Je jednoduchá, rýchla a mám pocit, že nech ju obložím akýmkoľvek ovocím, vždy chutí skvele. Robievam teda rôzne variácie (jahody, rebarbora a pistácie; mango a marakuja), ale táto je zďaleka mojou najobľúbenešou. Keď som objavila kombináciu príchutí levanduľa, citrón a med, chcela som ju zapracovať aj do formy Pavlovej a tak tento recept vznikol. Snáď každý kto ju ochutnal si ju nevedel vynachváliť, preto zdieľam.

8
porcií
90 min
príprava
90 min
na 130 °C

Suroviny

Snehový korpus:
4 ks
250 g
1 ČL
1 ČL
1 ČL
Krém:
300 ml
3 PL
1 ČL
2 PL
1 ČL
Ozdoba:
200 g
Medový honeycomb:
50 g
62 g
3/4 ČL
TIP: Séria kuchárskych kníh z Varecha.sk za zvýhodnenú cenu

Postup prípravy

 1. 1

  Najskôr si pripravíme bielkový základ. V miske vyšľaháme bielky do polotuha. Vtedy začneme postupne pridávať cukor. Keď je cukor prišľahaný a sneh z bielkov je hustý a lesklý pridáme škrob, ocot a vanilku. Na papier na pečenie si nakreslíme kruh, papier prevrátime a snehovú hmotu naň vylejeme. Rozotrieme ju do tvaru predkresleného kruhu tak, aby v strede bola menšia priehlbina. Pečieme v rúre vyhriatej na 130 °C asi 1 1/4- 1 1/2 hodiny. POZOR, dĺžka a teplota pečenia dosť závisí od rúry. V elektrickej rúre som ju piekla ako uvádzam vyššie, no v teplovzdušnej mi pri takejto teplote zhnedla. Tam sa mi osvedčilo 100°C a 1 h 45 min.

  Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Kým sa mi Pavlova piekla, ja som si pripravila lemon curd - tu som spotrebovala žĺtky, ktoré mi zvýšili. Lemon curd je niečo ako citrónová nátierka. Bežne obsahuje šťavu a kôru z citrónov, vajíčka, maslo, cukor a škrob. Keďže je citrónová, je značne kyslá, čo sa k sladkej šľahačke a snehovému základu hodí. Lemon curd môžeme použiť kupovaný alebo si ho pripraviť doma.

  Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Kým sa Pavlova pečie, pripravíme si medový honeycomb. Množstvo ingrediencií je na viac honeycomb-u ako potrebujeme, no s menšími mierkami sa už ťažko pracuje. Do stredného hrnca si dáme cukor a med a pripravíme si plech vystlaný silikónovou podložkou na pečenie alebo vymasteným alobalom.

  Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Na strednom ohni zohrejeme med a cukor kým sa cukor roztopí a hmota má tmavšiu zlatistú farbu (149 °C). Vtedy do hrnca preosejeme sódu bikarbónu a premiešame. Pozor, akonáhle pridáme sódu, hmota značne zväčší svoj objem. Vylejeme na pripravený plech a necháme vychladnúť.

  Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Do studeného lemon curd pridáme lyžičku medu a rozotrieme na vychladnutý bielkový základ.

  Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Ďalej si vyšľaháme smotanu s cukrom a levanduľovou esenciou. Rozotrieme na Pavlovu a na vrch poukladáme černice a rozlámaný honeycomb. Ak chceme, posypeme feuilletine. Honeycomb a feuilletine však pridáme až tesne pred podávaním, oboje sú citlivé na vlhko a teda ak by mali dlhšie na torte stáť, zmäkli či roztopili by sa.

  Pavlova torta s citrónom, levanduľou a medom (fotorecept) - obrázok 6
Recept je zaradený do tagov:
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist