Foto: nicopopa
Pretože som už začala vám prezentovať džemy aj lekváry rumunské, čo sú hrdosť každej gazdinke, teraz budem vám predstaviť orechový lekvár. Má špecifickú chuť. Zobraziť celý popisPretože som už začala vám prezentovať džemy aj lekváry rumunské, čo sú hrdosť každej gazdinke, teraz budem vám predstaviť orechový lekvár. Má špecifickú chuť. Patrí k mojím najobľúbenejším.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Zbierame si zelene orechy skôr ako začnú v nútri byť tvrdé. Ak zbierame neskoro, potom už budú horké a budú pokaziť náš lekvár. Pre orientaciu musia mat takú veľkosť ako na fotke.
-
2
Čistíme orechy ktoré hádžeme hneď do studenej vody, do ktorej sme nakrájali predtým plátky citrónu. Musíme čistiť celá zelená kôrka ktorá pustí strašnú hnedú farbu na ruky. Možno je lepšie zobrať rukavice. V studenej vode necháme stáť orechy 24 hodiny a v tomto čase vymeníme tá voda asi 3-4 krát.
-
3
Musia byť očistené asi tak ako som dala na túto fotku - detail predchádzajúcej pre lepšie vidieť.
-
4
Pripravíme si sirup z vody a cukru - dobre rozmiešame za stáleho varenia, a keď je cukor roztopený, hodíme orechy do vody. Dáme aj klinčeky, aby sa varili spolu s orechami.
-
5
Varíme na malý oheň dokedy získame dobrú konzistenciu. Na koniec pridame vanilkový cukor. Necháme potom vychladnúť a dáme do pohárov.
-
6
Poznámka: veľká práca, ale pre takú delikatesu myslím, že sa oplatí skúsiť.
v akom štádiu sú orechy.
Len pripomínam, že orechy nesmú byť veľké a zrelé, pretože inak bude lekvár veľmi horký. Musia byť mladučké kým sa ešte nevytvorila hnedá škrupinka a vnútro je len akoby želé.
hneď sa pustíme do varenia ďaľšej dávky, aby sme mali vianočnú špecialitu na obdarovanie našich známych.
urobili sme len jednu zmenu, dávali sme prírodnú vanilku ku koncu varenia, nech už to je prírodné:)) ach, a v studenej vode sme to máčali iba tak 14 hodín, pre teplo, aby nezačali kvasiť, no chuť má vynikajúcu. pekne ďakujeme za recep na túto delikatesu, ktorá mi pripomína vôňou kvitnúci čierny orech, alebo jesenný park v babičkinom dedinskom kaštieli, kam sme chodili s otcom a dedom oberať čierne orechy, ktoré dedo sušil a robieval z nich šperky, či, popílenými tenučkými plátkami z nich vykladal drevené nádoby ako s ornamentom......
Nie som si si istá ako je to u vás (pretože môj muž nerozonáva rozdiel medzi lekvárom a džemom), ale v našej krajine hovoríme o lekvári ak má redšiu konzistenciu (na rozdiel džemom) a je v ňom celé ovocie a na rozdiel od džemu je v ňom podstatne viacej cukru. Ak by ti vasilo, že je môj recept riedky - stačí pridať cukor. Velmi sa tešim že chutilo. Maj sa dobre. Nico
milá @nicopopa , na to menu som sa pýtal preto, že dnes sme mali na obed pečené kačacie prsia a manželka vymyslela trochu sirupu z lekváru osoliťa marinovať v ňom tú kačku, tak 3 hodinky pred pečením. do výpeku, zbaveného tuku sme potom dali trochu koňaku aj tie fantastické orechy, pre každú osobu 1, a ako príloha bola zapekaná zemiaková kaša v mafínkových formách.
kačacie prsíčka, aj mafínky tá orechová dobrota pozdvihla až do neba:)))
rumunské využitie ako zákusok mi pripomína detstvo, keď sme takto dostávali dulový lekvár.
tvoj recept ma znovu, podobne, ako agátový lekvár, inšpiroval aj chuťovo, aj poeticko- romanticky, takže by mohol mať názov aj "poézia na /vareške/ lyžičke" a to nás s manželkou baví. pozdravujem aj tvojho manžela.....
časť sme si dali s dobrým čajíkom, časť využívame do varenia všade tam, kde je bravčovina, kuracina či kačacina, ktorých chuť veľmi podporí, ozvláštni a doplní.
naozaj sa dá využiť veľmi všestranne, nielen na priamu konzumáciu a navyše je aj krásny.
tak ďakujeme a tešíme sa na nové recepty z jednoduchých súrovín a s takým neobyčajným výsledkom.
šťastné a veselé:)
Mám taký istý problém s mojím posledným pohárikom orechového lekváru. Chcela som si kúpiť aj menšie poháriky aby som ho mal "viac". Ale iné som žiaľ nenašla.
Len pre informáciu, budúci týždeň dovezieme na Slovensko orechový lekvár vyrobený priamo v Rumunsku. Keby si chcel ochutnať, možeme sa stretnúť na malú kavičku a vyskúšať ho k nej.
Ešte raz ďakujem za milé slová. Veselé a pekné Vianoce aj vám. Nico
Ja ten recept poznám tak, že 14-18 dní treba tie zelené orechy máčať v studenej vode, ktorú každý deň treba vymieňať, potom sa stratí tá horká chuť. Netreba zabudnúť na to, že tie orechy by sa mali používať len nezrelé ktoré sú vo vnútri trochu glejovité, Ja to zisťujem tak, že jeden orech rozrežem a zisťujem tak stav "zrelosti" resp.nezrelosti. Ale obyčajne do konca júna sú ešte orechy vhodné na prípravu orechového likéru. Ja som práve dnes nazbierala zo stromu orechy, bolo ich 3,3 kg. tak som ich poprepichovala nožom na záhrade po odstránený zdrevnatelého konca, a zaliala studenou vodu. Ostaté potom už robím ako ste to tu popísali.
ale o chvíľu je na orechy ten pravý čas, tak je dobre vytiahnuť tento recept, možno aj pre iných..:)
vdaka za rozšírenie obzorov..:)
je to môj naj-recept všetkých čias na vareche
zdravím a zdravie prajem aj tebe, tvojej rumunskej aj slovenskej rodine
používame spolu s korením na natretie pred tepelnou úpravou, alebo pridáme do výpeku spolu s korením a vodou ako chutnú omáčku….
fantázii sa medze nekladú.
rozkrájané a zohriate ich milujeme na vanilkovej zmrzline….