Foto: boise
Mám na záhrade orech. Ba dokonca orešisko. Hoci som na orechy alergická, poslušne ich lúpem a podávam ostatným nealergickým členom rodiny. Ja si dávam Zobraziť celý popisMám na záhrade orech. Ba dokonca orešisko. Hoci som na orechy alergická, poslušne ich lúpem a podávam ostatným nealergickým členom rodiny. Ja si dávam radšej orechovicu pripravenú na Jána. Nuž a teraz v období absolútneho kašľa suchého, vlhkého, dlhodobého a neutíchajúceho si svorne v rytme kašľa popíjame orechový čaj. Pomáha. FAKT ;)
tepelná úprava
Postup
-
1
Existujú dva postupy prípravy orechového čaju proti kašľu. Oba sa bijú do pŕs, že práve ten konkrétny je ten správny. Je na vás, ktorý variant vyskúšate. Začíname rovnako. Škrupiny z desiatich orechov umyjeme a zalejeme 0,5l studenej vody. Pokiaľ máte dosť času, vyskúšajte variant A - takto namočené ich nechajte lúhovať 12 hodín.
-
2
Ak ste sa rozhodli pre rýchlejšiu alternatívu, nemusia sa vopred lúhovať, rovno ich povarte 30 minút a potom ich nechajte ešte cca 15-20 minút postáť vo vývare. Pokiaľ ste ich najskôr lúhovali, povarte ich len krátko - cca 5 minút. Keď je čaj teplý (nie horúci), doslaďte ho medom a trebárs šípkovým sirupom (recept som pridala nedávno) a teplý pite po dúškoch. Odporúča sa najmä pri dlhodobom, opakujúcom sa, alebo vlhkom kašli.
Ja na úporný kašeľ používam macerát zo skoroceľa kopijovitého, tiež to pomáha. Popíjam ho po dúškoch v priebehu celého dňa.