Milkina štrúdľa

tetrisss - fotkatetrisss, 8. novembra 2014 17:29
Ďalšie recepty »
Milkina štrúdľaFoto: tetrisss

Napriek tomu, že je tu už podobný recept, dovolím si ho oprášiť a najmä dodať plnky podľa mojej kamarátky, výbornej kuchárky, Ľubky.

30 min
príprava
50 min
na 180 °C

Suroviny

Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  V robote si vymiešame prvé cesto na pružné a nelepivé cesto, ak je málo smotany, ja som potrebovala ešte 3 lyžice kyslého mlieka, treba pridať. Druhú časť múky zmiešame s povolenou masťou. Prvé cesto vyvaľkáme, natrieme na neho druhé cesto a pevne zrolujeme ako roládu. Cesto dáme odpočívať do chladu do druhého dňa. Rozdelíme na 8 častí, na jeden plech nám stačí polovica cesta a tak ho môžeme zatočiť do kuchynskej fólie a dať do mrazničky. Potom stačí vybrať dve hodiny pred použitím a máme pochúťku rýchlo hotovú.

 2. 2

  Tak, polovice cesta sme sa zbavili a ideme ďalej. Jednotlivé časti si vyvaľkáme na čo najtenšie a ide to veľmi dobre. Približne výjde rozmer 30x40 cm. Na tieto štyri cestá si rozpustíme 125g masla. Zomelieme mak a orechy podľa chuti, ale treba dosť veľa. Nedá sa to presne odvážiť, ale ja som potrebovala asi 3 dl zomletého maku a toľko isto orechov.

 3. 3

  Na cesto lyžicou nakvapkáme maslo, nešetríme, na to nasypeme jemne strúhanku, na to dáme vrstvu maku alebo orechov od kraja do 4 pätín na druhej strane vo vrstve 1 cm. Na to nasypeme kryštálový cukor podľa chuti /podľa mňa-nešetríme/. Na túto vrstvu nastrúhame jedno veľké jablko, posypeme hrozienkami, a polejeme sladkou smotanou. Na štyri cestá potrebujeme 1 dl. Posypeme vanilkovým cukrom a ešte pokvapkáme maslom. Podľa chuti možeme dať aj škoricu. Ľavý a pravý okraj na dva cm zahneme a celé cesto zrolujeme. Uložíme na plech. Takto postupujeme so všetkými štyrmi cestami.

 4. 4

  Inak fantázii sa medze nekladú, napr. namiesto jabĺk môžeme dať čerešne, višne, broskyne, namiesto hrozienok iné kandizované ovocie. Do cesta môžeme dať aj klasickú tvarohovú plnku, nezabudneme na podklad z masla a strúhanky.

 5. 5

  Hotové, naplnené štrúdle potrieme mliekom a dáme piecť. Hotové pocukrujeme a nakrájame.

 6. 6

  Pridám ešte recept na krupicovú plnku podla Ľubky: na horúce maslo vysypeme krupicu, popražíme za stáleho miešana na bledohnedo, zalejeme vodou a miešame až kým krupica vodu nepoberie a vyzerá ako rozdrobená. Odstavíme a zakryjeme, necháme vychladnúť. Na plát cesta dáme rozpustené maslo, posypeme krupicou, na to dáme veľa ovocia, najlepšie čerstvé čerešne, alebo kompót, vanilkový cukor, štavu z ovocia /kompótu/, zasypeme ešte dostatočným množstvom cukru a polejeme ešte rozpusteným maslom. Zatočíme a upečieme rovnako ako s inou plnkou.

Recept je zaradený do tagov:
TOPlist