Michalky v sladkokyslom náleve

oco - fotkaoco, 6. októbra 2010
Michalky v sladkokyslom náleve
Foto: oco

Ráno som bol v hore a nazbieral som michalky niekto hovorí václavky /asi v Čechách/.Tak som sa rozhodol ich naložiť.Myslel som koľko ,že ich Zobraziť celý popisRáno som bol v hore a nazbieral som michalky niekto hovorí václavky /asi v Čechách/.Tak som sa rozhodol ich naložiť.Myslel som koľko ,že ich mám,keď som nechal len hlavičky, tak mi vyšli ledva 4 fľaštičky.Tak čo asi dám deťom.Takže zajtra hurá do hory znova.

Suroviny

 podľa množstva húb
nálev:
750  ml
250 ml
75 g
25 g




Postup

  1. 1

    Huby očistíme ,nožičky oddelíme ja ich suším a potom meliem a používam ako korenie.Väčšie hlavičky rozrežem na polovice.Ak sú na hlavičkách také rapiny idú dole ostrým noža.

    Michalky v sladkokyslom náleve - obrázok 1
  2. 2

    Umyté hlavičky blanšírujeme 3 minúty vo vriacej vode na 1 liter vody dáme 20g soli.Vyvarenú penu odstránime lyžicou.Huby potom dobre prepláchneme studenou vodou.

  3. 3

    Do umytých 3,5 dl. zaváracích fliaš dám 1 menší bobkový list/alebo polovicu väčšieho/2 zrnká nového a 4 zrnká čierneho korenia/rozhoduje veľkosť zrniek,čerstvo nakrájanú cibuľu a huby.Huby moc netlačím do polovice dám znovu cibuľa.Zalejem ešte teplým nálevom a sterilizujem 30 minút pri 90stupňoch Celzia.

  4. 4

    Niekomu vadí že pri konzumácií sú huby slizké.Mne nie,ale keď neviem ako okolie zareaguje dá sa to riešiť tak že pripravíme na huby nový nálev.Huby predtým opláchneme vodou.Nakladám ich aj s cesnakom,alebo feferónkou,alebo baraními rohmi aby boli pikantnejšie.

Diskusia k receptu

evusik
ja huby milujem na každý spôsob, bohužiaľ pre mňa z neznámeho dôvodu sterilizované huby jesť nemôžem. Ale samozrejme huby sterilizujem pre ostatných členov rodiny. Robím ich podobne ako to robíš ty s cibuľou a octovým nálevom. U nás sa tiež hovorí václavky, práveže názov michalky som ešte nepočula. To akože rastú na Michala? Ak manžel ktorý je veľký hubár donesie, tak určite zavarím :-)
mamatata2
Presne takéto hubičky nám narástli pod oknami na starom brezovom pni ( aspoň myslím, že to boli takéto ). Aj mali navrchu tie rapiny a pekne voňali, ale neopovážili sme ich nazbierať a použiť, báli sme sa. Tak sme len hľadeli, ako rastú a rastú , až odrástli. :(( Tak možno budúci rok vyskúšame.:))
1288_1276494884 - profilový obrázok
oco
oco
Oficiálny názov je podpňovka tie naše sú tmavošupinaté rastú v smrekovom lese a majú golierik.Michalky rastú na Michala to máš pravdu
sracz
Vďati Ti za recept "Oco"! Áno jedná sa o najhojnejšiu neskoroletnú až skorozimnú hubu, aspoň na Slovensku. K trom jej už uvedeným menám - Michalka, Václavka, podpňovka - pridám ešte jeden, používaný u nás na "Vihodze" - podpinka! Chutná je naozaj veľmi, vo všetkých spôsoboch jej úpravy - na čerstvo do polievok, praženíc, pod mäsá, sušené aj sterilizované ako "znojemské" kyslé uhorky, v konzervačnom náleve (Deko, Zelko, Nova, ...), alebo v kombinácii so zeleninou, ale aj v čistom slanom náleve! Je už tomu viac ako 20 rokov, čo v septembri okolo Košíc (pri rieke medzi Nižnou a Vyšnou Hutkou) vypukla invázia podpiniek - inváziu húb som som zažil 3x; 1974 šampiňónov na holešovskom trávnatom letisku, 1986 hríbov v lesoch okolo Slavošoviec, no asi 1990 podpiniek. My sme ich so susedom v priebehu 30´nazbierali obrovské množstvo - každý - plnú detskú vaničku, po 4 košíky, po 2 pozinkované vedrá a potom vo zviazaných košeliach, nohaviciach, vetrovkách; domov sme sa v MB-čke vracali iba v trenkách! Nastalo čistenie - do 02,30 po polnoci - a konzervovanie (okrem toho, čo sme si odložili na varenie). Všetky zaváracie fľaše od detskej výživy, cez 0,3 l až po veľké 5 l. A recept? Super jednoduchý! Očistené a umyté podpinky (menšie aj s nožičkami) natlačíme do zaváracích fliaš, povrch posypeme soľou (na 0,3 l = 1 kopcovitá PL), z vodovodu až po horný okraj zalejeme studenou vodou, d o b r e !!! zaviečkujeme a dáme na 30´sterilizovať do vriacej vody (čas stopujeme od okamihu vrenia!); potom vyberieme a otočiac ich hore dnom, uložíme a zabalíme do druhého rána pod deky! Takto mi vydržali až do ďalšieho Michala_Václava! Pred použitím samozrejme obsah fľaše s podpinkami vysypeme do sitka, dobre premyjeme od soli a používame bežne, na bársaký spôsob! Hubačkám zdar! Veľa úspechov a dobrú chuť! Ručím za chuť i kvalitu!
frezia68
Niet čo dodať @Sr ácz vyčerpal tému :-) a tie Tvoje majú hrubé nôžky-krásne,tie mám najradšej.
damya
cafte, aj ja ich poznam ako vaclavky a pravidelne ich zavaram nasledovne: ocistene povarim v slanej vode cca 40minut. pocas varu zbieram penu. potom zlejem vodu a doooobre oplachnem na cedidle pod studenou tecucou vodou. nalozim ich do "predsnidavkovych" flasticiek sposobom vrstva hribov, vrstva cibule tak, ze koncim cibulou. do poniektorych flias este vlozim chili papricku. zalievam VRIACIM dekom a okamzite zatvaram flasku. UZ NESTERILIZOVAT. ano, povyse sa pisalo, ze su slizke...to je ich jedina nevyhoda.
evia
Aj nám sa podarilo v sobotu nazbierať tri veľké koše takýchto krásnych hríbov - michaliek a taktiež som ich sterilizovala rovnako ako Oco. My ľúbime aj z týchto hríbov polievku, ktorú robím tak, že oblanšírovné hríbky dám vriť spolu s koreňovou zeleninou, neskôr pridám zemiky, zasmažím paprikovou zásmažkou a pridám vegetu. Niekedy chutia aj drobné halušky miesto zemiakov. Polievka je ozaj vynikajúca.
evia
ospravedlňujem sa za chyby v texte, akosi mi ide pomalšie klávesnica ako prsty. Ešte som zabudla, že do zásmažky pridám aj strúčik cesnaku.
3sandra3
dakujem za super receptík,,, tiež mám rada také slizké zavarené huby... ale neviem , aký je rozdiel medzi novým korením a celým korením... vždy som si myslela, že to je to isté..... či nie?
1288_1276494884 - profilový obrázok
oco
oco
@3sandra3 ,nové korenie dostať pod týmto názvom v každom obchode aj v úžasnom CBA ,ktorý je u nás.Guličky sú väčšie a tmavohnedé na rozdiel od celého čierneho korenia.Mne voňajú trochu po klinčekoch a používam ich do nálevu na uhorky do polievky atď. ale z citom.Dostať ho aj mletý ale nie všade.Možno som sa zle vyjadril
3sandra3
jeeej, dakujem za vysvetlenie,,, vedela som , že sú guličky korenia menšie aj väčšie, ale vždy som si myslela, že to je to isté, tak už mám v tom jasno,,, vdaka :-))
mery8658
Michalky zo sladkokysleho nálevu sa kľudne dajú použiť do kapustnice keď už došli dubaky stačí prepláchnuť a pridať. Tie ktoré mám obvarené a odložené v mrazaku keď ich vyberiem z mrazničky a ešte sú napoly zmrazené tak ich ešte s nožom poprekravam a poslúžia ako /špecialita/ náhrada za držky. Skúste s nich uvariť falošnú držkovú polievku ale hubami netreba šetriť a k tomu krajec dobrého chlebíka tak druhe jedlo v ten deň nemusí byť.
1288_1276494884 - profilový obrázok
oco
oco
@mery8658 vďaka za radu ,ale na držkovú s michaliek budem musieť vydržať do jesene.Budem sa usilovať.
hankatn
zdravím, ten sliz robí vraj tá cibula, idem to akurát vyskúšať zavárať bez nej
turistka
@oco , tiež som zavarila 5 flaštičiek podpňoviek, v octe sú vynikajúce, Tiež pôjdem ešte nazbierať, teraz rastú.
jarami
Michalky rastú na Michala/SK/ a václavky na Václava/CZ/




SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia