Foto: tejaja
Poznáte ačokču? Krásna ťahavá rastlina, kríženec uhorky a papriky, pochádzajúca z Južnej Ameriky. Konzumujú sa malé plody do 4 cm surové, väčšie plody Zobraziť celý popisPoznáte ačokču? Krásna ťahavá rastlina, kríženec uhorky a papriky, pochádzajúca z Južnej Ameriky. Konzumujú sa malé plody do 4 cm surové, väčšie plody sa tepelne spracujú na všetky spôsoby, ako by ste použili papriky. Netreba ich nechávať zbytočne prerastať, aby sa dali zjesť surové, pred tepelnou úpravou je potrebné z väčšej ačokče semená vybrať, sú tvrdé. Ačokču pestujem na záhrade už roky, ak máte záhradku, vrelo doporučujem. Chce to iba vytiahnuť sieť do výšky a v prípade sucha polievať.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Ačokču nakrájame na menšie kúsky.
-
2
Na oleji dosvetla orestujeme nakrájanú cibuľu. Pridáme k nej na kolieska nakrájanú klobásu a orestujeme.
-
3
K tomuto základu pridáme ačokču, osolíme a za občasného premiešania na slabom plameni restujeme asi 5 minút.
-
4
Pridáme nakrájané paradajky a zakryté dusíme 10-15 minút.
-
5
Vajcia rozklepneme k zelenine a za stáleho miešania necháme stuhnúť.
-
6
Podávame s chlebom.
Neviem, či v obchode ačokču dostanete. Ja som ju v žiadnom obchode nevidela. Škoda, že nemáte záhradku, poslala by som vám semienka.
Acocka je takova tenkostenná, zelená paprika, která ma uvnitr semínka v plodu, ne u stopky, chuti skoro jako zelena paprika. Akorat je lepe stravitelna. Ja ji moc rada. Ted jak jsme byly v Ekv, tam je meli celkem bezne, takové i velké, cpala jsem se jima. Privezla jsem semínka, vyrostly lupeny ale plody zadne. Nejsem zahradnik, netusim proc. Male se i nakladaji, plni, dobra je moc. Ale nikde jsem ji prodavat tady nevidela. Spis ji maji lidi na zahradkach, nekde u plotu.
Tak to mám vyriešené 😂😂
Ako lečo nás nenapadlo, ale zapamätám si to na budúci rok.
Na akúkoľvek tepelnú úpravu používam prerastenú ačokču, to znamená nad 4-5 cm, pretože tá už má vnútri semená a tie sú tvrdé. Najchutnejšia na surové jedenie je malá ačokča okolo 3 cm.