Kváskové sladké rožky fotorecept

dvorka - fotkadvorka, 29. januára 2018
Kváskové sladké rožky (fotorecept)
Foto: dvorka

Skúšala som niekoľko receptov na kváskové rohlíky, ale nikdy sa nepodobali mojim banketovým z droždia. A keďže sa nerada vzdávam, skúšala som nové a nové. Našla som recept, ktorý síce na prvý krát nevyhovoval môjmu zrakovému zmyslu, ale niekde som ubrala, niekde pridala a vznikla dokonalosť. Nadýchané, chrumkavé, jemne sladučké rohlíky. Určite ich vyskúšam ešte s len trochou cukru na slano. Dám potom vedieť, či vyšli.

10+20 minút
príprava
23 minút
na 180 °C

Suroviny

100 g (alebo špaldová)
100 g
1 polievková lyžica
500 g
80
0,5 kávovej lyžičky
200 - 210 g
1 ks (surový)
100 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Večer som si pripravila štartér. Mám v chladničke ražný aj špaldový kvások, tentokrát som použila špaldový. Navážila som si špaldovú hladkú múku do misky, vodu do hrnčeka. Do vody som pridala lyžicu špaldového kvásku, dobre premiešala a pridala som k múke, ktorú som dobre zamiešala. Misku som vložila do sáčku a odložila som na celú noc oddychovať a rásť.

 2. 2

  Ráno som mala pekne vykysnutý kvások. Navážila som si múku, odporúčam hladkú, nie celozrnnú. Prvý pokus s tretinou celozrnnej sa mi nevydaril. Rohlíky síce chutili fantasticky, ale boli hutné a ťažké. K múke som pridala soľ, cukor a všetko som dobre premiešala. Navážila som si vodu, pridala k nej žĺtok, olej a rozmiešané som naliala k múke. Na to ešte krásne vykysnutý kvások a riadne som všetko zamiešala a potom vymiesila hladké a nelepivé cesto. Mám veľkú umelohmotnú misu, v ktorej sa mi veľmi dobre robí cesto. Do tohto bodu som ani nefotila, lebo som nevedela, ako rohlíčky dopadnú. Cesto som zakryla bavlnenou utierkou, dala som do igelitovej tašky a odložila som cesto na 4 hodiny odpočívať a rásť. Za tento čas som len raz, a to po polhodine cesto poprekladala a potom som si ho už nevšímala.

 3. 3

  Po 3 hodinách kysnutia som cesto trochu poprášila zemiakovým škrobom, vyklopila na pracovnú dosku. Z celého cesta som vyváľala kruh o priemere 50 cm. (Nabudúce urobím 2 kruhy a budem mať raz toľko rohlíčkov). Cesto som rozkrojila na 16 častí.

  Kváskové sladké rožky (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Každý trojuholník som zrolovala do tvaru rohlíka. Na širší koniec cesta sa môže položiť kúsok horkej alebo mliečnej čokolády, ja som robila neplnené.

  Kváskové sladké rožky (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Rohlíky som poukladala na plech, prikryla som ich potravinovou fóliou a nechala som 2 hodiny kysnúť. Po dvoch hodinách som zapla rúru na 185 °C a za ten čas, kým sa rúra hriala, rohlíky ešte kysli.

  Kváskové sladké rožky (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Chvíľu pred vyhriatím rúry som rohlíky na prvom plechu potrela rozmiešaným vajíčkom, posypala som sezamom a dala piecť. Piekla som bez plechu s vodou bez teplého vzduchu (ten sa mi neosvedčil) pri 180 °C 23 minút. Rohlíky nesmú byť veľmi hnedé, aby zbytočne nepreschli. Ja som ich mala také do zlata.

  Kváskové sladké rožky (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Najlepšie sú ešte v deň pečenia. Len čo vychladnú. Ale aj na tretí deň mali svoju výbornú chuť.

  Kváskové sladké rožky (fotorecept) - obrázok 7
Recept je zaradený do kategórií:
Múčne jedlá, Desiata, Dezerty, Chlieb a pečivo, Olovrant, Raňajky, Pečené

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Parádne.Vyzerajú fantasticky.Vyskúšam určite.Už sa na nich tešíím;-)
1x ivy3
Bezva recept, rožky jako malované, krásně nakysnuté - jako obláčky! Díky za bezva receptík a fota. O tomto receptu se mi bude zdát, krásná práce, milá @Dvorka !