Kapustová polievka
Kapustová polievka

Jihočeská zelnice

rubyrom - fotkarubyrom, 19. februára 2019
Jihočeská zelnice
Foto: rubyrom

Jak je již v názvu uvedeno, tato polévka pochází z Jižních Čech a jedly se k ní šťouchané brambory s osmaženou cibulkou. Miluji staročeská jídla a toto patří mezi mé oblíbené. Jídla našich babiček, která upadají v zapomnění, bývala vždy jednoduchá a přesto velmi chutná a to se mi na těchto receptech moc líbí.

30-40 minút
príprava

Suroviny

1/2 hlavičky
1 ks väčšia
2-3 PL
štipka
podľa potreby (alebo voda)
500 g

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Na másle zpěníme na kostičky nakrájenou cibuli, přidáme na nudličky nakrájené zelí, osolíme, okmínujeme a zalijeme vývarem nebo vodou. Tekutiny dáme tolik, aby bylo zelí ponořené a aby se dusilo. Tekutinu podle potřeby doléváme.

  2. 2

    Když zelí změkne, přidáme smetanu, ale pozor, nedáváme ji studenou, srazila by se. Do smetany přimícháme horkou polévku a pak teprve vlijeme smetanu do hrnce a promícháme.

  3. 3

    Z másla a mouky uděláme jíšku a pomalu přidáváme do polévky, provaříme a dochutíme octem.

Diskusia k receptu

10 komentárov k receptu
Túto chutnú polievku sme mávali veľmi často v zime s tým rozdielom, že sa varievala zo sudovej kapusty - kapustu bolo treba trochu nakrájať, aby neboli také dlhé "slíže," uvariť, zahustiť. Hotovú sme my deti jedli so zemiakovou kašou tak, že sme z kaše urobili v tanieri prstenec a do prostriedku sme si nechali naliať kapustu a vyjedali sme - tak sme to mali zaujímavejšie. Dospelí si dali na tanier porciu kaše a kapustovú polievku ku nej. Zemiakovú kašu ešte poliali opraženou cibuľou. To bola pochúťka, veru zajtra uvarím.
Práve dnes som robila podobnú kapustu, len bez smotany, ale nie ako polievku, zavarila som do nej guličky z mletého mäsa.....veľký hrniec.
@Rubyrom (20.2.2019 10:19)

Ja viem,že je to kúsok:-)) Horazdovice =mesto mojej mladosti a krásnych spomienok:-) chystám sa v lete ,hoci už sa tam veľa zmenilo,teším sa... Byt sme mali v budove hotela Modrá hvezda,vo dvore bol biograf..

Pridaj komentár k receptu: