Domáci pšenično-ražný chlieb fotorecept
Foto: kucharecka33
porcií
príprava
na 200 °C
Postup
-
1
Budeme potrebovať hladkú múku s označením T650 a ražnú chlebovú múku. Ja používam najčastejšie tieto.
-
2
Do nádoby dáme múku. V strede urobíme jamku, nalejeme do nej vodu, pridáme cukor a rozdrobené droždie. Opatrne premiešame a necháme zaktivovať kvások.
-
3
Keď sa kvások zaktivuje (cca 5 minút) pridáme soľ, lyžicu octu, rascu a miesime pomaly 5-10 minút.
-
4
Pri používaní ražnej múky byva cesto dosť lepkavé. Stačí ho lopatkou upraviť do bochníčka, nepridávajte ďalšiu múku.
-
5
Cesto prikrývam igelitovou čiapkou aj utierkou. Nechávam ho kysnúť v rúre. Ak nemáte program na kysnutie, úplne stačí, ak si rúru nahrejete na cca 40 °C a vypnete. Chlebík potrebuje na kysnutie teplo a pokoj. Aj jemný prievan, či hýbanie miskou môže kysnutie cesta narušiť. Necháme kysnúť cca 40 minút.
-
6
Keď cesto nakysne, vyklopíme ho na pomúčenú dosku a trocha poprekladáme. Natiahneme sprava doľava, preložíme, zhora dole, preložíme. Už nemiesime, len zľahka tvarujeme do bochníka.
-
7
Bochník vložíme do vhodnej formy. Niekto chlebík pečie v remoske, niekto v rímskej mise, v jenskom skle... Ja občas pečiem v tortovej forme, ktorej veľkosť si viem prispôsobiť podľa množstva cesta. Je dôležité, aby forma nebola príliš veľká. Tak akurát, aby v nej chlebík trocha narástol a aby sa o ňu oprel a bol pekný vysoký. Dám ho do tak veľkej formy, aby mal ešte rezervu na kysnutie. Takto necháme nakysnúť cca 20-30 minút.
-
8
Chlebík môžeme pred pečením narezať žiletkou. Na dobre hydratované cesto si pripravíme postrekovač s vodou.
-
9
Hydratácii tiež pomôže, ak si do rúry pripravíme prázdny plech a necháme ho pred pečením nahrievať. Rúru predhrejeme na 230 °C.
-
10
Nakysnutý bochník môžeme narezať žiletkou, vložíme do rúry, do plechu pod neho vlejeme hrnček vody, hneď zatvoríme a pečieme takto 15 minút.
-
11
Po 15 minútach rúru otvoríme, paru vypustíme, plech s vodou vyberieme a teplotu znížime na 200 °C. Postriekame vodou a pečieme ďalej 30 minút. Ak pečieme vo forme, na konci ho z nej vyberieme a pečieme ešte cca o 10 minút viac. Ak sa vrch chleba pripeká, môžeme ho prekryť papierom na pečenie.
- 12
Po vybratí ho niekoľko krát postriekame vodou. Kôrka bude jemnejšia. Či je chlebík hotový zistíme tak, že poklopeme na jeho dno. Zvuk by nemal byť "plný", ale dutý. Hotový chlieb necháme vychladnúť na mriežke.
- 13
Nakrájame a veľmi rýchlo zjeme :) aspoň u nás to tak vždy dopadne. Dobrú chuť!
- 12
Diskusia k receptu