Foto: bimbasko
V poslednej dobe sme kŕmení neskutočným množstvom éčiek vo všetkom, čo už človek kúpi. Preto som sa rozhodol definitívne bojkotovať chlieb z obchodov, v Zobraziť celý popisV poslednej dobe sme kŕmení neskutočným množstvom éčiek vo všetkom, čo už človek kúpi. Preto som sa rozhodol definitívne bojkotovať chlieb z obchodov, v ktorom sa éčiek nachádza kľudne aj 12, ako som zistil, a vrátil som sa k pečeniu domáceho. Lenže už nie, ako kedysi, z kvásku z mlieka, cukru a kupovaných kvasníc, ale vychoval som si svoj vlastný živý kvások, ktorý žije odvtedy s nami v spoločnej domácnosti. Môžem vám povedať, že kváskový chlieb je úplne iná kategória.
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Podotýkam ešte raz, že tento chlebík je z tradičného "živého" kvásku, takže aj postup je o dosť iný. Múku si môžeme nakombinovať podľa chuti - niekedy robím len z celozrnnej, niekedy zo špaldovej, resp. miešam v pomere ako sa mi zachce a mám chuť. Ak pridáte do tohto receptu tri uvarené, vychladnuté a nastrúhané zemiaky, budete mať fantastický zemiakový chlebík :)
-
2
Najlepšie je začať prácu večer, keďže kváskový chlebík kysne dlhšie. Všetky suroviny pridáme do dostatočne veľkého vandlíku, okrem masla a asi 100g polohrubej múky na vysypanie formy, či hrnca na pečenie. Pridáme potrebné množstvo vlažnej vody a dobre premiesime. Kváskový chlieb sa vraj nemusí miesiť, ale ja to každopádne aspoň 15 minút robím. Cesto má byť redšie, a pokiaľ budete piecť vo forme a nie na pekáči, vôbec sa toho nemusíte obávať.
-
3
Vandlík s cestom vložíme do mikroténového vrecka dostatočne veľkého, a celú noc necháme kysnúť. Takto cesto vypadá ráno.
-
4
Keď nám cesto dostatočne nakyslo, vyklopíme ho na pomúčenú podložku, a zopár krát ho len poprekladáme z okrajov ku stredu (4-8x)
-
5
Vytrieme hrniec, formu maslom a vymúčime - ja ho pečiem vo veľkom hrnci kde robievame kačku, či hus - dôležité je, aby k tomu hrncu bol aj vrchnák. Poprekladané cesto trochu vyformujeme a vložíme do formy, zvrchu pomúčime, prikryjeme vrchnákom, a necháme kysnúť podľa potreby a teploty. Zvykne to byť tak 2-3 hodiny, ale už sa mi stalo, že kysol pomaly, a trvalo mu aj dovečera - kváskový chlieb je živý organizmus, a časy skutočne závisia na tom, akú má zrovna náladu :)
-
6
Kuk pod pokrievku - už je tak na polceste, môžeme ho narezať zvrchu, a prikryť znova. V poslednom čase som dostal zákaz narezávať, lebo môj syn miluje obrovské praskliny, tie sú vraj najchutnejšie :)
-
7
Keď je už dostatočne podvihnutý, šupneme ho do rúry. Ja pečiem v slabej plynovej, takže to trvá tak 1h:15min pod uzavretou pokrievkou, potom otvoríme, potrieme slanou vodou (kto chce lesklú zlatistú kôrku, môže vlažnou slanou vodou s vyšľahaným žĺtkom) a dopečieme ešte asi 15-20 min. bez pokrievky, kým sa pekne nevyfarbí kôrka.
-
8
Pokiaľ ale máte dobrú elektrickú rúru, kompletné upečenie vám bude trvať 50-60 minút, takže časy si treba odsledovať a prispôsobiť. Keď je chlebík hotový, je potrebné ho vyklopiť z formy, zabaliť ho do čistej utierky, a dať vychladnúť na nejakú drevenú či kovovú mriežku aby sa nesparil zospodu. NEKRÁJAŤ TEPLÝ
-
9
Kváskový chlebík krásne pri kysnutí vyfermentuje, striedka sa nedrolí, a ostáva pružná aj po dlhšom čase. Tento sa mi nepodaril na 100% takže vrch je trochu spľasnutý, ale chutil vynikajúco.
-
10
Ku 50tke mám vysnívaný darček - pec na chlieb postavenú na záhrade, takže verím, že potom pribudnú iné fotky, keďže sa chystám aj na pečenie pečiva :)
@bimbasko a vitaj!
- "jarusska" nie, to čo píšeš je klasický kvasnicový, tento kvások sa "robí" tak, že dáš cca 100ml celozrnnej múky do zaváraninového pohára 0,7l a vymiešaš to s vlažnou vodou na hustotu, ako je cesto na lievance, a potom každý deň počas dvoch týždňov pridáš 1PL múky a primerane vlažnej vody.. ono to začne kvasiť, a cca po dvoch týždňoch už to "žije" a môžeš to použiť na pečenie chleba, pečiva atď.
Potom to uzavrieš do pohára a dáš do chladničky, a vždy deň pred pečením ho oživíš pridaním múky a vlažnej vody, primerané množstvo podľa potreby použiješ, a kvások zase odložíš do chladničky :)
-"afataga" volá sa Quasimódo :))
-"daguska" nevzdávať sa je základ, mne sa aj kvások podaril až po troch pokusoch
-"ywett" ďakujem
-"margaretka28" akosi mi lepšie chutí, keď tam pridám polohrubej, ale často miešam aj s celozrnnou.. podľa momentálnej chute a nálady
-"luss44" ano, pečempeceň.cz odporúčam, v čechách majú tradíciu a dá sa tam prísť k dobrým radám
"methi" presne, vypapuloval mi von veru, bol nejaký rozkokošený :)
Inak, kvások môžem poskytnúť, keby niekto mal záujem, ale je to jednoduché, len to trvá chvíľku, kým je pripravený :)
varecha.pravda.sk/recepty/kvaskovy-chlieb-psenicno-razny-...
-antonio, áno, môžeš použiť aj droždie, upečieš dobrý chlebík aj s ním, ale chutí inak aj má inú konzistenciu, ale vždy lepšie ako kúpený
-ku tomu kvásku.. tiež to chvíľku trvalo, kým sa podaril, a začal fungovať.. povedal by som to tak, že sa človeku podarí až vtedy, keď ho pochopí, a prestane tlačiť na pílu..
určite to ale stojí za to, nevzdať sa po nejakých neúspechoch
pri tomto recepte bolo viac informácií o semolinovej varecha.pravda.sk/recepty/bagetky-so-semolinou-a-ovsenymi...
držím ti palce
rada sa pridam do rodiny "kvaskochlebopeckov" :-))) Ja som si zabezpecila po niekolkych neuspesnych pokusoch kvasok od pani z kvaskovej mapy. vsetko prebehlo rychlo aj s dobrymi radami pre start asi pred 2 mexiacmi. Kvasocek zije jedna basen a pecie tie najuzastnejsie chlebiky.Velke male gulate aj ovalne zrnieckove severskeho typu vo forme aj "Šumavu"!
Je to vasen! A mala by byt sekta KVASKAROV :-)))
Obdivujem vsetkych, ktori pecu doma chlebik, ja som na uvode tohto dobrodruzneho putovania za domacim chlebom, mam zalozeny 10. den domaci kvasok, ktory ma dnes rano prekvapil ostrou vinovou vonou. Kde som urobila chybu, cim to bolo sposobene... Zijem v USA 10 rokov, skusala som piect chlieb z kvasnic, rodina je prejedena americkeho, ako ho my volame ,,vreckoveho,, chleba. Volam preto o pomoc a radu. Vopred dakujem.
@frenkie34 - ja pekávam zatiaľ v slabej plynovej rúre bez teplomeru, intuitívne, ale ak máš elektrickú rúru, na začiatok treba piecť cca 20-30 minút pri 210-220 stupňoch, a potom ostatok pri cca 150-170 stupňoch, a nakoniec otvorené, ale všetko záleží od typu a sily rúry, musíš nájsť svoju cestu :)