Hortobágyi palacinky podľa mojej babky

irenaw - fotkairenaw, 21. marca 2012

Komentáre 16 - 30 z 31

pekný a dobrý receptík, pripomenulo mi to moju babičku, naše babky mali vychytaných veľa finesov, aby jedlo chutilo lepšie,...
Afataga, je to presne naopak. Perkelt - z maďarského pörkölni - smažiť teda opekať solené bez múky len s paprikou na cibuli a bez smotany.
Paprikáš je so smotanou. Pravý maďarský aj bez múky, preto sa nepodlieva vodou, mal by byť na vlastnej šťave alebo len s minimom vody, vyžaduje si častú kontrolu a miešanie, varí sa len do zmäknutia mäsa.
Moja mamička robila hortobágyske palacinky aj z teľaciny a tak, že už uvarené mäso posekala na drobno. Upiekla viac palaciniek - aspoň 15.
Ukladala ich v okrúhlej mise na seba a mäso so šťavou na ne hrubo natierala. Na vrchnú palacinku potom naliala ešte 1 smotanu ochutenú soľou a paprikou. Zapečené palacinky sa krájali ako torta a podávala sa k nim zemiaková kaša (pyré) a hlávkový alebo ľadový šalát. Bola to ozajstná mňamka. Dobre sa to robí z väčšieho množstva mäsa tak, že jeden deň je paprikáš s haluškami alebo s vrtuľkami a zo zvyšku (množstvo, ktoré nestačí pre celú rodinu na obed) sú na druhý deň hortobágyske palacinky.
V
@adkas aj ja na moju už viac ako 10 rokov spomínam. @alexdidi dobrá inšpirácia, perkelt robievam aj z hovädzieho, ale paprikáš len kurací alebo slepačí. @jody vyzerá to výborne. raz som taký zvyšok naplnila do čerstvých lasagní, aj to bolo skvelé. @marsis to sa mi náramne páči, torta hortobágy :-) najbližšie to vyskúšam. ja robím palacinky prvý deň, keď sa míňajú dorobím halušky.
dakujem za vysvetlenie, clovek sa uci cely zivot :-)
No tak som v piatok vyskúšala. Myslela som, že sa mi ani neujde na ochutnanie aspoň malý kúsok, taký úspech mali. Sú naozaj výborné, tá námaha za to stojí.
jejej, teším sa teším :O) ďakujem za vyskúšanie a aj za info.
Irenaw určite vyskušam výborný receptík naše BABKYvarily najlepšie jedlá na svetě a my skušame to opakovat.Moja BABKA nás opustila presne pred mesiacom 91 rokou,nikdy na nu nezabudnem je furt so mnou,ach moja BABKA...
@fridecanka krásneho veku sa tvoja babka dožila a tebe očividne zostalo veľa krásnych spomienok. ja myslím na babku najmä pri varení veľmi často. bude lepšie, drž sa.
Irenaw dakujem za krasne slova,bude lepšie to hovori aj manžel mame 2 chlapcou a na Tých mam teraz mysliet.
Fantastické jedlo. Ja ich mám radšej s bravčovinou. 5 hviezdičiek.