Bosniaky z celozrnnej ražnej, kukuričnej a hladkej múky fotorecept
Foto: pusta
Kedysi bosniaky patrili k mimoriadne obľúbenému slanému kysnutému pečivu starej Bratislavy, podávali sa k sýtym polievkam, gulášom, rôzne plnili nátierkami, salámou, šunkou, šalátmi, paštétami, Zobraziť celý popisKedysi bosniaky patrili k mimoriadne obľúbenému slanému kysnutému pečivu starej Bratislavy, podávali sa k sýtym polievkam, gulášom, rôzne plnili nátierkami, salámou, šunkou, šalátmi, paštétami, vkladali sa do nich vyprážané rezne, fašírky, pečené mäso, cigánska pečienka, rôzna zelenina, čokoľvek, čo chutilo na slano, neviem, či sú ešte v predaji, nie sú veľmi známe všade na Slovensku, sú však výborné, preto pridávam svoj recept ako jednu z variantov na bosniaky.
porcií
príprava
na 190 °C
Suroviny
350 g |
|
150 g |
|
100 g |
|
21 g |
|
1 CL |
|
2 CL |
|
cca 100 ml |
|
1 ks |
|
120 ml |
|
180 ml |
|
Na potretie bosniakov: | |
1 ks |
|
Na posypanie bosniakov: | |
podľa chuti |
|
Do cesta ešte: | |
1 balenie |
|
Postup
-
1
Do vandlíka som dala múku pšeničnú hladkú, celozrrnnú hladkú chlebovú, kukuričnú polohrubú múku,...
-
2
...soľ, prášok do pečiva, premiešala som,...
-
3
...do jamky v múke som rozdrobila droždie, posypala som ho cukrom,...
-
4
...zaliala časťou vlažného mlieka,...
-
5
...ked kvások vykysol, asi za 15 minút, pridala som rozšľahané vajce,merne zohriaty jogurt,....
-
6
...začala som rukami spracovávať na cesto, priliala som olej a pomalým pridávaním zvyšného mlieka po malých častiach, som všetko spolu dôkladne spracovala, kým sa cesto neoddeľovalo od rúk a stien misy a na povrchu sa začali tvoriť bubliny, vzniklo hladké pružné nelepivé lesklé polotuhé cesto,...
-
7
...z ktorého som vytvarovala bochník, prikryla fóliou a dala som ho kysnúť do rúry vyhriatej na 35 stupňov C, ...
-
8
...kde takto nádherne vykyslo na dvojnásobok asi za 1 hodinu,...
-
9
...dala som ho na nepomúčenú dosku, nepodsypávať múkou!!!, s cestom sa výborne pracuje, vytvarovala som valec, rozdelila na 6 približne rovnakých častí ostrým nožom,...
-
10
...vytvarovala som z týchto častí 5 bochníkov, rozhodla som sa pre väčšie bochníky, preto 5 kusov,...
-
11
...bez dalšieho kysnutia som ich pokládla na plech s teflónovou fóliou, povrch v strede som narezala ostrým nožom do tvaru kríža,...
-
12
...2 x za sebou som potrela rozšľahaným vajcom, posypala hojne sezamovými semienkami,...l
-
13
...vložila som ich piecť do rúry vyhriatej na 190 stupňov C, piekla som ich 30 minút, na spodok rúry som dala hrnček s vriacou vodou, upečené bosniaky som nechala vychladnúť na mriežke.
-
14
Vychladnuté bosniaky som podávala k oprážanej kuracej pečeni.
-
15
Jednu som rozlomila, aby bolo vidno striedku, vo vnútri sú bosniaky hutnejšej konzistencie, lebo obsahujú celozrnnú ražnú múku, kukuričnú polohrubú múku, sú prirodzene tmavšej farby z ražnej múky, vdaka jogurtu, oleju a vajcu lepšie vykysli a sú vláčne i na druhý deň, podávajú sa samostatne len sami o sebe alebo rôzne plnené, ako príloha k sýtejším polievkam ako fazulica, kapustnica, držková a podobne, tiež ku gulášom, rôznym perkeltom a k mäsu na šťave, pôvodne sa do cesta pridával varený alebo surový strúhaný zemiak, rasca, vajce nebolo v ceste, povrch býval posypaný hrubozrnnou soľou a bol obyčajne z dvoch druhov múk, ražná múka nesmela chýbať, tá určuje typickú nakyslastú chuť, pridala som recept z viacerých múk s jogurtom a olejom, vajcom, sezamom, novú zdravšiu verziu, bosniaky boli typické pre starú Bratislavu, mimoriadne obľúbené, na Slovensku menej známe, sú veľmi chutné s univerzálnym využitím, oplatí sa recept vyskúšať a upiecť doma, prajem vám, aby sa vám vydarili a chutili ako nám doma, nie je vôbec ťažké spraviť ich vlastnoručne, nie som si istá, ale neviem o tom, že by boli dnes niekde v predaji, keby aj boli, domáce je predsa len domáce. :-)
neviem o ostatnom Slovensku, ale v Žiline a okolí je to tradičné pečivo
sk.wikipedia.org/wiki/Bosniak_%28pe%C4%8Divo%29...
Bosniak - Dalamánok. Pečivo z poväčšine ražnej múky.
Uhorská šľachtičná Žofia Bosniaková rozdávala chudobným ľuďom malé bochníky ražného chleba - stadiaľ pochádza názov bosniak.
Dalamánok - dalamánka: Francúzski vojaci v Prahe kupovali od nemeckých pekárov chlieb - tmavý ražný, a nazvali ho nemecký chlieb - pain d´Allemand. Nechutil im, boli zvyknutí na lepšie a ten názov bol dosť nelichotivý. Ktorí vojaci to ale boli, sa už nepamätám, možno za Rudlfa II.
Dalamánky dostať ešte aj teraz, kúpila som v Kauflande. Sú celkom dobré, ak sú čerstvé, cítiť v nich ražnú múku a nie sú veľmi hnedé, takže asi nebudú dofarbované.
Kedysi ako mladá študentka som ich kupovala v Žiline na Masaryčke. Bol tam stánok s okienkom, kde predávali len dalamánky, za 50 centov, rovno z pekárne. Ešte teplé, chrumkavé, a boli tak strašne dobrééééé.
A ja pridávam príbeh:
Kedysi dávno brigádovala moja kamarátka v pekárni kde sa piekli aj bosniaky a opísala nám ako ich pán pekár robil. Pekár zobral odvážené kúsky cesta do každej ruky, napľul na obidve dlane, ugúľal tvar bosniaka a odložil, a tak to išlo ďalej. Odvtedy som si bosniak nekúpila, takže ak, tak jedine domáca výroba :-).
Preto si recept uložím.
@dr to není hrůza to pekaři dělali a já jako kluk chodil kupovat rohlíky takové ty dlouhé a sypané solí a strááááášně dobré ručně dělané a pekaři když to dokončili a dělali tu nejkřupavější špičku rohlíku ,tak si také slinili prsty .No a jak to bylo dobré .
klukodvody aj ja mám rada jedlo s príbehom.
Je škoda,že ten vyhľadávač to tu nepriradí (to je ten problém s názvami) a tak sa tu stratí a zabudne mnoho dobrých receptov.Najlepšia je múka T-650 (tzv. chlebová-hladká polosvetlá).Na SK tiež zvaná "obyčajná hladká" ☺
milý@klukodvody , sľúbila som ti a rada som svoj sľub splnila,
dakujem vám za pochvalu a za uloženie do kk.
taký pekný recept tu má @iva63 , už som podľa jej receptu robila, aj foto som pridala, môžem len odporúčať :-)
@havino , nemyslím, že je to na škodu, pridala som recept na modernejšiu zdravšiu verziu, sú tu medzi nami aj takí, ktorým sa to zíde, sama sa s takým niečim doma stretávaš denne, recept od @iva63 som už viackrát robila a môžem len chváliť, máš tam ak moje fotky z pečenia :-) @radox1 , to už je čo povedať, potešil ste ma :-)
@marcel83 , no super, mám z toho radosť, že aj u vás sú známe a že vám tak skvele chutilo, čo vaša maminka pripravila, ach tie mamy naše, aj mne moja mama robievala v detstve a veľmi veľa rokov skôr,
@jozka2 , ak si prečítaš moje komentáre, tiež som o tom písala, aj som ich piekla, sú výborné. nedivím sa, že ich nepoznáš ani ty, mňa sa viac varecháčov už pýtalo, čo sú bosniaky, a to z rôznych kútov Slovenska a sú to zároveň vynikajúci kuchári, prekvapilo ma, že to nepoznajú, teraz ma však príjemne prekvapilo, koľkí to poznajú :-)))
@zolik , my sme kupovali bosniaky tam kde ty, v pekárni pri Manderláku, potom bola jedna úžasná pekáreň na Obchodnej, kde sa aj piekli, úžasne dráždivo to tam rozvoniavalo a dlhé fronty stáli na bosniaky , krútili sa v hadoch, tam sme kupovali ešte teplé bosniaky a aj na Vajnorskej bola taká perfektná predajňa, tie boli posypané hojne hrubozrnnou soľou, milý@klukodvody , aby som nezabudla, tie chrumkavé dlhé rohlíky si dobre pamätám z detstva, mávali sme ich k držkovej a gulášom :-)
@martamm , to ma nesmierne teší, že tebe sa môj recept zíde :-)
dakujem vám za všetky milé komentáre, za pochvalu, uloženie do kk a udelené hviezdičky, váš záujem a vaša pozornosť ma potešili :-)))
1. do vnútra s vydlabanou striedkou nalejete polievku, ktorú posypete syrom dáte zapiecť do rúry, vrch môžete opiecť tiež a bude tvoriť klobúčik na polievke - veľmi dekoratívne a chutné :-)
2. naplníte napr. zmesou zeleniny, klobásy, inej údeniny, syra,alebo pečeného či vareného mäska zmiešaného so syrom, s kyslou smotanou a vajíčkami , naplnený bosniak dáte do rúry zapiecť, prikryjete dekoratívne zrezaným klobúčikom a podávate za horúca.
3. naplníte vydlabaný spodok bosniaka na studeno majonézovým šalátom, šalátom zo zeleniny, čímkoľvek, čo vám chutí, dekoratívne ozdobíte salámom, šunkou, syrom, čerstvou zeleninkou, vňaťami a podávate
nech sa páči :-)
vašej fantázii a vašej sa medze nekladú :-)
Milá @tinca , ja tiež, presne tie polievky som mala na mysli :-)
no vidíš, vymizli bosniaky, viacerí mi to hovorili, osobne neviem, ako je to v súkromných pekárňach a v obchodných reťazcoch dnes, lebo pečivo a chlieb pečiem už roky doma. to je škoda. :-(
Milý@klukodvody , na takéto dobroty som chodievala kedysi do reštaurácií, je skvelé, že ty ich vo svojej reštaurácii podávaš, tá česnečka určite dráždivo vonia i to ostatné :-)
a tie zmrazené vydlabané bosniaky sú pre mňa novinkou, veľmi praktické a šikovné :-)
ešte som si spomenula, že z tých českých špecialít som ešte doma piekla kedysi Rozpeky k polievkam, iste poznáš tú úžasnú dobrotu aj ty :-)
dakujem vám za pekné príspevky.
bosniaky naplnené polievkou sú úžasné, to si si teda veľmi zle všimla,celkom iste zjedli aj ten bosniak, len zábery boli zostrihané kvôli času, žiadne zvyšky pre domáce zvieratká, ten zvyšok je to najlepšie z celého, nasiaknutý bosniak polievkou či omáčkou,ako ked bosniakom vytieraš perfektnú šťavičku :-)
pravdu píše @klukodvody , inak najlepšie spraviť a ochutnať, by si sa presvedčila sama.
Milý@klukodvody , potvrdzujem tvoju pravdu, mám rovnakú skúsenosť ako ty a perfektný chuťový zážitok :P :-)
dobré bosniaky som mal vždy rád, divil som sa, prečo ich prestali vyrábať a ponúkať, preto vďaka za pekný recept. Iba pred nedávnom som ich objavil v predajni Kaufland v Podunajských Biskupiciach. V iných kauflandoch som ich nenašiel. Asi nie sú také dobré ako tie z Tvojho receptu, ale dajú sa. Pekný deň prajem.
@drahyjon , aj ja mám skúsenosť ako ty, že určitý a dlhý čas bosniaky prestali vyrábať, preto som sa ich naučila a pečiem ich pre nás sama. potešila ma správa, že ich už dostať v Podunajských Biskupiciach. :-)
dakujem ti za peknú pochvalu :-)
Pekný deň prajem aj ja tebe a dakujm za tvoje želanie :-)
počkám si na hodnotenie takých ako je napr. @klukodvody , @beatacsontosova , @martamm - to sú všetko veľmi seriózni varecháči, napíšu pravdu, ked odskúšajú, či už pozitívnu či negatívnu, im verím.
váš klomentár má len jeden účel, a to rýpavý.
na obrázku poslednom vidno bosniak aj roztrhnutý a pekne štruktúru vnútra, čiže nič z toho, čo je vo vašom komentári neobstojí, váš komentár má jediný účel a to rýpavý.
rada by som konečne videla zverejnenú vašu prácu ajs fotopostupom, nech sa v nej všetci varecháči pokocháme, ukážte, čo viete :-)
nerobila som klasiku, viem robiť aj klasiku,o to sa ty neobávaj. aj ja môžem pridať fotky z mojich, mám nafotené, sú pridané i na varechu.
pokiaľ o to ide, JA som ich kupovala dobrých 15 rokov skôr ako ty, tak o čom mi to tu rozprávaš??? tebe sa o nich vtedy ani nesnívalo. nie iba do sladkého kysnutého cesta sa pridáva prášok do pečiva, aj do slaného.
pozri dobre, ako nádherne cesto vykyslo - bod č.8, pozri sa, kde kyslo.
o akých mojich odpovediach to tu splietaš? o čo ti ide? máš tam aj prierez, netvrd, že ty múky nekombinuješ, kombinácia múk je správna. ale áno, aj zdravšie verzie existujú, nielen tradičné. dala som zdravšiu verziu, nikomu svoj recept predsa nevnucujem, komu sa nepáči, spokojne si môže vybrať iný, ja mu v tom nebránim, komu sa páči, ten si zase vyberie môj recept.
@lilith66 , pekný komentár, je mi to známe. dakjem.
nech sa páči, moje foto:
makkucke ako vaticka. Inac, do cesta som nedavala prasok do peciva, iba kvasnice a to dvojnasobne mnozstvo. Akonahle ide do cesta kvasok nekazim cesto sodou BB alebo pr.do pec.
a celozrnnej special stredna - pouzivam na grahamove rozky tuto
muku a mam ju overenu do vsetkeho celozrnneho peciva.
Takze som z povodneho receptu hore urobila uplne novy :D ked som
si vsetko upravila podla seba. Az na to, ze recept by sa mal dat taky,
aby ho menej skusene kucharky a pekarky nemuseli upravovat.
Odskusala som kukuricny chlieb s kapiou od teba, takisto mi nechutil, mrvil sa. Chcela som odskusat nieco nove ale zostavam
pri klasike - zemiakovy chlieb s domacou rascou, to je nebicko v papulke.