Bolonská omáčkafotorecept

Pre každého, kto miluje chuť Talianska. Originál podľa mňa :)

15 min
príprava
180 min
tepelná úprava

Suroviny

1 kg (bravčové/hovadzie)
2 ks
5 ks
1 bal. malý
2 bal. (konzervy)
1 bal.
 (na posypanie)
TIP: Séria kuchárskych kníh z Varecha.sk za zvýhodnenú cenu

Postup prípravy

 1. 1

  Pripravíme si suroviny. Ja som mala doma iba pol kila mäska, takže sme to mali viac paradajkové a mrkvové, ale to vôbec nevadí.

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Cibuľu očistíme a nakrájame na drobno. Mrkvu ošúpeme a nakrájame tiež na menšie kúsky. Ja som najprv krájala na doske, neskôr som použila robot - ten mi mrkvu pokrájal na pekné tenké kolieska, ale kľudne môžte dať na pásiky, či kocky.

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Do hlbšieho hrnca dáme trocha oleja a na miernom plameni opražíme cibuľku. Následne pridáme mleté mäsko. Pridáme plameň, aby nám zbelelo. Osolíme a okoreníme. Ja dávam vždy radšej menej soli, pretože aj paradajka má svoju chuť a nechcem to hneď presoliť. Takže dosoľujem väčšinou až v závere. Ak chcete môžete koreniť aj vegetou.

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Do hrnca pridáme mrkvu. Vyzerá jej byť veľa, ale ona sa rozvarí a stratí :) Už môžeme stiahnuť plyn na minimum.

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Podlejeme teplou vodou tak do trištvrte. Poriadne premiešame, pretože teraz to už dve hodiny nebudeme babrať. Len zakryjeme a necháme dusiť. Dá sa pridať paradajka už aj v tomto štádiu receptu, ale keďže má tendenciu prihorieť, museli by sme to každých 15 min. kontrolovať a premiešavať, preto ja pridávam paradajky až po dvoch hodinách na konci varenia.

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Po dvoch hodinách pridáme paradajkový pretlak aj lúpané paradajky. Pomiešame. Necháme ešte pol hodiny dusiť. Teraz to už pre istotu skontrolujeme po 15-tich minútach, aby nám to neprihorelo. Dochutíme soľou/ čiernym korením. Kľudne môžte pridať bylinky, napr. bazalku.

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Uvaríme si špagety, dáme na ne omáčku, nastrúhame syr, aký máme radi (ja som použila Grana Padano) a môžeme jesť. Dobrú chuť :)

  Bolonská omáčka(fotorecept) - obrázok 7
Recept je zaradený do tagov:
TOPlist