Varenie

Vitamíny

marianna76 - fotkamarianna76, 17. augusta 2012

Ahojte, chcela by som sa spýtať, keď varením sa strácajú vitamíny..., ako dlho mám variť lekvar z rajčín? Tiež sa mi ho nechce dlho variť, stačí povariť, mixnúť, prepasírovať a pridať napr. gelfix .... alebo domáci kečup,čatní, salsa je lepšie variť cez hodinu, alebo? Ostávajú nám vitamíny v našich dobrotách, ktoré vyrábame doma? Rada by som vedela Vaše názory. Ďakujem.

@zareaguj


Diskusia k téme

marylan
Ja osobne dlho nevarím omáčky z paradajok, radšej vymixujem, prepasírujem a keď varím džem postupujem podľa návodu na Gelfixe. Kečup po prepasírovaní dochutím, uvediem do varu, chvíľu povarím a plním do fliaš.
Ja tiež konzervujem, zaváram čo sa dá, som si vedomá, že nie všetky vitamíny zachováme v našich dobrotách ale horšie je to pri výrobkoch vyrobených v závodoch, my aspoň vieme, čo do pohárov dávame, horšie je to keď ľudia nevedia čo kupujú, že v paradajkových výrobkoch sú pomleté zhnité paradajky a žiaľ veľa ľudí aj keď majú možnosti využívať v každodennej kuchyni domáce výrobky, dávajú prednosť kupovaným výrobkom. Ide to na úkor kvality a peňaženky.
hubata
Tiež nevarím dlho žiadne lekváre, džemy, pretlaky - len toľko čo sa dobre cukor rozpustí. Potom si odoberiem troška šťavy a do vychladnutej zamiešam buď maizenu alebo zlatý klas a týmto to zahustím.
astheart
Mám obavy, že vitamín C se ztrácí všechen. Je totiž velmi citlivý na teplotu. Pro uchování vitamínu C se hodí jen konzervace pomocí mléčného kvašení, tedy to je to jak se třeba přirozeně kvasí zelí. Ale zase vařením ten vitamín zničíme. Kysané zelí by se proto mělo konzumovat taky syrové. Nicméně, ve vařených zeleninových jídlech pořád zůstává spousta jiných důležitých látek, tedy je nutné je konzumovat.