Zdravím Varecháči!
Čaká ma svadba a taktiež rozhodovanie čo navarit na svadobný stol.
Nejaké nápady by som mal, ale nejsom si tým až tak istý a tak ma napadlo, že by som som vás mohol požiadať o nejaké tipy. Tak teda zkuste mi sem nejaký ten tip napísat.
Moja predstava je, že by malo byt predjedlo, polievka, hlavne jedlo a potom ešte jedno menej hlavne jedlo a teplý bufetu. Jedla by nemali byť zložité a skor také tradične slovenské :)
Vopred vďaka.
klobásky, jaterničky, alebo guláš pred sobášom
slepačia polievka s domácimi rezancami po sobáši
pečené kuriatka s nádievkou, ryžou a šalátom
prvá večera vypražené rezne so zemiakmi alebo zemiakovým šalátom
druhá večera sviečková (ktorá by na svadbe namala určite chýbať)
Uvediem príklad:
Pred sobášom v dome nevesty niečo na šťave s chlebom, napr. paprikáš, guláš, roštenka, a malý studený bufet.
Po sobáši:
Ľahké predjedlo, napr. šunka, niečím plnená ako rolka, alebo ani nie, len s kúskom syra a zeleninovou oblohou.
Slepačia polievka, podľa možnosti z domácich sliepok, ktoré som dodala sama. Presvedčila som sa vopred, či používajú naozaj domáce rezance, ako nie, dodala som aj tie. Krátke, aby nepadali z lyžice a hostia si nezničili odev. Dobrou alternatívou sú pečeňové halušky, ale tie neje každý.
Ako prvý chod mäso na prírodno s malým množstvom šťavy s opekanými zemiakmi a ryžou (po pol porcii) a bohatšia zeleninová obloha, alebo šalát, servírovaný zvlášť. Osvedčila sa nám kombinácia hovädzia sviečková, bravčová panenka, kuracie prsia, z každého po 50g, čo je po predjedle a polievke porcia akurát.
Druhý chod pečené plnené kura s ryžou a miešaným kompótom, aj to je vhodné aj pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami.
Tretím chodom bývali vyprážané bravčové a kuracie rezne so šalátom. Podávali sa na misách a misy ostali na stole a na pomocný stôl sa pripravili čisté taniere a príbory, aby každý mohol jesť vtedy, keď má chuť.
Posledným chodom bol buď mierne pikantný guláš, prípadne pikantná roštenka s chlebom, ktoré sa podávali v misách, aby si každý naložil podľa chuti.
Kapustnicu, ktorá je taká obľúbená ako zaver rôznych osláv, či dokonca plesov, by som vynechala. Po všetkom tom víne, ktoré ľudia vypili môže spôsobiť nevoľnosť a ako nad misou kapustnice na záver jedného plesu poznamenal jeden náš priateľ: Vážený, jako scete, jecte, ale upozornujem vás, že kapusta sa velice zle vracá....
Jedlá sa podávali v intervale približne tri hodiny, prípadne je možné všetky chody okrem prvého podávať formou teplého bufetu. Bufet potom treba doplniť aj studenými jedlami a počet porcií každého chodu môže byť menší, ako počet hostí, približne o tretinu.
Celé menu je zostavené z klasických jedál. Žiadne módne výkriky ako suši, lososový tatarák, či carpaccio. Myslím si, že pre svadobných hostí vo veku možno od dvoch do osemdesiat rokov je klasika vhodnejšia a experimenty treba nechať na iné príležitosti.
Samozrejme, počet chodov môže byť nižší či vyšší, záleží od hodiny sobáša. Ak je sobáš o 13-tej hodine, treba počítať viac chodov, ako keď je napr. o 16-tej.
zaslúžia si pozornosť.