Zdravím Varecháčov, tento rok mám nad úrodu a čo s nimi ?
Nemáte dobrý osvedčený recept na ríbezlové víno? V tejto oblasti
som amatér, ale raz som ochutnal jedno super vínko v Devíne a keď
sa nepodarí nevadí bude vínny ocot...
Zdravím Varecháčov, tento rok mám nad úrodu a čo s nimi ?
Nemáte dobrý osvedčený recept na ríbezlové víno? V tejto oblasti
som amatér, ale raz som ochutnal jedno super vínko v Devíne a keď
sa nepodarí nevadí bude vínny ocot...
Umyté a odkvapkané ríbezle pomelieme alebo roztlačíme, aby sa rozmiagali všetky bobule. Necháme odležať niekoľko hodín, alebo do druhého dňa, šťavu stočíme zvyšok prelisujeme. Ak nemáš lis, alebo máš menšie množstvo, preceď cez plátno a nechaj dobre odkvapkať. Drvinu v plátenku ešte dobre postláčaj. Výťažnosť bude o niečo nižšia ako z lisu, ale čo už. Ak ju chceš zvýšiť, môžeš ešte výlisky zaliať vodou, len aby boli ponorené a na druhý deň opäť precediť cez plátno.
Na 10 litrov šťavy pridaj 15 litrov vody (ak si zalieval vodou stačí už len 10 litrov), 5 kg cukru a živnú soľ (z drogérie alebo záhradkárskych potrieb). Nemusíš, ale môžeš pridať aj vínne kvasinky (z obchodov ako hore), budú lepšie kvasiť.
Daj do nádoby (demižón), zavri korkovou zátkou, cez ktorú je prevlečená kvasná trubička, alebo rovno kvasnou zátkou. Víno treba chladiť na chladnejšom mieste (v tomto počasí odporúčam aj s demižónom vycestovať na Aljašku).
V rôznych podmienkach víno kvasí rôzne, rýchlejšie alebo pomalšie. Treba ho sledovať a keď kaly klesnú ku dnu, hneď ho treba stočiť do fliaš. Ak ho necháš na kvasniciach môže chytiť myšinu, tá je neodstrániteľná a víno takto napadnuté by asi nevypil ani bezdomovec.
Otec fľaše so stočeným vínom zatváral korkovou zátkou a tú zalieval voskom zo sviečky. Ukladal do pivnice na police na ležato a otváral vždy až po roku, tzn. teraz pri zbere ríbezlí by otváral z úrody roku 2011. Víno vždy jemne perlilo a malo príjemnú chuť.
Ak chceš tak skúšaj, malo by sa podariť, otcovi sa podarilo vždy.
Ďakujem krásne za recept, vinár nie som /výrobca/ sem tam konzument, tak toto bude prvý pokus. Potom oznámim výsledok.
získanú šťavu uviesť znova do varu a pridať 80 dkg cukru, keď zovrie ihneď plniť do pohárov, zavíčkovať a otočiť hore dnom.
Ja takýmto postupom robím džem z čiernych aj červených ríbezlí. Aj jahodový džem robím s prídavkom červených ríbezlí -> do prepasírovanej šťavy pridám jahody, a postupujem obdobne, len nechám dlhšie variť. Takýto jahodovo-ríbezľový je pekne červený, kyselkavý a vonia po jahodách :-) a je bez akýchkoľvek konzervačných prídavkov.
Pri červených sa na 50l demižon dava az 18 l šťavy, pričom našiel som len jediný recept na víno z čiernych kde pán na 50l demižon dával 12 litrov šťavy. Rád by som si overil ten recept, ako robia čierne víno ostatný ... Vďaka za radu;)
Cize na 25l ide 6l stavy a 4,5 kg cukru a spominana "vyska" vody.
Ja vodu vs. stavu z ribezli (cervenych aj ciernych) miesam v pomere 1:1 a dosladzujem na cukornatost 21.
Tak ako, prešlo už 6 rokov a všetci čakáme na ten výsledok, kde je?