Chcela by som sa spýtať varecháčok, skúsených kuchárok, na názor na použitie olivového oleja na varenie. Konkrétne olej extra virgin, teda panenský olej sa vraj nemá používať na varenie, vraj vznikajú karcinogény pri tepeln om spracovaní. Viem, že tento olej je určený na spracovanie za studena, ale ozaj ho nemožno použiť inak bez škodlivosti? Nehovorím, že by som mienila variť na panenskom oleji, veď by som asi skrachovala, ale aj tak je dobre vedieť o tom niečo viac. Aký názor alebo skúsenosti máte?
@zareaguj
Extra virgin do studenych pokrmov,salatov,majonez,...
V poslednej dobe na vysmazanie pouzivam olej z hroznovych zrniek,je vyborny chutovo a neprepaluje sa pri vysokej teplote.
nedavno som citala, ze canola olej ( repkovy ) obsahuje nieco, co nie je dobre na varenie, pecenie, vyprazanie. pouzivala som suflower, nedavno som presla na canola....inak suhlasim s babav o pouzivani olivoveho oleja, mne je ale pritazky a prilis aromaticky.
Spomenuty ligth (lahky ) olej je jednoducho miešany olej v roznych pomeroch ( olivovy: rastlinny) . Na termicke spracovanie je vhodny olej s vačšim percentom rastlinneho... Pred mnohymi rokmi , ked som prišla do rodiny, v ktorej sa použival v
domacnostii len olivovy olej (extra vergine) domaca vyroba z vlastnych olivovych sadov, nijako som si nemohla zvyknut na jeho chut a vonu. Dnes si už bez neho neviem predstavit pripravu jedal. Na praženie som donedavna použivala slnečnicovy a teraz tiež ako babav olej z hroznovych semienok, lebo sa neprepaluje pri vysokych teplotach... a na varenie miešany olivovy s rastlinnym (light). Olivovy olej extra vergine je de facto liek, ktory by sme termickym spracovanim celkom znehodnodnotili . Pači sa mi , s akou ucto sa tunajši ludia vyjadruju o nezničitelnom večnom strome olivy - Jej vysost OLIVA!
Zname je narodne porekadlo - Ked prejdeš vedla olivy - poklon sa jej!
bobarka, čo sa tyka použitia oleja z praženych tekvičnych semienok, tu sa použiva na pripravu zemiakoveho šalatu - do nalevu namiesto slnečnicoveho , alebo olivoveho.
.
namáčať doň teplý domáci rožok, alebo žemľu (pri miesení cesta pridaj aj čerstvý rozmarín, či iné bylinky). Veľmi mi to chutí a rýchlo som si na toto talianske predjedlo zvykol! Dobrú chuť!
kde vzdy servovali s cerstvym chlebikom,alebo pecivom maslo.
Velmi chutny je, ak sa prida ku koreniu aj cerstvo nastruhany parmesan ;-) .