Poznáte to,väčšinu je ich len pár v živote,spočítate ich na prstoch jednej ruky,ale zapamätáte si ich na celý život.Taká,že keď ju dočítate,tak chviľu sedíte bez pohnutia a poviete si, waaw... a len tak premýšľate. Zasiahnú Vás a zmenia Vás...
Poznáte to,väčšinu je ich len pár v živote,spočítate ich na prstoch jednej ruky,ale zapamätáte si ich na celý život.Taká,že keď ju dočítate,tak chviľu sedíte bez pohnutia a poviete si, waaw... a len tak premýšľate. Zasiahnú Vás a zmenia Vás...
nepoviem-že je to moja kniha "naj"-ale je prelomová..medzník..ako vidieť srdcom..
bo: načo sú ti oči-ked máš srdce slepé...
:-)
/BEZ SLOV /
takze:mna vedia vzdy posadit zivotopisy,biografie,alebo nieco zo skutocneho zivota,pute ludi,ktori zacali z nicoho a obohatili svet,ci uz v pozitivnom alebo negativnom zmysle.(Edith Piaf,Agonia a extaza o Michalangelovi,Balzac,W.Bufet...je ich vela ako @sovka pise... Ale take tie prelomove knihy boli asi pre mna take tie o rozvoji osobnosti alebo motivacne..zacinala som s nimi pred 20 rokmi Normanom Vincentom Peale alebo Dale Carnegie,Jozeph Murphy.Tito fesaci-gentlemani,ktori uz nie su medzi nami, pisali takym starosvetskym,ale velmi ludskym stylom,zmenili moju prudku naturu k lepsiemu:-))....ich knihy sa ma dotkli..
iba jednu.Jednoduchšie by bolo vybrať si 100 najobľúbenejších .
Bolo by zaujímavé porovnať si ich, iste by sa mnohé knizne poklady v zoznamoch opakovali;-)
pre mňa to naj...,ale mám rada aj tú,čo sa ti stratila-O mysli.Pozor,nie je to tá tvoja :)))
Ale počas života som mala niekoľko "top" kníh a autorov... mám veľmi rada a postupne objavujem ďalšie knihy od Richarda Dawkinsa, keď som bola v puberte, zaujali ma tituly "Kto chytá v žite", "Cantervillské strašidlo", "Dorian Grey", "Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša"... a knihy od Sigmunda Freuda.
Keď som bola malá, najradšej som mala Alfred Hitchcock a traja pátrači:) , samozrejme Agatha Christie a jej Hercules Poirot... a Anna zo zeleného domu Sherlyová, Odviate vetrom...Tie knihy som nečítala raz, ale mnohokrát... a asi ma navždy budú baviť. :)
Tak dám tú poslednú ,,Born to Run'. neuveriteľne inšpirujúca kniha pre tých, čo chcú začať behať alebo už behajú:-)
Čo napísať o knihách? Je to celoživotná láska.Tiež som prešla všetky žánre a nevedela by som sa rozhodnúť ktorá alebo ktoré knihy boli tie naj...Ale na prvú knihu čo si pamätám tuším v 1946-47 bola Lízočkino šťastie,ak sa nemýlim od Čárskej.
Keď som sa teraz sťahovala z veľkého bytu do malého,tak skoro všetky knihy išli so mnou hoci sa ma pýtal syn...mami prosím ťa to budeš na knihách aj spávať?Našťastie mám jednu stenu dlhú 6 metrov...:-)
mám rada našich i zahraničných autorov. patria medzi nich francúzski, talianski, nemeckí, madarskí, ruskí, americkí a iní spisovatelia. určite sú medzi nimi Tolstoj, Dostojevskij, Balzac, Hugo, Camus, Prévert, Jókai, Miksáth, Puzo, Dante, Mitchellová, Steinbeck, Dreiser, Fitzgerald, Hemingway, Haliey, Sellinger, Remarque, Hašek a mnohí iní. nedá sa vymenovať všetkých.
napokon som skončila pri literatúre faktu a cestopisoch.
kniha je najlepší priateľ a celoživotná láska.
niekoľko titulov predsa len: Karenina, Vtáky v tŕní, Tak žil starý Rím, Rimanka, Šakal, Švejk, Krstný otec, Vejce a já, Odviate vetrom, Vtáky v tŕní, Veľký Gatsby, Liek, Všetci ľudia budú bratmi, Hlava XXII, Edith Piaff, Goya, Stručné dejiny maliarstva a mnoho iných.
nedá mi nespomenúť Slovenské rozprávky a rozprávky Pavla Dobšinského :-)
.. ja ked som mohla, som citala naozaj vsetko a vsade, asi tak, ako kazdy :) aj postojacky v autobuse.. na co nikdy nezabudnem, v ZŠ som "musela" na slovencine nahlas citat celej triede celych Bedarov, kazdu hodinu, viete si predstavit, ako ma to "bavilo" .. nastastie mi to krasny vztah ku kniham nepokazilo :))
pekna tema @marianne :))
tiež sa vraví a je to aj veľká pravda:
"Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem, kto si..."
ked som bola v 3.triede, triedna učiteľka prišla k nám domov a požiiadala mamu, aby mi zakázala čítať, lebo viem viac ako 16 ročná. a mama zakázala.
otec to vyriešil šalamúnsky, dal mi peniaze, aby som zapísala jeho aj seba do knižnice a nosila mu knihy.
tak sa stalo, že som čítala knihy na výmenu s ním, potom sme ich spolu rozobrali. ked som mala 12 r, už som mala prečítané také ťažké knihy ako Karenina, Zločin a trest, Idiot, Hráč a mnohé iné, dokonca v origináli. takto vedel, čo čítam a učiteľku tým pádom nebral na vedomie.
pravdaže som čítala vtedy už aj zamilované romány tajne.
otec ma pristihol pri Móriczovi Beňovskom. hádzal do mňa papieriky a ja nič, nevnímala som svet okolo seba vôbec...všimla som si ho, až ked mi ju vybral z ruky.
milo sa pozrel na mamu, šarmantne sa usmial a povedal - to je v poriadku :-) a knihu mi vrátil.
moji rodičia vo výchove nikdy nešli proti sebe, naopak veľmi podporovali vzdelanie.
rovnako z knihy od Betty MacDonald: Vejce a já - nahlas som sa pri jej čítaní smiala.
mne najviac ulahodí faktografia a autobiografia.
www.uloz.to/xikTrKZ/mladi-v-hajzlu-super-komedie-20...
@marianne , mám veľmi veľa kuchárskych kníh,aká kuchyňa sa ti páči?Svetové kuchyne,alebo napríklad Kuchyňa starého Prešporka a pod.Mám dosť kníh aj o Zdravej výžive,o chudnutí atď....!!!
nespomenula som Thákura, Cronina, Galsworthyho, diela Nobelovej knižnice? Kameň a bolesť, Extáza, antických autorov, ani ich nemožno vymenovať všetky...
môj dobrý otec ma učil, že to, čo si raz uložím do hlavy, mi už nikto nevezme :-)
a vôbec si myslím, že naša generácia čítala oveľa viac a hodnotné diela.
byť sčítaný,vedieť a byť vzdelaný, mať prehľad, vystupovanie, mať kultúru - akosi patrilo ku cti.
niet kde uložiť..ked sme boli mladí-kupovali sa "steny" do obývačky...so sklenenými dvierami boli predurčené na sklo...a my?...všade knihy...knižky...aj synovia všetky sviatky s novou knihou prežívali..dnes sú tu-v polici..krásne detské-to moja slabosť..ľúto mi je aj do knižnice dať..až po smrti-vravím..ten vraj "zlý" režim mojej mladosti-prial viac kultúre ducha-ako tento "nežný"..potomstvo uprednostňuje materiu pred duchom...väčšinovo..teším sa výnimkám..:-)
môj dobrý otec mi radil, aby som to robila tak, ako to robíš teraz ty...ale neposlúchla som.
teraz si veľmi dobre rozmyslím, komu ich požičiam.
ale našim najmenším v rodine požičiavam bez problémov, vediem ich k tomu, aby čítali a chodili do knižnice. už 5 rokov so značným úspechom, knihy im aj požičiam, aj darujem, aj kupujem :-)
Som práve hladala nejakú inšpiraciu na dobru knihu ,ale že ju nájdem na vareche pri hladaní obeda som nečakala:-)
prvou vetou. Prikláňam sa k názoru @sovka62. Tých kníh , ktoré sa ti vryjú do pamäti je ozaj veľa . Svoj komentár ku knihám som písal
v "zážitkoch - o láske ku knihám od @rea1. " Chcel by som len pomôcť týmto príspevkom ľudom , ktorí majú špatný deň, nedarí sa im , chceli by si zlepšiť náladu a poplakať od smiechu. Doporučujem
knihu -Leo Rosten- Pán Kaplan má stále třídu rád. Asi ju nekúpite , ale môžte si ju stiahnúť : tana-catering.blogspot.sk/2012/04/zavarane-pecene-maso.html...
prepáčte , tu je tá kniha
vieš prečo ma to napadlo ? Pamätáš sa ako sa Kaplan podpisoval ?
Aj na vareche sa podobne podpisuje jedna super varechárka s výbornými receptami , ale meno nemôžem povedať.
Ron Ellis - "Deník plejboje nad hrobem"
CO ŹIVOT DAL A VZAL, tá ma teda dostala, tak ako to píšeš: jej neopakovateľný humor, ironia, opis seba samej a druhých, ako bola nad vecou i v najťažších časoch, ako nádherne a vtipne s úžasnou ľahkosťou to dokázala podať. táto kniha v tomto žánri patrí medzi skvosty :-)
ešte som film nevidela, ale môj priateľ mi daroval platňu s originál filmovou muzikou. priniesol mu ju originál z Ameriky, ked ešte film u nás nebežal - v 1973 roku, aj knihy bolo poriedko vtedy.
podnes milujem tie piesne i hudbu.
od slovenskej autorky, Východniarka v Blave, už titul bol jasný a nesklamalo :)
dielo: Čenkovej deti
toto hovorí malý Paľko, Čenkovej syn, ked žobre pred tatranskými hotelmi.