Zabíjačka

svetlana9 - fotkasvetlana9, 7. apríla 2011
Svokrovci spolu so švagrovcami naplánovali na 11. marca zabíjačku. Bolo to už na jar, slniečko teplo svietilo. Bude pohoda –všetci sme si mysleli. Avšak na víkend sa ochladilo – ráno bolo mínus jedenásť stupňov Celzia a začalo silno snežiť. Moja úloha bola spolu so švagrinou umývať črevá z ošípanej na jaternice a klobásy. Ešteže tie črevá boli aspoň chvíľu teplé a aj voda z kotla, ktorú sme často museli dopĺňať. Ledva sme videli na ruky, bolo nám aj do smiechu – aj do plaču. Aj z nosov nám už tieklo a nemal nám ich ani kto utrieť. No nedalo sa inak – len vydržať. Keď sme úlohu splnili, trochu sme sa zohriali pri kuchárke a dostali nové úlohy. Mne sa ušlo umyť za vedro ryže do jaterníc a osmažiť do nich cibuľku. Keď bolo všetko hotové prišlo to najhlavnejšie – zabíjačkové hody. Polievka – obarová – nakrájala sa cibuľa do taniera a zaliala horúcou polievkou. Druhý chod – varené mäsko z polievky a voňavý chren. Potom jaternice a vtedy to prišlo. Svokor sa prísnym hlasom opýtal : kto umýval ryžu a smažil cibuľku? Sedelo nás okolo stola asi desať a všetci sme zatuhli. Mne nebolo všetko jedno – ale povedala som : ja – prečo? Som sa zľakla – lebo svokrovci ma nemali v „láske“ a ešte ak som niečo zle urobila – však to mnohí poznáte – najmä nevesty. Ale nastalo uvoľnenie – svokor prehlásil : také chutné jaternice sme ešte nemali. No Ty bŕďo – tak toto som nečakala. Som teda lepšia ako pani svokra, ktorá ryžu a cibuľku doteraz mala na starosti pri zabíjačkách. A tých nebolo za tie roky málo.

@zareaguj


Diskusia k článku

ancicka
Mňa tá robota zajtra čaka.Je podstatný rozdiel ísť na zabíjačku a robiť jú doma.Až sa toho bojím.Pri zabíjačke mám chlapov meurekom ,ale sme iba dve ženy,ja a moja nevesta.Ono to je dobré ,že máš mäska,ale to upratovanie potom.Zabíjame a výrobky si robíme sami,lebo mojí chlapi vedia,ktorý čo má robiť.@Svetlana9 ,dočoho dávate ryžu,do jaternic? My dávame iba krúpi.
svetlana9
@ancicka - ryžu dávame do jaterníc a krúpy nedávame do ničoho, pšeno dávali svokrovci do ovaru a varili zabíjačkovú kašu - iný kraj - iný mrav
arasidka
aj u nás sa robia tak i tak, dokonca i do bielych niekto dáva žemle. A žobrácku kašu mám radšej ako jelitká. Keď sa tá kaša pekne priškvára na čerstvých oškvarkoch - k tomu najviac ľúbim kyselú kapustu rovno zo suda.
hannah22
pekne napísané, ja už len spomínam na naše zabíjačky.... :))
marcy
vďaka za skvelý príspevok :-) U nás doma boli zabíjačky každý rok a vždy bolo kvalitné papanie pre zúčastnených,včetne závinov.Dostala som sa do rodiny,kde okrem mozočku nik viacej nejedol......k večeru si dali,aj to postojačky trochu vareného mäska..... ja s mojou mušou váhou som odpadávala,clivo mi bolo nielen pre to,ale moji rodičia sa skoro pominuli :((.Tak som si povedala,že až my budeme mať zabíjačku,tak ju urobím po našom. Dvakrát sme chovali prasiatko a môj partner bol unesený,on zežíroval vonku a ja okolo peca ( včetne varenia krúpov, krvi,koží,paprikášu,zemiakovej kaši,kyslej kapusty,jabĺčníka ),presne tak ako u nás doma:-)))
akeber
U nás v rodine máme zabíjačky päť krát do roka najskôr riadna makačka ale po tom super hodovačka niekedy až do druhého dňa , nám to rada zídeme sa celá rodina vnímame to skôr ako zábavu a posedenie.Aj keď poniektorí majú ráno hlavobôľ.Nesmie chýbať kyseľ (kyslá polievka z ovarov ,) kapusnica pečené mäsko ,klobásky , hurky a keď sme vinárska oblasť aj dobré vínko. :))
hubata
Ak sa zo zabíjačky urobí zábava, tak sa spojí užitočné s príjemným na čo sa spomína aj keď sa už jelítka pojedli a babka s dedkom pominuli.
gubics
Také chutné jaternice a klobásky, ako ich vedela dochutiť moja nebohá babka som ešte nikdy nikde nejedla,Ktokoľvek robil v rodine zabíjačku, tieto výrobky vždy dochucovala babka.

Keď sme už pri zabíjačkách tak na ich konto jeden vtip:
Do Čiech sa odsťahovala pani so svojim synom. Brat robil doma na Spiši zabíjačku, tak poprosil dcéru, nech sestre pošle telegram aby prišli domov. Slečna ktorá išla na poštu so svojim fešákom,nechcela do telegramu napísať slovo "zabíjačka" preto poslala telegram s textom: Brav zomrel príďte domov. Poštárka si myslela, že sa dievča pomýlilo preto telegram opravila na: Brat zomrel, príďte domov. Nakúpili smútočné vence a so zármutkom cestovali na pohreb. Pani od vlaku rovno bežala na WC keď otvorila dvere dobre neodpadla, sedel tam jej "nebohý brat" v dobrom zdraví.
Poučenie: Nemeňte text telegramu!



 



TOPlist