Trpím týmto ochorením asi 4 roky, dlho mi trvalo kým som si zvykla na chuť, ale aj spôsob spracovania bezlepkovej múky, ktorú mi predpísal doktor. Môžem sa priznať, že nie jeden krát som si aj poplakala a veľa krát sa mi stalo že som jedlo aj hodila do koša.
Na moje šťastie som sa prihlásila na UTV - Poľnohospodársku univerzitu v Prešove, už na prvej prednáške sme preberali obilniny. Tam som sa dozvela, že raž je bezlepková obilnina. Nikde predtým som sa o tom nedočítala. (možno na základnej škole)
Skúsila som si upiecť chlieb podľa receptu ako z pšeničnej múky, bol dobrý ale troška suchý. Druhý už bol na nerozoznanie od chleba, ktorý som jedla celý život.
Palacinky sú podstatne ľahšie od tých z normálej múky. O zemiakových plackách môžem povedať že nikdy neboli také jemné ako tieto z ražnej múky. Celá rodina sa zhodla na tom že aj piškóta, pizza, halušky ......, proste všetky jedlá kde je potrebá múka sú na nerozoznanie, ak nie lepšie od tých v ktorých je pšeničná múka.
Nie je potrebné ani špeciálne recepty, múku používam všade v takom množstve ako je potrebné v receptoch z bežnej múky, iba pri pečení chleba je potrebné pridať troška viac vody. Ražnú múku kupujem v potravinách za 0.75€, dostať ju aj v Raciolkach ale podstatne drahšiu.
Pridávam aspoň recept na chlieb:
500 g ražnej múky, 4 dcl vlažnej vody, 1PL octu, 1/2 PL soli, trošku kmínu, 1PL olivového oleja, 1 sušené droždie Dr. Otker
všetky ingrediencie dôkladne vymiešam ručným šlahačom, nechám vykysnúť a pečiem pri teplote 220 st.C asi 45 minút.
s ňou aj pracovalo. Stalo sa mi viac krát, že keď som prerušila miesenie cesta na chvíľu tak sa mi úplne rozlialo, s touto múkov mám iba dobré skúsenosti. Vrelo môžem doporučiť.
/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:016:0003:0005:SK:PDF