O Francúzkych zemiakoch

budkarka - fotkabudkarka, 25. augusta 2011
Sú jedlá a recepty, ktoré majú svoj rodokmeň. Sú
vystopovateľné. Existuje záznam kto a kedy ich vymyslel a často
aj príbeh ako sa ten niekto dostal k tak skvelej kombinácii bežných
surovín. Napríklad, keď je príležitosť tak veľmi rada robím
čokoládovú tortu s marhuľovým džemom. Volám to Sacher torta
aj keď mi je jasné, že to rozhodne nie je originálny recept. Ten
naozaj pravý recept, tá pravda o tom čo a v akých pomeroch sa
má dávať do tejto dobroty je strážené tajomstvo. Ale
aspoň viem, že ten originál niekde existuje.

Ale sú jedlá a recepty, ktoré taký rodokmeň nemajú. Určite niekde
nejako vznikli, ale je to zahalené v hmle gastronomických dejín. A
potom si žili vlastným životom. Každý si ich upravoval podľa
vlastných chutí, podľa dostupných surovín, podľa situácie. A tak
má každý ten svoj rodinný recept na Bryndzové halušky alebo na
Francúzske zemiaky.

Práve recept na tie moje Francúzske zemiaky, som uverejnila na
vareche.sk (ako svoj prvý pokus o uverejnenie receptu) a
príjemne ma prekvapilo, koľko variácií sa objavilo v komentároch.
To ma inšpirovalo, a trochu som pátrala...

Väčšina receptov má základné suroviny rovnaké: zemiaky, vajíčka
na tvrdo, klobáska a smotana. Síce sa to zdá, že je to rovnaké ale
nie je to úplne tak. Zemiaky môžu byť varené alebo surové.
Vajíčka sa dávajú na kolieska alebo rozdrobené. Alebo sa ešte
vajíčko dáva na záver do smotany. Čo sa týka klobásky, tam má
každý ten svoj oblúbený druh. Od párkov, cez slaninu, točenú
salámu alebo pravú domácu klobásu asi až po údené tofu
(vegetariánska verzia). No a nakoniec smotana. Kombinácia
sladkej a kyslej, s vajíčkom alebo bez, s múkou alebo bez.

A to ešte nie je všetko. Prichádzajú na rad doplnkové ingrediencie.
Veľmi častý je tvrdý syr (opäť možnosti - pridáva sa strúhaný
alebo na ukladaný na plátky ako samostatná vrstva). Taktiež sa
často pridáva cibuľka (orestovaná), uhorka, hrášok a iné.

No a nakoniec aj spôsob ukladania sa môže líšiť. Buď len do
vymastenej formy, alebo do vymastenej a vysypanej
(strúhankou alebo múkou). Zemiaky sa ukladajú pokrájané na
kolieska, alebo pretlačené "na hranolčeky".

Tých kombinácií je príliš veľa, a tak som nazrela do histórie. V
mojom prípade je to Slovenská ľudová kuchárka pre každý stôl,
sostavila Žela Inovecká, VI. prehliadnuté vydanie, 1944. A našla
som. Citujem:

"138. Zemiaky na francúzsky spôsob
Olúpame uvarené zemiaky a pokrájame na kolieska. Do
vymastenej rajnice dáme vrstvu zemiakov, ktoré trocha
posolíme, na to vrstvu vajec, uvarených na tvrdo a pokrájaných
na kolieska. Na vajíčka položíme vrstvu safaládok, pokrájaných na
kolieska, na to zas vrstvu zemiakov a všetko opakujeme, až
rajnicu naplníme. 2 dl smotany rozmiešame s 2-3 vajíčkami,
trocha posolíme a zalejeme pripravené zemiaky. Vrch polejeme
roztopenou masťou alebo maslom a pečieme do červena."

Jednoduché. Krásne.
Aj keď ja ich robím trochu inak, teraz viem, že ten originál možno
existuje.

p.s.: Ako som tak hľada na internete, našla som facebook stránku
pre milovníkov tohto jedla. Vtipné, nie?
@zareaguj


Diskusia k článku

2010
Mna by zaujmalo preco Francuzske , ked taky recept vo Francuzsku neexistuje?
morenajea
Rovnako tiež neexistuje parížsky šalát. Také mená asi vznikajú kvôli atraktívnosti a na zvýšenie predaja. Varšavský šalát - to neznie moc dobre :)
huck
Moja mama ich volala - Nakladane zemiaky, kym stryna prave Francuzke zemiaky. Ako malej mi nebolo nikdy jasne, prečo to iste jedlo sa inak vola u nas a inak u strynej. Ale vo svojej detskej hlavičke som našla rychlo sama vysvetlenie Stryna a stryc žili a pracovali predsa dlhy čas vo Francuzku ... takže to tam asi jedavali a preto sa toto jedlo vola. Nejako na mna tento nazov zaposobil ovela lepšie viacej ako mamine Nakladane zemiaky! Dnes sa tomu pri spoločnych posedeniach dobre nasmejeme. Takže ekvivalent Francuskym zemiakom su naše jednako chutne Nakladane zemiaky ale takisto s roznymi variaciami na danu temu.. :) Tolko o mojom detskom patrani a odhaleni mena Francuzke zemiaky :))
evas13
Pátranie po pravosti receptu a jeho názvu je v nedohľadne, ale aj tak to neuberie na obľúbenosti tohto jedla, či si ho niekto pripraví so syrom, alebo surovými zemiakmi je úplne jedno, hlavná vec je, že mu to chutí. :)))
jerica
Čo tak šunka fleky , kto by si myslel že sú akého pôvodu?!
gubics
Každý rok trávim 5-6 mesiacov u dcéry v Luxemburgu. U nich v EU komisii varia francuzky kuchári a kuchárky. Jedlo ktoré my nazývame francúzkymi zemiakmi vôbec nepoznajú. Bavili sa s nimi na túto tému naše ženy, ktoré tam pracujú od nás zo Slovenska.( Tiež chceli poznať originálny recept). Niečo podobné síce robia zo zemiakov uvarených v šupke, ale tie sú len očistené nakrájané a ochutené lahôdkovou cibuľou a dresingom a podáva sa ako príloha k mäsu ale sa už nepečie.
Takže ten názov niekto vymyslel u nás, že sú tu francúzke zemiaky, napr. v susednom Maďarsku sa volajú skladané zemiaky, a ako francúzke ich nikto nepozná.
Keď ovládate Francúzky jazyk, tak si to moje tvrdenie overte tu na nete, a skúste vyhľadať tie naše "francúzke"zemiaky, či vo francúzkych kuchárskych popisoch ich nájdete.
svetlana9
"Francúzáky", ako som ich v detstve volala - boli u nás - varené na kolieska pokrájané zemiaky, diétna nakrájaná saláma, varené vajíčka a uhorka. A bez smotany, iba poliate olejom a zapečené. K tomu sa podávala zaváraná červená repa. Žiadny syr, smotana, slaninka. Ale obmien a variácií je stráááááášne veľa na zapekané zemiaky. Najlepšie - čo dom dal - otvorím chladničku, pozriem do komôrky a hneď mám nový recept zo zemiakov a vajec. Teda nové "francúzáky".
2010
Jediny recept vo Francuzku ktory asi mohol byt kedysi davno vzorom je mozno tento :



sovka62
A vieš, že presne tak ako znie ten originálny recept ich robievala naša mama? Dokonca vrátane tých safaládok. Hádam ani netušila, podľa akého receptu varí. Ja ich už robievam inak, ale sestra doteraz dáva vajíčka do smotany.
evanaaa
Podľa toho originálu varím, vlastne -podobne, safylátky nedávam vždy, ale striedam s klobáskou. U mňa bola mama, ktorá "francúzske zemiaky takto robila, mám to po nej, alebo od nej. Dávno som čítala, že francúzske zemiaky nepochádzajú z Francie, tak isto ako Granadiersky marš ( granadír) nepochádza z Granady, španielske vtáčky zo Španielska, ruské vajcia z Ruska, a podobne. Pôvod vzniku názvov pochádza z dávneho obdobia a možno, aj keď sa nezdá, má niečo spoločné s krajinou, ktorej názov nesie, nejaká maličkosť o ktorej my nemusíme vedieť. Aspoň tak si to myslím.
evanaaa
Pozrela som si video, tak to súpravé gratinované zemiaky, mala by som vyskúšať, vypadá to chutne. Zemiaky sa varia v mlieku a "vypustia doň škrob, ktorý mlieko zahustí, potom sa zapečú, myslím aj so syrom na povrchu. Raz som si kúpila gratin. zemiaky v konzerve, boli tenké a tvrdé, nanič, ani som ich nedojedla.
babav
@evanaaa , precitala si moje myslienky...tiez ma to napadlo
s nazvami jedal podla krajin ...a k tomu si este kazdy recept prisposobime podla zauzivanej domacej tradiciie ;-)
arasidka
môj recept na francúzske zemiaky som si prispôsobila tak trochu po svojom. Je jasné, že keď dáme do plechu všetko tak, ako sa píše, pri pečení šťavička sadá dolu, a preto sú aj tie spodné krumpličky fajnové. A tak na vymastený plech nasypem dostatok strúhanky - prézle z rožkov, aby bolo jasné, pekne plechom zatrasiem a až na takýto "štrkový podklad" ukladám surové zemiaky / kto by to varil!/, nakrájané na kolieska, na ne pridám na kolieska nakrájanú klobásku, na to varené vajíčka pretlačené cez mriežku, polejem rozhabarkovanou smotanou, mierne posolím a pokračujem - "cihla-malta-cihla-malta..."No a keď sme už hore pri "glajche", tak ako strechu - tak i túto masu prikryjem tenkou vrstvou nakrájaných zemiakov, posypem strúhankou a jemne pokvapkám olejom a trošilinku posolím. A pečenie si spraví svoje. Moji chlapi sa bijú o hornú a spodnú vrstvu, ajkeď - keď som to začala takto po svojom robiť, môj muž - znalý varenia- sa čudoval a snažil sa mi znepríjemňovať poznámkami moju snahu - že jako : do to kedy vidzel, to si si len tak fčuleky f poslednej chvíli vymyslela, čo?Dnes - zachovajúc svoje dekórum - sa ma opatrne pýta - a už si rozsypala štrku , a je ho dosť?
hubata
Aj u nás vyškrabujeme "štrkovú časť" ako v rodine @arasidky.
Óha.... ty si sa nám odhalila, no veď v gumákoch by ti bolo príliš teplo, aj keď tie čo ty nosíš sú veľmi sexy!
evanaaa
Arašidka, aj ja som dávala priezle, no navrch už len smotanu s vajcom. A skúšala som aj so surovými aj s varenými krumpličkami, lenže aj tu záleží, aká sorta to je, lebo minule mi zemiaky nechceli zmäknúť ani po dvoch hodinách pečenia ( nové-staré sú lepšie), musíš mať aspoň B-čka.
arasidka
Hubatá, ako vieš, že tu sedím hore bez a cez mám enem takú košulenku tééénku ???? :)))
arasidka
úžasný pocit voľnosti! Dnes je o 4 stupne menej, hneˇˇd je to cítiť. Nepotím sa tak, už je cítiť blížiaci sa vietor, pofukuje a prievan už nie je žiadúci - už aj dverami trieska. Dnes mi po dlhej dobe chutilo viac jesť, / no - jaká škoda, nemoselo by ešte !/ , uvarila som kapustné fliačky na sladko, tak som si pošmákla.
gubics
Nemala som v úmysle vás poučovať, že francúzke zemiaky ako ich my robíme (včetne mňa ) Francúzi nepoznajú. Robím ich tiež podobne ako vy všetci, s tým rozdielom, že keď ich robím vegetariánske, tak žiadne klobásky alebo párky nepridávam, a používam kyslú šľahačkovú smotanu, od tej majú lepšiu chuť, a tak isto na vrh ešte nakrájam maslo, aby neboli suché,(sú síce nezdravé, keď plávajú v masle ale tak mi chutia)!
budim
tak ja ked som robila francuzske zemiaky po nasom detviansko, cize bez safalatok a klobasky, ale so sunkou a slaninkou a syrom, moj Francuz este vtedy na vsetko frflal, ale zjedol a na toto sa vrhol a hovori mi, ze konecne nieco francuzske, takze @2010 oni maju francuzske zemiaky, ale u nich sa to vola : GRATIN DE POMMES DE TERRE AU BEAUFORT ET À LA MORTEAU alebo gratin de pommes de terres avec lardon et jambon a zalieva sa to smotanou

@morenajea maju parizsky salat, ale oni ho volaju kyjevsky salat pre zmenu a nie je az taky chutny ako nas, lebo nedavaju donho kysle uhorky;-)

@evanaaa recept jednoduchy a pravy na prave gratinovane zemiaky je/ nakrajame si na tenke kolieska osupane zemiaky, najlepsie velkym nozom na drevenej doske, supneme na maslom vymasteny nerezovy hlboky plech, pridame morsku hrubozrnnu sol, nastruhany syr emental, alebo i chedar je este lepsi, najemno nakrajany cesnak, nesetrime, jedna hlavka, alebo dve a muskatovy oriesok, vsetko dobre premiesame a uhladime a este nakrajame na hrubom struhadle syr navrch a zalejeme smotanou tak, ze nam pokryva zemiaky, uzavrieme alobalom a pecieme vo vyhriatej rure na 180°C asi takych 30 - 40 minut

to asi vsetko priamo z Francuzska;-)
arasidka
ej bisťu, dostala som chuť na tie, akože im to nadávate?Jááj gratinované krumple - normálne som pri čítaní cítila chuť toho všetkého, keď sa to naloží pred hubu rovno na stôl.
tetrisss
Gratinovane zemiaky som jedla prvykrat na jednej dovolenke daleko od domova a tak som ich zacala doma robit, davam do nich este vstvu cibule na kolieska, niekedy aj sampiony na platky a su vynikajuce, aj ako samostatne jedlo.
xenoclea
@evanaaa , v originali to je granatiersky pochod, cize pochodujuci granatieri/granatnici. Nema to nic s Granadou. Ale je zaujimave, ako sa nazvy v roznych krajinach menia. Napriklad svedsky stol sa vsade vola svedsky, len vo Svedsku ho volaju bufet. Takisto francuzsky kluc volaju vsetci francuzsky, len Francuzi ho volaju anglicky kluc. Atd.
hanach
dnes som robila ja varím bez smotany strúhanky masla a pod.chutia nám základ ostáva
verka1
Ja robím presne podľa toho starého receptu, len miesto špekáčkov dávam slovenskú točenú a prilepšila som si ich zelenou paprikou na kolieska nakrájanou. Dodá im super chuť. No a okrem oleja na spodok pekáča, polejem kyslou smotanou, alebo bielym kyslým jogurtom zmiešaným s vajíčkami a na vrch dávam kúsky masla a pásiky údenej slaninky. Musia byť šťavnaté, inak mi nechutia. Smotanu solím vegetou. Chodím okolo nich dovtedy, kým nie je pekáč prázdny.



 



TOPlist