Ked som prvykrat vstupila do takej pekarni, nuz nevedela som si vybrat. Typov chlebov do "aleluja", palacinky v balickoch, 3-4 druhy bagiet, cerstvo upecena brioska, croassanty, jablkove vrecuska a ine dobrotky z listkoveho cesta a potom kolace a torticky (tiez kolace, ale v celku). Pripomenulo mi to casy, ked som bola prvykrat v Padove v Taliansku a tam som citila cerstvu vonu chleba, tak, ako Monty Jack z Chip&Dale za syrom, ja som nuchala za vonou chleba a tam ma to priviedlo k jednej pekarni, kde mali presklenny pult a jedno okienko otvorene ako u nas v noci na benzinke. Tam za tym carovnym okienkom sa ponukalo nieco nevyslovitelne a oci a zmysly drazdiace. Tuzila som zo vsetkeho ochutnat, tolko chlebovitych vyrobkov po kope som v zivote este nevidela, a to ani za velkou mlakou. Nuz ale bol predlhy rad, malo casu a moji talianski priatelia, pre ktorych je to rutina, tak moj sen o ochutnavani rychlo skoncil. Ale raz sa tam vsak este vratim!
Rodina mojho priatela zboznuje iba jeden typ chleba (taka hruba chlebovita palica) a beznu bagetu, takze pokial sme sa neprestahovali, som bola nutena jest tento ich "najlepsi" chlieb v celom Francuzsku. Pravdu povediac, mne tento typ chleba nechuti, ja ho tajne volam papierovy chlieb, keby to oni vedeli, obnovili by pouzivanie gilotini. Nuz ale taka Baguette traditionelle, Pain Campagne, Pain Rond, Pain moule su uz ina kavicka a uplne uspokojuju moje naroky. Mozno preto mi chutia viac, pretoze su kysnute na dva razy a s naocestom a maju vela dierok v sebe a vynikajucu korku. Cerealny chlieb vsak, uprimne povedane, robit nevedia, v tom su ti Nemci nepremozitelni. Niekedy vsak asi pekar pri priprave cesta zaspi s vreckom cukru nad misou a potom je to take este jedle ale nelahodne.
Aby som priblizila ceny (kazda pekaren sa cenami trosku lisi, niekedy je to i 50 centov plus-minus) za bagetu obycajnu clovek zaplati od 92 centov po 98 a tiez nie vsade je to ten povestny meter. za traditionelle od 1,20 eura, za maly bochnicek chleba 1,05 - 1,50 a za chlieb od 1,75 po 3 eura a to vsetci kupuju novy chlieb na druhy den, lebo starsi im nechuti, respektive sa z vecera do rana pretavil na kamen a uz sa neda pouzit. Takze moznoze i pre toto tu pekarne prezivaju, hoci chlieb v supermarketoch je naozaj industrialny a neporovnatelne horsi. Za briosku velku zaplatite 4,50 i viac a ako sa starka niekedy stazuje, v dedine za rohom je ovela lepsia, lebo su stedrejsi s hrozienkami. Malinky kusok kolaca, alebo jedna mini torticka velkostou mensou ako dlan stoja od 1,20 do tych 2,4 eur, tak na zaciatku, ked este ziadna praca nebola, clovek si musel pohladenie jazyka odopriet a teraz naplno vychutnat. Vzdy, ked ochutnam, tak uz mi idu prisady po mysli, ako ochutnavacovi vina, a potom hajde doma raz v tyzdni experimentovat, ci sa podari to iste, alebo este lepsie.
Nuz minule pri spominani La Russe, cize takej obdoby nasho kremesa (fotorecept je tu: www.meilleurduchef.com/cgi/mdc/l/fr/recettes/russe1_ill.html...
alebo orieskovy: cuisine.journaldesfemmes.com/recette/304740-gateau-russe...
) sa ozvalo velke povzdychnutie na situaciu pekarni na Slovensku. Veru, je to prevelka skoda, ze u nas clovek musi lupou taketo pekarnicky hladat, ale vam poviem i my sme si na vine. Tu zajde clovek i dva kilometre, kym si chlieb kupi a to je verny vzdy malej pekarni, i ked ide z nakupu zo supermarketu. My sme teraz taka supermarketova kultura, nuz bolo by dobre sa vratit k tradicnemu a skombinovat oba, ale mna by na Slovensku na to, byt pekarom, nenahovoril nik. ;-)
mali by ste si varechaci peciuci chlieb otvorit obchodik, to by bola lahodka i s roznymi jedlami na prihriatie :-D
a chuti peciva,vratane chleba,bez konkurencie!
Prosim ta ,vymaz to;-)
@babidka ja som uz zabudla na tie slovenske ceny, vsak oni tu maju len 5 percentnu dan na potraviny, tak preto tu najdete vela potravin lacnejsich ako doma, napriklad 1kg cukru je tu za 65 centov najlacnejsie a tak