Spoločné , rodinné raňajky sa zmenili na majstrovsky rýchle zhltnutie suchej hrianky v čase do desať sekúnd po pípnutí hriankovača , oznamujucého ukončenie hriankovania a následným zapitim , v mikrovlnej rúre ohriatej vody , ochutenej lyžicou granulovaného čaju , pri kuchynskej linke . Alebo , v lepšom prípade posediačky , s tabletom opretým o čajník a zapnutým na čítanie emailov , rýchlo zjedené ,na polovicu napučané ovsené vločky , poprípade mysli , a cestou k autu obhryzenym jablkom .
Spoločný rodinný obed ? Zabudnite !!Ani v nedeľu nedokážem rodinu dostať v jednom termíne na jedno miesto k jednému stolu . A nieto ešte cez týždeň , keď obedné posedenie v kľude a pohode , vystriedalo objednané jedlo cez internet alebo mobilom , privezené až domov alebo do práce , v plastovom obale s celuloidovým príborom alebo ešte jednoduchšie , obed nahradil malý kúsok papierika , takzvaný stravný lístok , ktorý stačí nechať po dojedení držkovej polievky s rožkom , v bufete na stole a je po obede .
Večera našich predkov , ktorá začínala spoločnou modlitbou a poďakovaním za prežitý deň a zdravie zvierat dostala nový rozmer . S tanierom na utierke , až pod bradou , sedíme v kresle s nohami na taburetke , pred televízorom a nervózne dojedáme párky s horčicou , zapíjame pivom a nadávame ani nevieme na čo . Ale nadávame .
Pôvodne som mal nápad spracovať pre vás krátky „fejeton“ , a vznikla z toho „kritická poznámka“ k dnešným stravovacím návykom . Skôr by sa hodilo napísať , zlozvykom . Nehaňte ma za to . Ja v kútiku mysle verím , že to nie je všade tak ako som si vymyslel . Verím , že si raňajky nosíte vzájomne , na striedačku , do postele , obedujete spoločne a vaše pohľady pri tom delí len vázička s kvetmi na stole a večere si vychutnávate pri sviečkach , ktoré nepúšťajú vosk na sviatočný obrus a s pohárom šampanského , ktoré na ňom nezanechá škvrny ak vám od blaha ukvapne naň slinka !!
!
Ja tomu fakt verím !!! Napíšte mi prosím , vy skúsenejší , dokedy mám tomu veriť ???
Olovrant maju pri nejakej kreslenej rozpravke, na co maju tak pol honku-hodinku a potom sa ucia. No a az vecera je taka, ze ja s detmi a tata chodi domov az o 8 niekedy az o 9, takze on vecera neskoro. Aspon neminiem na sviecky a sviatocny obrus :) Nam staci po turecky na zem. Pracovny tyzden je od pondelka do soboty pre deti a manzel pracuje 24x7, takze tak.... sviatocny obrus, vazicka ani sviecky naozaj nehrozia :) Jedine na Vianoce.
spoločné raňajky sme zažívali v časoch keď naša dcéra mala asi 8-9 rokov a chytila ju mánia chystania víkendových raňajok... zásadne nato používala príšerný čajový servis, svadobný to dar a ja som sa vytešovala, že sa porozbíja a bude pokoj, márne.... servis zostal a naše spoločné raňajky zmizli v nenávratne....
momentálne raňajkujem sama, muž je už v práci keď ja ešte len vstávam, presne ako píšeš - raňajkujem pri otvorenom notebúku :-(
jediné čo sa mi ale darí je organizovanie spoločných obedov... trochu upodozrievam vlastné deti, že sa nato vlastne tešia, pretože nemusia variť a prídu pekne na hotové, sadnúť, najesť odfúknuť si.... ja sa im zas na oplátku vyhrážam, že nabudúce prídeme zas mi k nim, nech navaria... no zatiaľ je to len v stave vyhrážania.... ale raz!!!
a večere, tak to som rezignovala úplne, tomu môjmu som kúpila peknú, veľkú drevenú tácku z uchami, on si na ňu naloží, odkráča k televízoru a aj keď ho podozrievam, že ani nevie čo do seba tlačí, tak sa od neho dočkám aj, že "ďakujem, dobré to bolo" to vtedy keď nesie prázdnu tácku do kuchyne, ale to len preto aby si naložil nejaké ovocie, keksíky, koláčik skrátka nejaký druhochodový zájedok...
..... ráno rozvoniavala bielá káva knej dosť často moja praženica - otec vravel že ju viem najlepšie
obedy boli v režii mamy hovädzia polievka s domácími rezancami a druhé .......
po obede sa vätšinou niečo napieklo , buchty , bublanina ...
no a večere boli niekedy aj otcové , tam som sa naučil robiť ,,HAŠE,, z hovädzieho mäsa z polievky ,alebo rybacú pomazánku , šmirkas a podobné
aj mojim snom bolo mať takéto spoločné stravovanie ...ostalo iba pri sne - nebudem vysvetlovať prečo ,,sere ma aj bez toho,,
Ranajky do postele??? to poznam iba z ropravania. Obedy spolocnwe, vecere takisto - sice na stole s obrusom, ale sviecky nemusime.
Veď to musí byť strašne nehygienické aby si deti nosili jedlo v obedári z domu a o 12.00 hod. sa tlačili pri mikrovlnke aby si ho v tej istej miestnosti kde sa učia zjedli.
To zatiaľ žiadneho biznismena nenapadlo v škole zriadiť školskú jedáleň - tak nech sa príde pozrieť do Vyšnej Dolnej na Slovensko!
Ešte lepšie by bolo keby sa dala doba vrátiť a nazrel by do sprofanovanej socialistickej školskej (závodnej) jedálne s kuchárkami so zdravotným preukazom a varením pod prísnym dohľadom hygienika.
Raňajky do postele sme doma skúšali, ale potom to prestalo - človek si tak neužije jedlo, keď stále sleduje, aby omrvinky nepopadali...
Tak @stefanm to čo si napísal, mi našťastie ničím nepripomína stravovacie návyky u nás. :)
S manželom sme stolovali,lebo sa mi to páčilo a on to mal rád.Na sviatky sme stolovali s kopou riadu,ale vôbec mi to nevadilo,robila som to rada.
Jedlo v posteli som neznášala,ani neviem prečo.Dokonca aj keď som náhodou bola chorá tak som jedla radšej pri stole.
www.sme.sk/c/6969094/sefovala-restauraciam-ze-bez-...
Ale asi ma nikto nepresvedčí že jedlo ktoré mama (slúžka, babka, babysitter) uvarí deň vopred, natlačí do polystyrénu, decko to má 4 hodiny v taške a potom si to o 12.00 hod. zohreje v mikrovlnke, pleskne na lavicu a zje v triede kde sa učia žiaci robiť napr. chemické pokusy je zdravšie ako jedlo čerstvo pripravené v školskej jedálni, za dozoru školskej lekárky, učiteľov (lebo aj tí jedávajú v školskej jedálni).
To o čom ma chcete presvedčiť?
"Samozrejme že kvalita stravy v školskej jedálni závisí od ľudského faktoru, od poctivosti vedúcej jedálne čo je za zostavenie obeda zodpovedná. "
Pekna sprostost. Jedalnicek /normy nan/ vytvara Ministerstvo skolstva:
www.minedu.sk/8009-sk/skolske-stravovanie/...
"...jedlo čerstvo pripravené v školskej jedálni, za dozoru školskej lekárky, učiteľov (lebo aj tí jedávajú v školskej jedálni). "
Dalsia sprostost. Vid link na dokumenty uverejneny vyssie a suroviny v nich... Nehladiac na to, ze /strelim od pasu/ 75% ucitelov vyuziva donaskovu sluzbu...
To, co pises ty, platilo cca pred 50-timi rokmi /ked si bola na ZS.../