Marhuľový koláč
Marhuľový koláč

Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami fotorecept

cesminaz - fotkacesminaz, 20. júla 2019
Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept)
Foto: cesminaz

Možno pre niekoho trochu nezvyklá kombinácia na sladko,ale je to naozaj velmi chutný koláč ;-P

30 minút
na 180 °C

Suroviny

Cesto:
200 g
200 g
100 g
cca 2 dl
0,5 dl
1 PL hustá
21 g čerstvé
0,5 KL
Plnka:
500 g
500 g hustý
150 g
1 bal.
z 1/2 citróna
2 PL
cca 1/4 KL
malá hrsť (čerstvý)
Okrem toho:
podľa potreby

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  V jednej miske pomiešame obe múky, cukor a soľ. Pridáme olej, smotanu a v 1,5 dl mlieka napučané droždie. Zvyšných cca 0,5 dl pridáme pri vypracúvaní radšej podľa potreby postupne. Máme dostať od polomäkkého mäkšie cesto, ktoré sa síce o ruky lepí, ale od misky sa oddeľuje. Cesto pomocou trochy múky len krátko premiesime do tvaru bochníka, poprášime vrch múkou a necháme cca 30 minút kysnúť.

  Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Zatiaľ si pripravíme všetko na našu "plnku" :-) Prichystáme si zrelé marhule, ktoré podla veľkosti pokrájame buď na polovice alebo štvrtiny. Ja som ich ešte posypala trocha vanilkovým cukrom. Následne si zmiešame všetky prísady na tvarohovú plnku. Kôpru netreba priveľa, stačia také 3-4 PL pokrájaného kôpru. Ale kto chce, môže kľudne aj viac :-)

  Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Nakysnuté cesto si vyvaľkáme na veľkost plechu (môj je 28x38 cm) ale môžte aj o 1 cm väčšie, aby malo okraje. Následne rozotrieme naň plnku a poukladáme marhule, ktoré trocha stlačíme dole. Ja som dávala štvrťky, lebo polovičky by boli priveľké :-) Koláč dáme ihneď piecť do rúry, ktorú sme si už dopredu rozohriali na 180 °C na cca 30 minút. Treba si to sledovať, keďže každý si pozná svoju rúru.

  Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Už hotový, voňavý koláčik ;-) Piekol sa mi presne 30 minút.

  Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Koláč necháme celkom vychladnúť, aby sa dal pekne krájať :-)

  Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Koláč je veľmi chutný, s jemnou a šťavnatou plnkou. Tvarohová plnka ochutená citrónovou kôrou a s jemnou nôtou kôpru, veľmi ladí s marhuľami :-) Koláč je výborný aj bez ovocia, čisto len s tvarohovo-kôprovou plnkou, ale tak isto je veľmi chutný aj s broskyňami namiesto marhúľ :-) Prajem dobrú chuť.

  Tvarohovo-kôprový koláč s marhuľami (fotorecept) - obrázok 6

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
No toto? Přiznám se, že vidím prvně marhulovo tvarohový kynutý koláč s koprom. Oh, pro mě je to překvapivá kombinace. Když na to dojde, umím si tvarohovú náplň představit i s jinými bylinkami - materiadúška, medovka, mata. Jeden se pořád učí. Krásný a určitě chutný koláč, detailní postup a prudce jedlá fota. Krásná práce, milá Cesmínko! Děkuji za rozšíření obzorů.
Bolo mi jasné, kto je autorka ;-)
Vyzerá krásne. Ešte som takú kombináciu chutí nejedla. Rada by som však degustovala. Určite rovnako aj chutí ako vyzerá, a to famózne. Srdečné pozdravenie s prianím pohodového víkendu.