Šišky s pridaním masla

luwinka - fotkaluwinka, 13. augusta 2023
Šišky s pridaním masla
Foto: luwinka

Tieto šišky som robila prvýkrát s pridaním masla. Inokedy robievam len s olejom.

14
porcií

Suroviny

200 g
200 g
3 ks
2 PL
1/2 bal.
250 ml vlažné
1/2 kocky
3 PL
30 g
štipka
Na vysmážanie:
Na vrch:
Na posypanie:

Postup

 1. 1

  Najskôr pripravíme kvások. Do malej misky dáme asi 1 dl vlažného mlieka, vmiešame lyžicu cukru, rozdrobené droždie a trochu múky. Prikryjeme a necháme aspoň 10 minút pracovať.

 2. 2

  V hrnčeku pomaličky rozohrejeme maslo a necháme ho trochu vychladnúť. Aby sa kysnuté cesto podarilo, maslo nesmie byť horúce, iba vlažné.

 3. 3

  Do misy dáme oba druhy múky, žĺtky, maslo, kvások, cukor, citrónovú kôru, tuzemský um, vanilkový cukor a soľ. Začneme miesiť a podľa potreby ešte postupne prilejeme zvyšné mlieko. Vypracujeme cesto, ktoré sa nelepí. Necháme ho kysnúť pod utierkou aspoň 40 minút.

 4. 4

  Tu je fotka tuzemského rumu, ktorý som použila. Ešte na dne trošku zostalo :-)

  Šišky s pridaním masla - obrázok 4
 5. 5

  Na dosku vysypanú múkou dáme vykysnuté cesto, vyvaľkáme ho na hrúbku 1 cm a pohárom povykrajujeme kolieska. Z odkrojkov cesta som urobila aj pletenky. Zakryjeme ich a necháme ešte kysnúť aspoň 15 minút. Potom do okrúhleho kolieska spravíme jamku.

  Šišky s pridaním masla - obrázok 5
 6. 6

  Do hrnca nalejeme olej, ktorý necháme rozpáliť a dáme do neho šišky, ktoré kladieme dolu jamkou a smažíme. Usmažené dáme na tanier, na ktorom máme obrúsky, aby sa tam odsal prebytočný tuk. Na vrch šišky dáme lyžičku jahodového lekváru. Posypeme práškovým cukrom a máme hotovo.

  Šišky s pridaním masla - obrázok 6
 7. 7

  Chutia fajnovo.

  Šišky s pridaním masla - obrázok 7

Diskusia k receptu


Zaujímavé video z archívu TV Varecha