Polievka krúpová s hríbmi sviatočná

patroveckypitrs - fotkapatroveckypitrs, 20. októbra 2015

Túto polievku mám od Jozka2. Je to veľmi dobrá polievka. Jadro polievky zostava niečo som zmenil. Mala byť len zo sušených hríbov. Tohto roku je to bieda tak som použil aj hlivu a trochu slaniny nech sa ľahšie šmyka dolu krkom. A mletú papriku som dal aj údenú.

6-8
porcií
15 minút
príprava
60 minút
tepelná úprava

Suroviny

300 g
300 g
1 hrsť
2 ks
3 strúčiky
50 g
2 PL
2,5 dcl
2 PL
1 ČL
4 ks
8 ks
2 ks
medzi prsty
1 PL
1 KL
2 plátky

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

  1. 1

    Sušené hríby v miske zalejeme horúcou vodou, aby zmäkli. Pred varením asi dve hodiny. Potom do hrnca 3,5l dáme maslo roztopiť spolu s olejom. Na ňom opražíme cibuľu aj slaninu krájanú na drobno. Pridáme rascu pomiešame a pridáme očistenú a pokrájanú hlivu na drobné kúsky. Dusíme asi 10 minút. Hrniec odstavíme zo sporáka. Teraz do hrnca pridáme obe papriky premiešame, nech sa rozpustia. Ďalej tam dáme sušené hríby, ktoré sú už mäkké aj 2dcl vody z nich. Zvyšnú necháme prilejeme z nej postupne do hrnca. Hrniec dáme znovu na sporák variť. Pridáme ešte zvyšné koreniny a varíme až hríby budú mäkké. Dosolíme len mierne, lebo voda z kapusty je slaná. postupne dolievame vodu s hríbov a čistú horúcu vodu. Musíme myslieť na to že tam na konci pôjde voda s kyslej kapusty a krúpy. Preto nedávame hrniec do plná.

  2. 2

    V druhom hrnci si rozvaríme vodu zo soľou a v nej uvarime umyté krúpy do mäkká. Tie potom uvarené v sitku opláchneme tečúcou vodou. Dáme zatiaľ bokom. V pôvodnom recepte boli krúpy perličky. Ja mám radšej veľké tak preto som dal 10 - ny. Ak sú už hríby uvarené prilejeme k ním muku, ktorú sme rozmiešali v kapustovej vode do hladká. Necháme znovu rozvariť až potom pridáme uvarené krúpy premiešame a odstavíme zo sporáka. Na zaver kto chce môže pridať krájanú petržlenovú vňať. Tak a môžeme podávať. Je to veľmi dobrá a mierne kyslá polievka. Želám dobrú chuť ak si ju uvarite.

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
polievka si mi páči, krúpy mám veľmi rada. uvarím podľa teba. vďaka.
Akurat ja by som ten vyvar z krupov nevylievala, je velmi dobry, a zdravy,zakomponujem ho do polievky...skoda ho