Foto: ancicka
Neviem prečo sa takto volá toto jedlo,ale je to banické jedlo.Banické preto,lebo je to jedlo pre tých čo ťažko pracujú,ved uvidíte podľa surovín.Je Zobraziť celý popisNeviem prečo sa takto volá toto jedlo,ale je to banické jedlo.Banické preto,lebo je to jedlo pre tých čo ťažko pracujú,ved uvidíte podľa surovín.Je to chutné a voňavé jedlo.Raz za čas si to môžme dovoliť,že?!
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Zemiaky pokrájame na kocky a na troche oleja ich opečieme do ružova.
-
2
K zemiakom pridáme na drobno pokrájanu cibuľu,
-
3
na kocky nakrajanú slaninku,
-
4
podľa chutí klobásku a párok nakrajanú na kolieska.Ja som použila domácu klobásu a spišské párky.Opekáme na panvici kým sa zemiaky neopečú.
-
5
Osolíme ak treba a okoreníme.Ak použijete pikantnejšiu klobásu a párok tak ani netreba.K hotovému rozbijeme vajce a necháme v celku kým sa neuvarí.
-
6
Suroviny si prispôsobíme podľa toho pre koľko osôb pripravujeme.
en.wikipedia.org/wiki/Pyttipanna...
Pre tých, ktorí po anglicky nevedia, som si dovolila časť preložiť:
Pyttipanna tiež pytt aj panna, pyttipanne (nórsky), pyttipannu (fínsky), je také „mišmaš“ jedlo podobné jedlu Bubble and Squeak (z Veľkej Británie). Názov jedla je švédsky a znamená „malé kúsky v panvici“. Pyttipanna je populárna vo Švédsku, Nórsku, Fínsku a v Dánsku, kde nesie názov biksemad, čo znamená, potraviny, ktoré boli zmiešané.
Tradične sa skladá zo zemiakov, cibule a akéhokoľvek sekaného alebo mletého mäsa (alebo klobásy/salámy), pokrájaného na kocky a opečeného. Je často podávaná s volským okom, nakladanou červenou repou, kyslou uhorkou, kapary a niekedy aj s kečupom alebo hnedou omáčkou. Toto jedlo bolo pôvodne pripravované zo zvyškov jedál, ale v súčasnosti je oveľa bežnejšie pripravovať pyttipanna z čerstvých surovín. Mrazenú pyttipanna rôzneho druhu možno zakúpiť v takmer každom švédskom, nórskom a fínskom supermarkete. Existuje mnoho variantov tohto jedla, vrátane vegetariánskych a vegánskych verzií.
Pyttipanna sa často skracuje na pytt, najmä vo variantoch tohto jedla, ako oxpytt (pyttipanna z hovädzieho mäsa) alebo krögarpytt (z bravčového a hovädzieho mäsa). Občas sa nazýva hänt i veckan (v preklade "sa stalo minulý týždeň"), čo odráža jej pôvod, teda pokrm vyrobený zo zvyškov jedla.
moja babka-slovenka sťa remeň-robila takto:masť-cibuľa-popražiť...klobáska..zemiaky..trocha č.papriky..dusiť..nakoniec vajce..
aj ja robievam..no už vajce hore nedávam..
ked dám vajce-bude originál..??
a začnem to volať pitipána..bo sa mi to ľúbi..cipána..hned veselá som zrána..:-)))
Na Zemplíne sme zmiešanému jedlu hovorili:"hopel - popel".(radi sme na tanieri zmiešali jaternicu so zemiakmi a kyslou kapustou.)