Pascualina fotorecept

slavka2012 - fotkaSlavka2012, 25. marca 2013 11:18
Ďalšie recepty »

Tento tradičný slaný koláč, plnený mangoldom alebo špenátom s vajíčkami a ricottou, s príznačným názvom Pascualina robievajú moji argentínski príbuzní slovensko-talianských koreňov nielen na Veľkú noc, ale aj v priebehu celého roka. V našej rodine ho v špenátovej verzii už niekoľko rokov pripravujeme na Zelený štrvtok a pomaly sa stal rodinnou tradíciou.

6-8
porcií
30 min
príprava
60 min
na 180, 160 °C

Suroviny

2 balenia
450 g
250 g
50 g
5 ks
1 ks
1 ks
1/4 KL
podla chuti
podla chuti
podľa potreby
Varecha.sk na Instagrame: Followuj @varechask

Postup prípravy

 1. 1

  Pripravíme si všetky potrebné suroviny.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Cibuľu a červenú papriku pokrájame na malé kocky, špenát dobre umyjeme a sparíme v horúcej vode. Necháme ho odkvapkať na sitku. Cibuľu začneme smažiť na olivovom oleji.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Po chvíľke pridáme pokrájanú červenú papriku a sparený a odkvapkaný špenát, posolíme a okoreníme muškátovým orieškom. Smažíme až kým sa neodparí prebytočná tekutina.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Pridáme postrúhaný grana padano

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Keď je grana padano takmer rozpustený, pridáme ricottu, premiešame a odstavíme z platne. Necháme vychladnúť.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Kým plnka chladne, vyložíme tortovú formu s priemerom 20cm jedným okrúhlym lístkovým cestom tak, aby siahalo aspoň 5 cm nad dno formy. Cesto popicháme vidličkou a ak sa nám zdá, že plnka je príliš vlhká, posypeme ho trochou strúhanky. Ja som tentoraz neposýpala.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Cesto vo forme naplníme vychladnutou špenátovo-syrovou plnkou.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 7
 8. 8

  Do plnky urobíme 4 jamky a do každej rozklepneme jedno surové vajíčko.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 8
 9. 9

  Druhé lístkové cesto rozprestrieme a vykrojíme z neho kruh o 1 cm väčší ako je priemer tortovej formy. Takto upraveným cestom prikryjeme plnku s vajíčkami.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 9
 10. 10

  Okraje oboch ciest k sebe pritlačíme a špirálovite zahneme smerom dovnútra, takže napokon dostaneme tortu akoby s venčekom na okrajoch.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 10
 11. 11

  Vrch Pascualiny popicháme vidličkou a ozdobíme lístočkami, kvetinkami, či inými motívmi, ktoré povykrajujeme z odkrojených okrajov cesta. Povrch potrieme rozšľahaným vajíčkom a dáme do rúry piecť. Najskôr, približne 10 minút pečieme v teplovzdušnej rúre pri teplote 180°C, potom ju znížime na 160°C a pečieme ešte ďalších približne 40 minút.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 11
 12. 12

  Upečenú Pascualinu vyberieme z rúry a necháme vychladnúť vo forme. Neodporúčam ju vybrať z formy horúcu, pretože môže stratiť tvar.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 12
 13. 13

  PO vychladnutí pokrájame a múžeme podávať ako drobné pohostenie, prípadne so zeleninovým šalátom ako ľahký obed či večeru.

  Pascualina (fotorecept) - obrázok 13
 14. 14

  Povodne sa Pascualina robí z cesta, ktoré sa ručne naťahuje na požadovanú veľkosť, potrie sa rozpusteným maslom a vždy dva a dva pláty sa zlepia dohromady. Na jednu tortu sa použijú 4 pláty cesta, dva na dno a dva na pokrytie. Keďže takáto originálna príprava cesta je náročná na čas a vyžaduje si aj istú zručnosť, ako dobrá alternatíva sa mi osvedčilo lístkové cesto .

Recept je zaradený do tagov:
Inšpirácie z nových receptov
TOPlist