Najlepšia kelová polievka na svete

frezia68 - fotkafrezia68, 30. augusta 2014
Najlepšia kelová polievka na svete
Foto: frezia68

Viem,viem,je ich tu dosť,ale táto mi práve dnes chutila najviac zo všetkých kelových polievok.A tým receptom chcem pripomenúť,že hubová sezóna pomaly končí a začínajú jesenné jedlá a kel sa zaraďuje aj s kapustou medzi trvalo obľúbené.Od rána sme boli v lese na malej túre.Na huby sú chladné noci a podpňovky ešte nie sú,takže som prišla hladná ako vlk a nik mi nenavaril :-)

5 minút
príprava
20 minút
tepelná úprava

Suroviny

1/3 ks
3 ks
1 ks
2 strúčiky
1 ks
1/4 ks
1/2 ks madarského typu
 červené zlato pálivé maďarské (alebo čili paprika)
 na ozdobu

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Dostala som čerstvý kel,takže dnes bude polievka a o pár dní prívarok,lebo je dosť veľký.Takže obyčajne nakrájam klobásu na krúžky a opečiem na troche prepusteného masla.Klobásu vyberiem,na omastok dám nakrájanú cibuľu,rascu a po orestovaní zalejem vývarom,alebo vodou.Pridám na drobno pokrájaný,alebo postrúhaný zemiak a nechám povrieť,on zahustí polievku.Ušetrím pridávanie múky,čiže zásmažku.

  Najlepšia kelová polievka na svete - obrázok 1
 2. 2

  Asi za 8 min. pridám nakrájaný kel na prúžky,mrkvu pokrájanú na kolieska,zemiaky nakrájané na kocky,cesnak nakrájaný na drobno a kapiu na ozdobu.Budúcu polievku varím odkrytú a kel sa má dávať variť do horúceho vývaru,alebo vody a neprikrývať.Pridám soľ,MČK a ochutnám,po chvíli je všetko mäkké,veď kel mladý.....trocha štipľavého zlata a na záver majoránku a pažitku.Ja som na majoránku od hladu zabudla,tak som pridala dodatočne,aj na tanier. A môžete zajedať domácim výborným chlebom a ja ,ako bezlepkáč....

  Najlepšia kelová polievka na svete - obrázok 2
 3. 3

  ...som mala od včera bezlepkové zemiakové pagáče robené na vode,lebo aj na kravské mlieko intolerancia. Ale hlad je najlepší kuchár,v lese vytrávilo a tak táto polievka bola najlepšia na svete :-))).Tak poriedko rastú tu "za humnami",lebo za hríbami treba chodiť do lepších lokalít. Tak každému,kto dočítal,želám pekný zvyšok dňa a veľa slnka :-)

  Najlepšia kelová polievka na svete - obrázok 3

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Zeleninové polievky všetkého druhu mám najradšej, ukladám do KK, určite vyskúšam, v chladných dňoch sú ako liek.
@frezia68 , veríš, či nie, dnes sme mali kelovicu s klobáskou, síce so smotanou ale tvoja verzia je už u mňa uložená, verím názvu, ktorý si dala;-)veľmi chutne vyzerá!