Medovníkový Betlehém

esi - fotkaesi, 26. decembra 2009
Medovníkový Betlehém
Foto: esi

Pečenie Betlehému k vianočným sviatkom patrí k mojim každoročným rituálom. Začínala som veľmi veľmi opatrne a rokmi som sa dopracovala k tomuto môjmu výtvoru. Zobraziť celý popisPečenie Betlehému k vianočným sviatkom patrí k mojim každoročným rituálom. Začínala som veľmi veľmi opatrne a rokmi som sa dopracovala k tomuto môjmu výtvoru. Rokmi obdarúvam mojich najbližších mojimi medovníkovými výtvormi.

1
porcia
30 minút
príprava
3-7 minút
na 150 °C

Suroviny

700  g
260 g
50 g
4 ks
1 ČL
2 ČL
6 PL
1 ks
150 g
Postup

  1. 1

    Vajcia a cukor vymiešame, pridáme roztopený tuk a med. Polovicu múky dáme do misky a dobre preosejeme s perníkovým korením a sódou bicarbonou. Prilejeme vymiešané vajcia s cukrom, tukom a medom. Cesto dobre vypracujeme a pridávame zostatok múky kým nie je cesto vláčne a nelepivé, ale nie veľmi tvrdé. Cesto dáme do mikroténového sáčku. Udržujeme v chlade min. 24 hod.

  2. 2

    Cesto vyvaľkáme na 3-5 mm. Tvar betlehemu alebo chalúpky vykrajujeme nožom podľa vopred pripravených šablón a pečieme v stredne vyhriatej rúre. Po upečení /za horúca/ všetky plochy ktoré nebudeme celé bieliť natrieme vajíčkom aby boli pekné lesklé. Upečené steny betlehemu ukladáme na rovnú plochu. Na druhýn deň najskôr zdobíme steny podľa vlastnej fantázie bielkom vymiešaným s dobre preosiatym cukrom. Miešame cca 20 min. ručne.

  3. 3

    Na zdobenie používame kornútky, alebo mikroténové sáčky, alebo pre začiatočníkov aj zdobičky. Po uschnutí jednotlivé steny spájame špáratkami a lepíme vymiešaným bielkom s cukrom.

Diskusia k receptu

1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
Ďakujem za pochvalu. Robím to veľmi rada.
ejanka
Naozaj krásne dielko, tie biele strechy sú také romantické....
honestka
Mam nesmierny obdiv ako krasne je to vyzdobene!
Slubila som si, ze ked pridem domov na navstevu nakupim ich mnozstvo
a budem sa kochat!
1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
Ďakujem za obdiv. Asi nie si na Slovensku. Daj e-mail, pošlem ti viac a môžeš sa kochať aj v lete.
1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
Ďakujem, vytešujem sa aj ja z toho, keď sa niekomu moja práca páči. Ak budete potrebovať poradiť, prosím, kľudne sa môžete na mňa obrátiť. Práve robím medovníčkové srdiečka na svadbu. Ak potrebujete inšpiráciu, môžem Vám poslať môj album.
1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
Ďakujem, veď si len na skok.
1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
Ďakujem, je tam už druhý rok a myslím si, že som ho do súťaže nedávala. Možno na rok ak urobím. V tomto roku som robila, ale zase iný a nestihla som odfotiť.
tothka
Vnuk ma poprosil o medovníkovú chalúpku. Vraj ako z reklamy, tak si prezerám tieto medovníkové zázraky a nevychádzam z údivu. Je ich tu veľa a všetky sú také nádherné. Nuž mám sa ešte čo učiť. Dúfam že mu postačí taká maličká ako na tvojom obrázku. Dík za inšpiráciu.
1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
@tothka , či malá alebo väčšia je to jedno. S malou sa robí horšie ako s trochu väčšou. Hlavne si urob trochu hrubšie cesto, aby sa ti to lepšie spájalo. T.r. som ich robila 15 ks.
Ak chceš, napíš na evula49@gmail.com
ancicka
Mne sa páči tá chalupka v pozadí,rada by som vedela ako na to.
1365_1270586392 - profilový obrázok
esi
esi
@An čička, tak to boli moje prvé chalúpky, resp. chalupy alebo hájovne ako som ich ja nazvala. To som si nakrájala pásiky z medovníkového cesta, rozložila som ich na rozmer steny pekne vedľa seba. Po upečení sa nadvihli a pospájali. Takto som sa trápila s nimi asi dva roky a potom som si to uľahčila tak, že som si jednotlivé steny chalupky vykrojila a nožíkom alebo kolieskom som si urobila pásiky na tej stene a potom upiekla. Ak máš s medovníkovým cestom skúsenosti tak to dokážeš, ak nie, ani neodporúčam túto variantu robiť. Na týchto chalupách som fakt nabrala skúsenosť. Veľa šťastia.
ivan14
Já peču betlém podle Josefa Lady, má jednoduchou kresbu. Kamarád mi výkres zmenšil na 80%, podložku dělám na obrácený plech, co se jen do trouby vejde. Stejně některé figurky musím vynechat. Se zdobením je piplačka, ale výsledek je krásný... Jo, a zdobím jen bílou polevou, barevně bych si netroufl, a asi by to ani nevypadalo pěkně.
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia