Foto: rennatte
Práve máme sezónu mäty, ktorá rastie takmer v každej záhrade a poznáme ju po jej typickej mentolovej vôni, ktorú ukrýva vo svojej stonke, preto Zobraziť celý popisPráve máme sezónu mäty, ktorá rastie takmer v každej záhrade a poznáme ju po jej typickej mentolovej vôni, ktorú ukrýva vo svojej stonke, preto na sirup používame aj stonku, nielen listy. Sirup používame do dezertov, krémov, čaju, osviežujúceho nápoja s vodou alebo len tak za lyžičku na osvieženie chuti v ústach.
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Použila som jedno 10L vedro netlačenej, voľne položenej mäty, zbieranej po západe slnka. Mätu umyjeme a dáme do väčšej nádoby alebo misy. Prevaríme vodu a necháme vychladnúť.
-
2
Umytú mätu nastriháme alebo natrháme na menšie časti, pridáme na kolieska nakrájaný citrón
-
3
Zalejeme vychladnutou vodou a necháme na chladnom mieste dva dni luhovať
-
4
Na tretí deň mätu aj so šťavou prelejeme do hrnca a privedieme k varu a varíme 10-15 minút, prelejeme cez sitko a vyluhovanú vňať vyhodíme
-
5
Získame 2l čistej mätovej šťavy. Tu stojí za povšimnutie, že šťava nieje zelená ako nás o tom presviedča priemysel, keď do kupovaných sirupov pridávajú zelené farbivo, len aby bol sirup pekný zelený ako čerstvá mäta.
-
6
Šťavu prelejeme do hrnca, pridáme cukor a varíme, kým sa cukor nerozpustí. Sirup zbytočne dlho nevaríme, aj tak nezhustne na podobu toho upraveného priemyselného.
-
7
Ešte horúci sirup nalejeme do pohárikov, zaviečkujeme a otočíme aby viečka chytili, prikryjeme dekou po 10 minutách je sirup zasterilizovaný a pripravený na uskladnenie, poháre otočíme a necháme vychladnúť pod dekou. Pred použitím sirup prelejeme do vhodnej sklenenej fľašky a skladujeme v chladničke.
-
8
....
Diskusia k receptu