Kvásková vianočka
Kvásková vianočka

Kvásková vianočka fotorecept

danda3 - fotkadanda3, 3. januára 2019
Kvásková vianočka (fotorecept)
Foto: danda3

Recept som našla na blogu Helenkine dobroty, mal mať premiéru na Vianoce, žiaľ, moja choroba to neumožnila. Jej čas prišiel dnes a neľutujem, jej chuť sa nedá s kupovanými porovnať.

Suroviny

Rozkvas:
150 g
65 g
40 g
2 PL
Cesto:
300 g
130 ml
80 g
100 g
1 ks
Okrem toho:
 (na potretie)

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Suroviny na rozkvas zmiešame a zakryjeme. Necháme stáť 4-6 hodín. Ja som nechala aj viac, až kým nebol pekne bublinkový. Potom pridáme múku + soľ, v mlieku rozpustené maslo + cukor a žĺtok ( na ten som zabudla), vypracujeme cesto. Podľa potreby pridáme ešte múku. Musí sa oddeľovať od stien misy. Zabalíme a necháme kvasiť. Ja som nechala od večera do rána v kuchyni, v lete určite v chladničke. Múka v pôvodnom recepte bola klasická hladká.

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 1
 2. 2

  Cesto krásne narástlo. Nabudúce doň pridám aj hrozienka a mandle. Cesto odvážime a vydelíme dvanástimi. Urobíme bochníčky, ktoré necháme ešte 10 minút podkysnúť. Z každého bochníka vytvarujeme šulec v dĺžke 25-30 cm. Podľa videa zamotáme vianočku, každú zo šiestich prameňov. Mne sa to veľmi nedarilo, trápila som sa, ale nakoniec som dobojovala. Musím na tom ešte popracovať.

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 2
 3. 3

  Vianočky dáme na plech vystlaný papierom na pečenie, zabalíme do tašky a necháme kvasiť v teple cca 4-6 hodín, ale v chlade aj osem hodín, podľa tohto, ako máte čas.

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 3
 4. 4

  Vianočky krásne narástli, potrieme ich rozšľahaným vajíčkom. Môžeme posypať mandľovými lupienkami.

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 4
 5. 5

  Rúru zapneme na 230 stupňov vrch spodok, vložíme vianočky, pečieme 5 minút, potom teplotu stiahneme na 180 stupňov a pečieme ďalších 20 minút. Treba vyskúšať špajdlou, mne to stačilo.

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 5
 6. 6

  Upečené, necháme vychladnúť. To čakanie je nekonečné...

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 6
 7. 7

  Už!

  Kvásková vianočka (fotorecept) - obrázok 7

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Túto Helenkinu som ešte neskúšala.Skúšala som Jarkinu,noo nic moc.Asi som urobila niekde chybu.Teraz to je na FB veeeľký hit.Vianočky. Tvoju si uložím a skúsim podľa teba.Vyzerá nádherne.Len u mňa to pletenie,tiež žiadna sláva.Aj palce idú:DDD