Kvasená zelenina podľa starého bulharského receptu fotorecept
Foto: helica
Pretože teraz je tá správna sezóna na prípravu zeleninových dobrôt na zimu, ponúkam tento recept všetkým milovníkom zeleniny a zdravého jedla. Ide o viac Zobraziť celý popisPretože teraz je tá správna sezóna na prípravu zeleninových dobrôt na zimu, ponúkam tento recept všetkým milovníkom zeleniny a zdravého jedla. Ide o viac druhov zeleniny,vykvasenej v kameninovom súdku, bez pridania akejkoľvek chémie. Recept pochádza od môjho strýka - Bulhara, ktorý mal v Trnave obrovský kus pozemku, kde si dopestovával vlastnú zeleninu a takýmto spôsobom aj uchovával na zimu. Je skutočne vynikajúca a zdravá - veď vyskúšajte!
príprava
Suroviny
2,5 kg cca |
|
2 kg cca |
|
2 ks stredne veľký |
|
1 kg cca |
|
1 kg cca |
|
1 ks rozrobeny na mensie ruzicky |
|
podľa chuti |
|
1-2 ks |
|
5-6 l cca |
|
Postup
-
1
Všetku zeleninu dobre umyjeme, mrkvu nečistíme nožíkom, iba kefkou vydrhneme. Zeler pokrájame na osminky, vňať oddelíme, karfiol rozdelíme na menšie kúsky, uhorky poprepichujeme tenkou ihličkou. Papriku, rajčiny a mrkvu necháme celé. Ak sa nám podarí zohnať malinké kapustičky, necháme celé, väčšie rozkrojíme na pol až štvrtinky. Uvedené množstvo zeleniny je približne do 10 (12) litrového súdka.
-
2
Do umytého kameninového súdka uložíme na dno zelerovú vňať, postupne pridávame papriku, mrkvu, zeler, karfiol, rajčiny, feferóny a kapustu. Znova vrstvíme: zeler. vňať, paprika...
-
3
Zvaríme vodu so soľou v pomere - 5dkg soli na 1l vody. Časť roztoku môžeme uvariť s nakladačom bez konzervačných prísad, ale bez octu! Zeleninu zalejeme ešte horúcim, nie však vriacim roztokom ( cca 50 -60 st.C.). Do žliabku nalejeme vodu a položíme vrchnák. Ďalej postupujeme ako pri kvasení kapusty. Sem-tam skontrolujeme, čo robí zelenina, dollievame vodu do žliabku a trpezlivo čakáme, pokiaľ sa nám zelenina pekne nevykvasí. Celý proces vykvasenia trvá asi 1 mesiac - záleží od teploty miestnosti, v ktorej sa uskladnila. Zelenina sa dá pripraviť aj v 3-5 litr. pohári na uhorky ( na vyskúšanie).
-
4
Takto vyzerá zeleninka po mesiaci kvasenia. Chutná, voňavá, zdravá, no pre mňa moc štiplavá.
Som veľmi milo prekvapená, aký mal môj recept úspech. Vidíte sami, že kto to pozná, vie o čom je tajomstvo tejto zeleninky.
Snažím sa odpovedať na všetky otázky v jednej odpovedi, ktoré sa mi nevošli do komentára.
Môj Typ:
- paprika, zeler s vňaťou a mrkva sú základné suroviny, bez ktorej by zelenina nebola tým, čím je, hlavne zeler. vňať urobí tú neopakovateľnú arómu, ak vám zeler nechutí, jednoducho ho niekomu v poháriku s nálevom podarujte a bude vám nesmierne vďačný
- uhorky, rajčiny nemusia bezpodmienečne byť, ale ak ich mám, tak celkový výsledok len obohatia
- rajčiny vybrajte len také, čo už sú biele, nie jedovato zelené, z dôvodu obsahu solanínu, keď nemáme, radšej nedať žiadne!
- karfiol aj nám chutí spolu s mrkvou najlepšie, ale ak to s ním preženieme, celá zelenina získa jeho arómu, teda: všetkého, ale s mierou
-kapustičky sa snažím kúpiť čo najmenšie, cca veľkosti tenisovej loptičky - tie sú najchutnejšie
- feferónky sa dávajú pre pikantnú chuť, dáme p.p., kto má ako rád štiplavé, menej, či viac. Trochu to však pikantné musí byť - zvládnu aj odporcovia štiplavého
- hroznové listy nedávam, to na foto je zeler. vňať
- čo sa týka nálevu, zelenina si naberie do seba toľko soli, koľko jej treba, ostatok zostane v náleve, ktorý je mimochodom tiež veľmi chutný!
- samozrejme, že dá sa urobiť aj uhorkových pohároch, vtedy zeleninu úhľadne poukladáme, nech majú aj oči pôžitok. Doporučujem pohár obaliť nejakou tmavou fóliou
Strýko brával túto zeleninu pravidelne na " rinek" a vždy tam mal fronty, zákazníci čakali aj s konvičkou na tú dobrú vodu.
Recept sme si čiastočne pamätali a skladali ako puzle dohromady. Konečnú verziu nám pomohli zrealizovať strýkovi susedia, tiež Bulhari, ktorí ma tiež žiadali, aby som recept nerozširovala. Bolo to akési ich rodinné dedičstvo a tajomstvo výroby súčasne. Pretože už nie sú bohužiaľ medzi nami, tak po rokoch, ruším toto ich želanie a verím, že sa na nás z hora pozerajú a určite majú radosť, že ich dedičstvo sa zachováva pre budúce generácie.
Ulica, na ktorej kedysi všetci pospolitne žili, dnes nesie názov "Bulharská ulica".
Myslím, že som na nič nezabudla, ak áno, dajte mi vedieť, rada zodpoviem. No a najviac ma poteší, ak sa mi pochválite vašim výsledkom, skúste aspoň do toho pohára, určite nebudete banovať!
@helica vdaka za pripomenutie a vynikajúci recept + zaslúžených 5*****
P.S. najviac ma potešil veľmi milý komentár od našej veľmajsterky @pusty , ktorá má obdivuhodné receptíky a na ktorú nikdy nebudem mať! Vďaka
ale dakujem.
Rigó Jancsi je náročný, ale úžasný zákusok a svetoznámy.
nádherný recept na Rigó Jancsi tu má naša milá @izabellka929 , vrelo ti ho odporúčam :-)))))
- zelenina musí byť ponorená - treba p.p. zaťažiť
-zelenina sa má nakladať až v druhej polovici septembra, podobne ako kapusta, inak má samozrejme krátku trvácnosť a potom ju skladovať v chladnej tmavej miestnosti a taktiež nie bez obmedzenia. Odporúčam skonzumovať, tak asi do konca februára.
Ešte mi prosím napíš, čo konkrétne sa s ňou stalo, biely povlak nie je na závadu, iba ho treba pri otvorení súdka odobrať. Držím palce a zdravím helica.
A ešte: mäknúť zvyknú červené papriky i rajčiny, preto ich ani ja nedávam.
@marianne , PVC viečko tenšou ihlou na ražniči pár krát prepichnem, aby mal kade unikať vzduch. Nechaj asi 2 dni doma na linke a potom prelož do komory, aby príliš rýchlo nekvasila.
Inak som videla perfektné poháre na uhorky v Tesku vo viacerých veľkostiach : 5 l ,7,5 l, 10 l. Ihneď som si pomyslela, že na moju zeleninu ako stvorené.
Držím obom palce a dajte mi vedieť výsledok.
My robíme v súdku, povlak sa zvykne vytvoriť až neskôr, keď je súdok poloprázdny. Treba ho iba odstrániť. Keď je inak zelenina vykvasená a je dobrá chrumkavá, nemal by to byť problém.
Mne sa to vlani stalo pri rýchlokvasených uhorkách, takže som musela celý 5 l pohár vyhodiť.
Ak máš nejaký dobrý typ, ako zabrániť tzv. zlému kvaseniu, daj mi prosím návod, človek sa predsa učí celý život. Ďakujem .
-inac...mliecne kvasenie prebieha bez pristupu vzduchu a nalev resp. stava musi obsahovat urcite mnozstvo soli....ale to ty vies :)
Pekný deň, Helica.
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať koľko feferoniek dávate do tejto dávky.
Ináč, idem tento recept vyskúšať prvý krát a to naostro. Najviac sa mi páči zo všetkých čo sú v ponuke na internete. Prajem pekný deň a veľa vydarených receptov.
ahoj Mario, feferoniek dávame vyslovene podľa toho, ako chceme mať zeleninu štiplavú. Ak je štiplavá paprika Alma, netreba už feferónky pridávať. Kto ako znesie. My sme vlani dávali almy pol na pol sladké a štiplavé a bolo to akurát. Ak nemáte moc radi štiplavé, daj almu iba sladkú a feferónky rovnomerne povkadaj do súdka si tak 10-20kusov.
Držím palce, aby sa dobre vydarila! My ideme robiť túto sobotu.
Daj prosím vedieť ako sa podarila.
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
Ahoj. Tak teda skúsim zasterilizovať pár pohárov. Kvasenú kapustu zo suda sterilizujem pravidelne a je ok. Myslím, že to asi nebude problém zasterilizovať aj kvasenú zeleninu. Výsledok ti dám vedieť. ešte otázka: nemohla by sem ísť aj cibuľa? Prajem pekný deň.
Já dělám okurky kvašáky do sklenice 0,7 lt, větší rozkrojím, na dno dám kopr, nebo česnek, co mám
při ruce, naplním sklenici a zaleju teplým slaným roztokem /4 dkg soli na 1 lt vody svařit a nechat vychladnout/
Zaleju uplně po vrch sklenice, položím víčko a zavařovací hlavou přidělám. Dělávám několik sklenic, které
dám na plech a v teple nechám pár dní kvasit. Víčkem vytéká slaná voda při kvašení na plech.
Po pár dnech, když už kvašení pomalu ustupuje, láhve umeju zvenčí a zanesu do sklepa. Víčka vůbec
nepropichuji a kvašáky vydrží až do vánoc a jsou výborné. Stejně chci zkusit i zeleninu podle
tohoto receptu, zavíčkovat a nechat.
okurky, tj.nalít slaný nálev až úplně k vrchu a zavíčkovat.
Nevím proč, ale všechny 4 sklenice s malinkými otvory měly nahoře plíseň. Sklenici bez otvorů jsem ještě
nechutnala, ale plíseň není, tak uvidím, jak bude chutnat.
Proč ale sklenice s otvory zplesnivěly,když jsem postupovala přesně podle receptu zatím nevím,
neporadí někdo kde se stala chyba ?
já jsem udělala do šroubovacího vršku malinké čtyři dírky, takže vzduch odcházel, zeleninu jsem dala
na kusy, kus mrkve, celeru,... Plíseň se utvořila na povrchu, byla to plíseň, ne bílý povlak. Jak zkusím
otevřít tu jednu sklenici, u které jsem víčko uzavřela zavařovací hlavou a zde žádnou plíseň nevidím.
Jak ochutnám, dám vědět, jaká je. Okurky tímto způsobem /zadělaná víčka zavařovací hlavou/ jsou
vynikající. Tak snad i ta jedna sklenice zeleniny bude dobrá. Zkrátka pokusy a omyly, z chyb se člověk musí
poučit, ale zatím jen tápu, protože kvašené zelí s mrkví dávám do 2 litrového soudku a je výborné
asi za týden, po přendání do sklenic 0,7 l a uležení super.
díky, zdraví Frcinka
Milá Helica.
Ďakujem za rýchlu odpoveď.Hneď zajtra nakúpim zeleninu a určite dám vedieť ako to dopadlo.
Alebo treba tu zeleninu tlačiť alebo nejako špeciálne ukladať?
Dobry deň.
Chcem sa spýtať, môžem pridať aj cibuľku (orešec) k zelenine?