Foto: tinca
Mala som krásne jahody z domácej produkcie, tak som uvarila z jednej dávky tento chutný džem. A zvýšilo aj na bublaninu.
porcie
príprava
tepelná úprava
Postup
-
1
Čerstvé neprezreté jahody dôkladne umyjeme a odstopkujeme. Veľké plody rozpolíme alebo rozštvrtíme.
-
2
Na 1 kg jahôd porebujeme 6O dkg cukru môžte dať menej,viac, podľa toho akú sladkosť si želáte./ Používam cukor krupica, ktorý sa lepšie rozpúšťa. Pripravené jahody presýpame cukrom tak, aby vrchné vrstvy obsahovali najviac cukru, pretože uvoľnená šťava a vzniknutý sirup najprv zaplní spodné vrstvy, kde sa cukor horšie rozpúšťa. Jahody presladzujeme cca 24 hodín a to na chladnom mieste, aby nezačali kvasiť. Vznikne nám sirupovitá plodová zmes.
-
3
Pri varení džemu postupujeme tak, že do plytšieho kastróla so širším dnom naberieme 2-3 naberačky jahôd spolu s cukrovým sirupom. Zmes necháme zovrieť, zo začiatku pod pokrievkou a potom za neustáleho miešania varíme a odparujeme tak dlho, kým sa džem neprestane peniť a skúška želírovania nie je pozitívna. Dĺžku varenia si zapamätáme a ďalšie várky si už podľa tejto nastavíme na minútkach. Mne trvala jedna dávka 2 plných naberačiek 10 minút. Pritom je dôležité, aby sme džem varili rovnako t.j. rovnaký počet naberačiek a rovnaký plameň. Do poslednej dávky pridáme 1/4 kl kyseliny citrónovej. A takto vyzerá uvarená 1 dávka.
-
4
Skúšku želírovania urobíme tak,že na malý biely tanierik si dáme za lyžicu džemu, urobíme v ňom cestičku, ak sa nezleje džem je uvarený. Skúšku robíme len prvýkrát!
- 5
Uvarené dávky zlievame do pripraveného hrnca a takto postupujeme, kým neuvaríme všetok džem, ktorý má potom rovnaké zloženie. Nakoniec premiešame.
- 6
Džem pri plnení do pohárov musí byť horúci, preto ho musíme zohriať na teplotu aspoň 75 st.C a až potom plniť. Pritom dbáme na to, aby vo všetkých pohárikoch bola približne rovnaká konzistencia-kusovitosť. Poháre naplnené až po okraj uzatvoríme viečkom /omnia,alebo twist-off/ a prevrátime hore dnom, aby sme dosterilizovali viečko. V tejto polohe zostanú len 30 minút. Potom ich otočíme a postavíme viečkom hore. Po vychladnutí musia viečka vykazovať vákuum. Džemy s nedržiacimi viečkami sa musia skonzumovať ako prvé čo najskôr.
- 7
RADA NAVYŠE: Ak chcete mať úplnú istotu,že džem nebude plesnieť, môžeme zaradiť proces sterilizácie. A to pri 90 st.C 10 minút. Aj u nás vo fi, teda pri priemyselnej výrobe sa džemy sterilizovali.
- 8
No a jahôdky vyšli aj na chutnú bublaninu.
Tipy na recepty z Varechy
SÚŤAŽ: Takto využívajú Maresi mliečko naši čitatelia
Tipy na články z Varechy
- 5
Jahody som minulý rok robila priamo z chladničky, do pohárov som ich naložila naberačkou takto precukrené vo vlastnej šťave, nevarila som džem, bolo to dosť tekuté, ale výborné so želatinou na koláč alebo ako prísada do koktejlu. Dnes som doniesla nové jahody, ak ich všetky nepojem, tak zajtra ešte pár pohárikov urobím.
jahodový už robím len s rebarborou..výborná kyselkavá chuť..aj nadstaví množstvo..čistý jahodový už ani nerobím..
Super popis pracovného postupu, veľmi chválim a ďakujem :)
nesterilizovala jsem,a trošku mně to mrzí,přitom mám velmi kvalitní troubu a na takové věci taky..Bosch parní s kombin. horký vzduch
výborný recept,ešte z minulého roku mi zostal
jeden pohárik,má stále rovnakú farbu aj chuť,
len má jednu chybu,už teraz sa mi míňa:)))