Diviačie stehno na červenom víne v šípkovej omáčke fotorecept
Foto: pusta
Na toto luxusné jedlo som sa dlho chystala, kým som mala všetko kvalitné bio suroviny, samozrejme diviačie stehno, prvotriedne víno, šípkový lekvár a vychytala Zobraziť celý popisNa toto luxusné jedlo som sa dlho chystala, kým som mala všetko kvalitné bio suroviny, samozrejme diviačie stehno, prvotriedne víno, šípkový lekvár a vychytala som všetky maličkosti v príprave. Mäsko som napácovala, 5 dní marinovala v octovo-maslovej marináde s citronom, kým prišiel deň D a pustila som sa do varenia. Podávala som toto vynikajúce slávnostné jedlo s Viedenskou knedľou, jemnou a ľahučkou ako páperie. Je to lahôdka, ktorú nemáme každý deň - tá námaha sa oplatila a odmenila.
porcie
príprava
na 170 °C
Suroviny
600 g |
|
100 g |
|
150 g |
|
2 ks |
|
1 ks |
|
50 g |
|
1 ks |
|
5 PL |
|
200 ml |
|
100 ml |
|
100 g |
|
2 guľôčok |
|
4 guľôčky |
|
15 guľôčok |
|
1 ks |
|
1/4 CL |
|
podľa chuti |
|
2 PL |
|
6 PL |
|
1 ks |
|
Postup
-
1
Očistilla som mrkvu, petržlen, zeler a cibuľu.
-
2
Koreňovú zeleninu som pokrájala na kocky asi 0,5 x 0,5 cm.
-
3
Cibuľu som pokrájala na hrubšie kliny.
-
4
Domácu údenú slaninu som pokrájala na hranolky o hrúbke asi 0,5 cm a dala som ich na 15 minút do mrazáku, aby som mohla ňou špikovať mäsko.
-
5
Diviačie stehno som zbavila blán, tuku, umyla, osušila papierovou kuchynskou utierkou a husto som ho prešpikovala domácou údenou slaninou, ktorá mu dodá chuť a premastí ho, lebo mäso z diviny je dosť suché.
-
6
Prešpikované mäso som previazala potravinárskym povrazom, aby si pri pečení a dusení udržalo tvar.
-
7
V hlbšom hrnci som rozpustila maslo, na ktorom ...
-
8
...som orestovala scredenú koreňovú zeleninu a cibuľu asi 10 minút, kým sa odparila z nej voda...
-
9
...a pridala som v predtým v mažiari na hrubo rozdrvené divoké korenie /borievky, celé nové a celé čierne korenie, bobkový list/ - restovala som asi 2 minúty, kým sa uvoľnila ich aroma.
-
10
Potom som pridala prírodný hnedý kryštálový cukor -2 PL, nechala som ho skaramelizovať a pridala som 6 PL bieleho vínneho octa, prudko som povarila asi 5 minút, kým sa vyprchala jeho čpavá vôňa. Ocot sa dávkuje 2 PL na každých 50 g masla.
-
11
Pridala som 1 umytý bio citron pokrájaný na plátky, zbavený zrniečok a nechala som ho karamelizovať asi 10 minút.
-
12
Ked zelenina úplne vychladla, vložila som mäso a preliala som ho touto veľmi chutnou hotovou octovo-maslovou marinádou, na mäso som položila kolieska citronu, prikryla pokrievkou a odložila som do chladničky marinovať na 5 dní. Každý deň som mäso niekoľkokrát obrátila a preliala marinádou. Diviačie stehno pod vplyvom marinády za tento čas náležite skrehne, dozreje a ochutí sa. V tejto fáze som soľ vôbec nepridávala, aby mäsko zostalo šťavnaté.
-
13
Prišiel dlho očakávaný deň "D", mäsko som zoškrabala jemne od masla a zeleniny, v panvici som rozpustila ghee a na prudkom ohni som ho poopekala z každej strany pekne do hneda - asi 5 minút, kým sa nevytvorila na mäsku kôrčička, ktorá ho ochráni pred vysušením počas dlhého dusenia.
-
14
Opečené mäsko som vybrala na tanier a až teraz som ho výdatne osolila z každej strany.
-
15
Zeleninu v hrnci som karamelizovala 10 minút a pridala som 2 PL šípkového lekváru,...
-
16
priliala som 200 ml suchého červeného vína / použila som víno André, pozdný zber, ročník 2007, dobrý je aj Merlot alebo Modrý Portugal či iné kvalitné víno/ a domáci hovädzí vývar z kostí v množstve 150 ml, vložila som opečené mäso, priviedla do varu, prikryla som hrniec pokrievkou a vložila som dusiť do trúby vyhriatej na 170 stupňov C na 2 hodiny, kým mäso nezmäklo. V priebehu dusenia som mäsko často prelievala šťavou a podľa potreby podlievala vínom a vývarom.
-
17
Ked bolo mäsko hotové, vybala som ho, odstránila som z neho potravinnársky povraz a išlo sa na prípravu šípkovej omáčky. Od tejto chvíle je dokončenie už len hračka. Vydusenú šťavu som rozmixovala úplne do hladka, kto chce môže poctivo prepasírovať, ale ja som tam chcela mať všetku tú úžasnú zeleninku.
-
18
Do rozmixovanej šťavy som pridala ďalšie 3 PL šípkového lekváru, nešetrila som lekvárom, pridala som škoricu, doriedila vínom a vývarom na potrebnú konzistenciu omáčky, ochutnalla som a dosolila až teraz na záver. V žiadnom prípade sa ničím nezahusťuje !!!, zelenina omáčku dobre zahustí sama o sebe.
-
19
Na tanier som naložila omáčku, pokrájané mäkkučké mäsko s chuťou údenej slaninky a čo iné by bolo vhodnejšie ako príloha ako práve Viedenská knedľa, krásne nadýchaná a ľahučká ako páper. Omáčka má jemnú sladko-kyselkavú chuť zdôraznenú použitým korením, harmonicky doladenú vínom, šípkovým lekvárom a vývarom. Dobrú chuť prajem!
-
20
link na moju Viedenskú knedľu: http://varecha.pravda.sk/recepty/moje-varianty-viedenskej-knedle-fotorecept/15711-recept.html
ale neda mi otazku, co to znamena mrkva BIO, aka to je (a tie ostatne BIO) ? :)
stručnejšie: tak, ako ich pestovali naši pradedovia, krmili a chovali zver domácu alebo divú a ako ju spracovali.
podrobnejšie ti povie napr. tento link:
www.bio-life.cz/clanky/bio/zasady-bio-pestovani---mysle...
dakujem za uznanie :-)
omáčku.
omáčku urobíš zo šípkového lekváru nasledovne:
1. nazbieraš si sám šípky a spravíš - to je zadarmo, ale pracné.
2. kúpiš v obchode - to je drahé, ale rýchle, nepracné.
3. daruje ti nejaká milá zlatá žena - neplatíš, nerobíš, máš - najjednoduchšie a najrýchlejšie :D
www.biofarmamachovi.cz/o-nas/o-bio...
4. odrobíš - neplatíš, najrýchlejšie , najprácnejšie a vonkoncom nie najjednoduchšie.
áno, je to riadne luxusné jedlo, ale vynikajúce slávnostné, nie každodenné.
dakujem ti.
to nebezpečné a koľko infarktov to zapríčiňuje ? To si radšej
kúpim v Tuzexe.
umná a šikovná kuchárka a gazdinka. Logický popis a pekné foto nemá páru.Gratulujem.Recept je už uložený srdečná vďaka
dakujem ti veľmi pekne.
@mesiar50 , ty si fachmann a tvoje hodnotenie si mimoriadne vážim, ani nevieš, ako som tŕpla, či práve ty si tento recept všimneš a čo mi na túto prácu povieš.
dakujem a srdečne zdravím do NL :-)
p.s.: dúfam, že tvoje prekvapenie k dcérinej krásnej 18.-tke sa vydarilo, ako si si želal. aj ja jej prajem všetko NAJ !!!
Milá pusta som doma na dovolenke.Áno pácovanie mäsa je docela
háklivá záležitosť...stačí omrvinka z chleba,alebo malá slanosť pác
skysne niekoľkých hodín...my sme to volali,že zovrel.Tvoj rcp je jedinečný ...pochvala je na správnom mieste.Prajem ti všetko dobré a pozdravujem Ťa zo ŠIAH
neboj nič raz ten lekvár zoženiem a vyskúšam tu šípkovú omáčku.
@tiginko -globálne otepľovanie sa týka celej zemegule. Tá voda
za mnou je termálna.
prajem ti ho úprimne z celého srdca... <3,:-)
a dakujem.
to jedlo sa chváli samo, som veľmi rada, že som mu venovala toľko pozornosti.
dakujem ti :-)
si veľmi milá a ver mi stojí za všetku vynaloženú námahu :-)
ty totiž si znalec a gurmán.
dakujem ti.
čpavá vôňa octa sa prudkým varom vyparuje, ocot zaisťuje výborne marinádu a krehnutie mäsa. marináda vôbec neskysne. nemusela som dochucovať vôbec citrónom, lebo pri karamelizáciii citróna sa uvoľnila citrónová šťava, ktorá krásne dochutila., súčasne istila marinádu proti skysnutiu. preto som použla bio citrón, lebo odpadli chemikálie i horkosť, na záver som šupky vybrala. so čípkovým lekvárom som výslednú jemnú lahodnú sladko-kyselú chuť omáčky nemusela vôbec upravovať, len jemne dosoliť, hovädzí vývar bol dostatočne slaný a mäso sa tiež osolilo po až opečení. tá opražená zelenina tiež pridáva na harmonickej chuti.
som rada, že som ťa navnadila, ten tvoj šípkový lekvár z Chorvátska je určite vynikajúci /nemusí byť práve v bio kvalite/ - potom daj vedieť, ako ti chutilo, prosím :-)
@havino ,dakujem ti za krásne ohodnotenie :-)
chcela som niečo iné, ako sa robí klasická omáčka k sviečkovej a veru, tá šípková omáčka ma absolútne dostala. som veľmi rada, že som zvolila šípkovú omáčku.
čo sa týka knedle, poradila som sa so židovským šéfkuchárom, mojim najlepším priateľom a ten ma navnadil práve na Viedenskú knedľu - veľmi nám chutilo v tejto kombinácii,musím mu dať za pravdu a som rada, že som ho poslúchla, darmo raz sa vyzná v tom.
ty však kľudne daj kysnutú knedľu :-)
dakujem za pochvalu.
držím palce a už teraz sa teším s tebou :-)
rozhodni sa sama, ak ti toto neprekáža.
veľmi pekne ti dakujem.:-)
budem rada ak vyskúšaš, hoci aj z hovädzieho, ale ak by si sa dostala nakúpiť do Tesca, tam majú najrôznejšiu divinu, aj diviaka ešte stále a to potom bude to pravé orechové :P
dakujem za tvoju pochvalu a tvoje krásne a povzbudzujúce slová od srdca, si veľmi milá a tvoje hodnotenie je pre mňa silnou vzpruhou do budúcnosti.
práve majstrujem niečo sladké z kysnutého cesta, teraz odpočíva v chladničke, tak mám chvíľku pauzičku.
vieš @mariamka , človek musí variť väčšinou jednoduché klasické jedlá denne a tie najlepšie sú tradičné jedlá a jedlá našich mamičiek, babičiek a prababičiek, tie majú skutočnú vôňu rodiny a domova :-)
k divine sa tak často nedostanem, je aj pomerne drahá a okrem toho divina je excelentné sviatočné luxusné jedlo - tak mu venujem zvláštnu pozornosť a starostlivosť.
máš absolútnu pravdu, že žiadna kuchárska kniha, ani časopis, ani variace tv relácie nie sú podrobné a neuvádzajú nezištne svoje skúsenosti a vychytávky, preto píšem svoje recepty dosť podrobne a snažím sa o zrozumiteľnosť, čo neumožňuje okrem varechy žiaden iný variaci web a to je veru na škodu celej veci. preto mám rada varechu a jej používateľov, ktorí mi ochotne poradia, ked sa spýtam. tešia ma úspechy našej pospolitosti bez rozdielu veku, pohlavia, či národnosti, štátu, kontinentu,bydliska alebo inej príslušnosti a pod., ved všetkým ide predovšetkým o kvalitné dobré jedlo.
milá, milá @mariamka srdečne ti dakujem a prajem zdarné varenie, či už luxusných alebo obyčajných jedál.
S tými biopotravinami nie som si tak istý. Máme malú záhradu, posadili sme zemiaky ešte len začalivychádzať zo zeme listy a už sú na nich plno mandeliniek. Takže by som sa rád zoznámil s tým pestovateľom napr. zemiakov a ktorý ich pestuje vo veľkom a deklaruje ako biozemiaky či ich nestrieka chemikáliami. Už ho vidím ako behá po poli a ručne chytá mandelinky. Ono sa hovorí čo srdce nevidí to oči nebolia.A to isté je aj s mrkvou. Ak ju nepostriekaš, nemáš šancu aby ju nenapadli škodci. A to čo tu spomínaš pestovanie zeleniny našich dedov a pod. bláboly, to sa spamätaj. To boli iné časy, oni nežili v smogu, exhalátoch a podobných svinstvách.
ani s tvojim názorom o pestovaní plodín a chovani zvieratstva našich pradedov,ja som síce dievča z mesta, ale tam som vyrastala, takže viem, čo som ti napísala. stojím si za tým.
to nie sú "bláboly", ako si ich ráčil nazvať. tak to bolo. hnojili hnojom hospodárskych zvierat, žiadne umelé hnojivá nepoznali. ani vodu nemali kontaminovanú. je pravda, že v tej dobe sa hojne vyskytovala tbc ako u zvierat i u ľudí, choroby ošípaných a pastierov svíň, listeriozy, leptospirozy a iné zoonozy.
máš pravdu zo súčasného celosvetového ekologického hľadiska.
ale nie každý pestovateľ používa chémiu, DDT, spomínané postreky, umelé hnojivá a pod., nie všade je smog a naši pradedovia určite nepoužívali pri chove zvierat kostnú múčku, kontaminované krmivá, nepoznali genetickú modifikáciu nemali zvieratá liečené atb, hormonmi a inými liekmi - o tom ma nepresvedčíš, hoci z tvojho profilu neviem, v akom prostredí si žil a žiješ ty.
vo svete sa využíva biologické odstraňovanie škodcov na základe potravinového reťazca, čo sa čím živí - napr. mšice, červy, chrobáky a podobne, nie postreky. na nete aj inde je dosť zdrojov, odkiaľ sa to dozvieš, treba len hľadať a čítať.
s mandarínkou zemiakovou máš jednoducho smolu, a je to aj pri iných plodinách s inými škodcami.
pestujú sa sorty a druhy, ktoré sú odolnejšie. vychádza sa z evolúcie, prirodzeného výberu, že prežije silnejší druh a jedinec.
čo si myslíš, prečo je Bio tak drahé? prečo je z vlastnej záhrady, ak sa pestuje Bio a z vlastného Bio chovu tak vzácne? , ale i podstatne drahšie?
ja som mala tú možnosť teraz a využila som ju. :-)
mala som túto možnosť a dala som jej prednosť, ty však využi svoje možnosti podľa svojho presvedčenia, nenútim ťa používať Bio, nevnucujem ti svoj názor a ani svoje poznatky a skúsenosti. len som ti odpovedala na tvoju otázku. nemienim držať o tom dalej žiadnu prednášku, každý robí podľa svojich možností a schopností :-)
v každom prípade ti dakujem za tvoj zaujímavý príspevok a tvoj názor:-)
prajem ti pekný májový podvečer.
niet lepšieho slova a odpovede.
veľmi pekne ti dakujem za uznanie.
táto odpoved o 18,15 bola však výlučne pre teba, na tvoj príspevok.
dakujem za pochopenie.
určite bude vynikajúci :P
Tak to my na Záhorí máme fakt smolu, že máme mandelinkyv záhradách. Podľa teba je to asi výnimka a rarita.No ani sa nečudujem, keď píšeš že si vyrastala v meste. V Ružinove alebo Petržalke určite nenatrafíš na mandelinku. keď tak akurát niekde na schodoch, kam ju priviezli echt bratisklaváci z východného alebo stredného Slovenska. A tá tvoja teória o evolúcii mi silne pripomína jednu neslávne známu ideológiu jednej strany vedenej malým fúzatým kaprálom .
A ešte by som mal na záver len jednu otázku. Prešiel som si odznovu celý ten tvoj recept. Citujem:Na toto luxusné jedlo som sa dlho chystala, kým som mala všetko kvalitné bio suroviny, samozrejme diviačie stehno, prvotriedne víno, šípkový lekvár. A moja otázka je : ten diviak bol odchovaný na biofarme? Ak by si náhodou nevedela tak tie diviaky na Záhorí veľmi radi papkajú popri lesoch vysadenú generovanú kukuricu. Ale to ti asi nevadí, lebo ten tvoj diviak bol asi z doby keď sme nevedeli nič o generovaní potravín.A čo ti tak hovorí taký malý červíček, ktorý sa vyskytuje hlavne u diviakoch? Hovorí sa mu svalovec. Proti tomu si sa ako poistila , keď si už mala všetky biopotraviny? Mám odložených pár receptov, ktoré si sem dala a považoval som ťa za veľmi schopnú kuchárku a skutočne som ťa uznával a ukladal si tvoje recepty. Inak čudujem sa jednej veci na tomto tvojom dnešnom recepte ako tu poniektorí obdivujú šípkovú omáčku a sú na větvy. Nie je to žiaden zázrak, je to omáčka bežne používaná v českej kuchyni pri príprave diviny.
a teraz pekne po poriadku.
Pásavka zemiaková čiže mandelinka bola do Europy zavlečená z Ameriky, jej premnoženie bolo zaznamenané v 19. st. - teda nie je to výhradne problém Záhoria alebo iba Tvoj.aj v ba nájdeš, ba nie je iba petržalka či ružinov. vyrastala som na žitnom ostrove len pre tvoje info, narodila som sa, žila a žijem v ba. nie je iba tvojim problémom, smolu má každý, u koho sa tá pliaga premnoží.
vyprosím si, aby si sem plietol politiku malého fúzatého kaprála a jeho strany. toto je web o varení a nie politické fórum.
okrem toho diskutujeme o recepte na diviačie stehno, nevšimol si si?
Inak je to Darwinova evolučná teória, len pre tvoje info.na tvoju otázku, kde vyrástol diviak, z ktorého som mala stehno, môžem zodpovedne prehlásiť, že nevyrástol na žiadnej biofarme ale vo svojich prirodzených podmienkach, teda v lese. akú kukuricu žral, to mi nepovedali, ani som sa nepýtala. mäso nebolo z bio chovu.
aké suroviny som použila a ktoré boli bio, som uviedla v rozpise surovín.
ten červíček, na ktorého sa pýtaš, teda svalovec je parazit, ktorý spôsobuje zoonozu a prenáša sa na človeka konzumáciou z takéhoto mäsa nedostatočne tepelne spracovaného a spôsobuje jeho ochorenie. pre tvoj kľud však uvediem, že mäso, ktoré som kúpila, prešlo prísnou veterinárnou kontrolou a dlhou tepelnou úpravou.
pre info ostatných, svalovec sa vyskytuje najčastejšie v mäse bravčovom, hovädzom i inom, nielen diviačom, ale neplašte sa zbytočne, lebo podlieha prísnej veterinárnej a hygienickej kontrole aj z tohoto dôvodu, takéto sa vyraďuje z predaja a okrem toho je dostatočne tepelne spracované. v živote som zjedla veľa tatárskych biftekov a neochorela som, tiež veľa diviny a nestalo sa.
@concord , ak máš také odôvodnené obavy, tak jednoducho také veci nejedz alebo budeš musieť žiť v sterilnom vákuu - nič v zlom, inak to nevidím.
šípková omáčka je známa v Čechách, ale nielen výhradne tam. a je naozaj famózna. ani v Česku sa nepoužíva bežne, ani inde. šípková omáčka akosi patrí typicky k divine, nie je však bežným doprovodom úpravy diviny, za to veľmi chutnou a mňa veru dostala úplne.
akosi si nezvykol komentovať moje recepty, a prekvapuje ma, žwe si si niektoré odkladal. ak je to tak, to ma len teší a dakujem.
ak ma už neuznávaš a nepovažuješ za dobrú kuchárku, nehnevám sa na teba - môj dobrý otec vravieval, že facky a bozky chutia rozlične, komu sa páči pán farár a komu zase farárova žena :D
dakujem za tvoj prísspevok.
inak súhlasím úplne s tebou a s @tiginko :-)
dakujem.
Predstav si ,že ma zaujala tá šípková omáčka,možno preto že som ešte nemal príležitosť ju ochutnať.
V holandsku sa s ňou akosi nestretávam keďže žijem tam už siedmi rok.Teraz si už viem jasne predstaviť
k akému jedlu sa hodí .
Zaujalo ma aj jedinečné pácovanie mesa,keďže mesopriemysel používa na pácovanie mesa prevažne
rýchlosol a kamennú sol.Technologický postup prípravy
a použité suroviny nemajú najmenšiu chybyčku.Tvoje nezmyselné argumenty sa absolútne odkláňajú od tochto receptu.Iste rozumieš o čom tu básnim.Píšeš tu
o svalovcoch.Iste vieš potom aj to,že zvieratá resp.
ich meso ktoré možu ohroziť zdravie človeka sa musia
najprv poslať na výskum do laboratória.Okrem toho
svalovec je pre človeka nebezpečný v surovom mese a
nie v uvarenom kde sa jeho prípadné zárodky ničia.
A iste vieš potom aj to,že pásomnice sa možu nachádzať v každom surovom mese začínajúc sa od bravčového,hovedzieho,baranieho atď. a dokonca aj v slepačích vajciach.A preto mesovýrobne ktoré nemajú vlastné laborantky možu,len snívať o tom že budú vyrábať tepelne neopracované výrobky resp.výrobky zo surového mesa bez tepelnej úpravy.Recept je excelentný ako aj finálny výrobok .Tvoje nezmysli ho nezačiernia.Keď tomu neveríš poz ri sa nad tvoje komentáre a teraz už aj pod svoje.Prajem ti pekný deň.
predpokladám, že teraz je to jasné aj samotnému @concordovi a vie, že prečo musí byť veterinár a ev. aj hygienik schvaľujúci orgán nielen pre zabíjanie na bitúnkoch a priemyselne spracované mäso, ale dokonca rovnako aj pri individuálnych domácich zabíjačkách a pri zabití a spracovaní poľovnej zveriny.
ak toto ktokoľvek opomenie či riskuje, je to jeho zodpovednosť, presnejšie nezodpovednosť.
máš pravdu, to pácovanie mäsa je jedinečné, maslovo-octová marináda, citron, karamelizovanie - nielen ovplyvňuje dozrrievanie, krehkkosť mäsa, bráni v chlade pomnoženiu choroboplodných zárodkov, ale predovšetkým výrazne dodáva na chuti finálneho jedla.
veľmi pekne ti dakujem za doplnenie, za tvoj názor a za tvoje krásne hodnotenie :-)
prajem ti pekný deň.
Keď som ti nejako pomohol som len rád.
Prajem ti krásny sviatočný deň
čo sa týka bio, skúsenosti sú rôzne. ja mám bio kvalitu väčšinou od môjho priateľa - sliepku, kačku, hus a aj bylinky a iné v bio kvalite. však vieš :-) aj sesternica mi pošle a pestuje bio. zatiaľ, to bio.
čo som kúpila bio v obchode, bolo vynikajúcej kvality, bola som veľmi spokojná a kúpim znovu.
asi mám šťastie :-)
áno chuťovo je úžasné to stehno a omáčka super. úplne ma toto jedlo dostalo.
dakujem za ocenenie :-)
vieš, len nie každý má záhradku a domáce hospodárstvo.
ešteže mám môjho najlepšieho priateľa a šťasie v bio obchdoch. keby si videla, aký hnoj sa predáva v bežných obchodoch tu v ba...
nemôžem sa však sťažovať na overené internetové obchody ako tesco a mäsodomov.sk, niekedy ešte sesternica alebo teta nakúpi na centrálnom trhovisku tam už je to o niečom inom, ale tiež musíš vedieť od koho :-)
dakujem.
inak každému chutí niečo iné. aj mne viac mäso a rp od @kimlo milujem.
ak si ukladáš aj tie moje to ma len teší
a dakujem ti :-)
zíde sa mnohým to, čo saučia už žiaci na strednej škole :-)
je však veľmi užitočný aj pre iných, nielen pre nás. len nech si ho pekne prečítajú. je veľmi zrozumiteľný a ucelený.
vdaka ti.
hej, je luxusné, som rada, že ti chutilo a kuchár nešetril kvalitou :-)))
dakujem ti za úžasnú potešujúcu správu.
dakujem za to ostatné, ak si s tým spokojný.