Jablkový koláč
Jablkový koláč

Babkin jablčník

luprox - fotkaluprox, 21. augusta 2018
Babkin jablčník
Foto: luprox

Klasický ale veľmi chutný jablkový koláč

15
porcií
150 minút
príprava
30 minút
na 200 °C

Suroviny

190 g
60 g
štipka
1 ks
110 g izbovej teploty
2 PL studená
4 ks vačšie
2 ks
2 PL
 ľubovoľný

Moje poznámky

Prihlás sa do Varechy a zapisuj si svoje poznámky k receptom.

Postup

 1. 1

  Pripravíme si tartovú formu s priemerom 20 až 25 cm s vyberateľným dnom. Formu netreba vymastiť, cesto bude dosť mastné.

 2. 2

  V miske zmiešame preosiatu múku, cukor, vajce, nastrúhame zmäknuté maslo a pridáme nakoniec 2 lyžice studenej vody. Ak by ste mali cesto stále veľmi hutné, pridajte ešte trošku vody. Vypracujeme tuhé cesto, ktoré necháme odpočívať v chladničke 2 hodiny.

 3. 3

  Cesto si rozvaľkáme na kruh cca 22 až 27 cm, podľa toho akú máme formu + 2 cm navyše, aby sme cesto dali aj na okraje formy. Prstami potlačíme na kraje formy a snažíme sa vrchné konce cesta pekne ukončiť. Cesto popicháme vidličkou.

 4. 4

  Pečieme na 200 °C asi 20 minút kým nebude cesto zlatisté. Vyberieme a necháme cca 15 minút vychladnúť. Cesto potrieme ľubovoľným džemom, každý podľa svojej chuti. Jablká nakrájame na tenké plátky a ukladáme postupne do kruhu.

 5. 5

  Opäť dáme piecť ale už na 180 °C dokým jabĺčka nezmäknú. Medzi tým ako sa koláčik pečie, vyšľaháme sneh z 2 bielkov a so štipkou soli. Keď začne sneh tuhnúť, pridáme 2 polievkové lyžice cukru a vyšľaháme tuhý sneh ktorý lyžicou natrieme na vrch zmäknutých jabĺčok. Pekné špičky zo snehu urobíte opačnou stranou lyžice tak, že len pritlačíte lyžicou o sneh a zdvihnete a urobí sa pekná špička. Dáme ešte na chvíľku zapiecť aby bol sneh karamelovo hnedý. Po vychladnutí rozkrájame na trojuholníky. Dobrú chuť. :-)

  Babkin jablčník - obrázok 5

Diskusia k receptu


Najsrdiečkovanejšie komentáre Ukáž celú diskusiu
Dobry recept. Ako vidiet, nestihla som ho odfotit cely. Jablka som postruhala a podusila.


2x haji, luprox
Babičkiné - sú všetky výborné. Dala by som si aj ten tvoj. S tým zapečeným snehom musí byť úžasný. Určite ho upečiem, ale z dvojnásobnej dávky. Ukladám si KK.
1x luprox