Klasika mojich starých mám

Fedor Malík, 31. júla 2018 o 04:00

Mám už sedemdesiat a pamäť mám pomerne sviežu. Pamäti majú rôznu podobu. Pamäť osobná, pamäť spoločenská, pamäť politická. Pamäti, z ktorých môžu prameniť aj konfliktné situácie. Snažím sa im vyhýbať. Veď každý sme iný...Osobitným druhom pamäti je pamäť gastronomická. Čo som kde jedol, čo mi kto ponúkol, čo mi chutilo a čo zase nie. Jedlá konštruujú ľudia. Sú ľudia kuchári aj nekuchári. Ľudia s gastronomickým vkusom, ale aj jednotlivci, ktorí jedlo presolia, prekorenia, presladia. Takých obchádzam. Nie vždy sa mi to však podarilo.

Ako to bolo s mojimi starými matkami, to vám teraz napíšem. Obe boli vdovy a obe stratili svojich manželov ešte v prvej svetovej vojne. Katarína, kochanovská babka, bola statná a robotná žena. Starala sa o gazdovstvo a drela od rána do večera. V štyridsiatom ôsmom jej všetko zobral Víťazný február. Vraj bola kulačka. Svoju babku kulačku som mal rád. Pohladkala ma málokedy, ale jej kuchyňa mi voňala na míle. Také šnicle a také bravčové pečené s dusenou kapustou nedokázal pripraviť nik. Záver našej návštevy sa vždy niesol v znamení orechovej torty. Vlastná múka, vlastné maslo, vlastné orechy. „Papiráky" ako detské pästičky...

Modranská babka Rózka žila v skromnom domčeku na Jeruzalemskej ulici. Vybetónovaný dvor, pergola s Izabelou. Žila skromne a taká bola aj jej kulinárska ponuka. „Kmínová poléfka s vajcem" a krupičné slíže. Na slano, na sladko alebo s lekvárom od Tulnerky. Tulnerka bola suseda a tá babku zásobovala aj vajcami. Také vajcia som v živote nevidel. Kŕdeľ Tulnerkiných bielych sliepok sa pásol pod statnou morušou. Sliepky karmínovo– fialové moruše hltali a žĺtok ich vajec sa vyfarboval do oranžova. Dva žĺtky, dve lyžice práškového cukru. Trochu vanilky a dobre to zamiešať. To babka vedela. Bolo to zdravé a chutné. V tom čase aj salmonely boli za ostnatým drôtom...
Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatarEdinoz 31. júla 2018 o 07:50

  Príjemné ranné čítanie, krásne spomienky na dávne časy .
  Prajem krásny deň.
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarEvelynba 31. júla 2018 o 14:46

  Krásne, pripomína mi to moje detstvo, aj keď bolo trochu odlišné. Ale takéto spomienky vždy zahrejú na srdci. Je to krásne, keď človek má na čo pekné spomínať. Ešte veľa zdravia prajem a veľa takýchto milých príspevkov.
  @zareaguj
 • používateľ nemá avatarTanuska 31. júla 2018 o 16:37

  Davno som necitala taky pekny a mily clanok....k vajickam nam babka este pridala kakao....krasne spomienky na krasnych ludi v nasich zivotoch.
  Dakujem.
  @zareaguj
 • elena - fotkaElena 31. júla 2018 o 22:55

  Krásne spomienky.
  @zareaguj


Pridaj komentár k článku:
Táto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo môžeš použiť:

Prihlásenie cez Facebook

Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov


Inšpirácie z nových receptov
TOPlist