Konopáč obyčajný (Eupatorium cannabinum)


Foto: Tatiana Plešová
Konopáč predstavuje pomerne vysokú rastlinu, ktorá dosahuje výšku od 70 – 150 cm. Jeho byle sú jednoduché, priame, pri vrchole rozkonárené. Listy tejto trvácej rastliny sú krátko stopkaté a proti stojné. Pričom sú rozdelené na 3 – 5 kopijovitých listov. Okraj týchto listov je hrubo zúbkatý.

Kvety konopáča sa objavujú v mesiacoch júl – september. Vyznačuje sa príjemnou vôňou a horkou chuťou.

Našli by sme ho rásť po celej Európe. Vyskytuje sa od nížin a po horský stupeň, predovšetkým vo svetlých lesoch, na vlhkých lúkach, pri potokoch a priekopách. Pôdu uprednostňuje bohatú na živiny a hlinitú. V rastline sú obsiahnuté horčiny, silica, triesloviny, organické kyseliny, cholín, saponíny a pyrolizidínové alkaloidy.

Predmetom zberu je kvitnúca vňať a koreň. Uplatnenie nachádza v ľudovom liečiteľstve pri ochoreniach pečene, žlčníka a sleziny, ako celkove metabolikum, proti chrípke. Z drevnej vňate sa pripravuje kašovitý obklad na opuchliny a krvné podliatiny. S rastlinou nie je vhodné experimentovať a to z toho dôvodu, že má emeticky účinok (vyvoláva zvracanie).Tatiana Plešová, Varecha.sk, 3. marca 2016 o 07:00

Diskusia k článkuTáto funkcia je len pre prihlásených!

Pre pokračovanie sa prihláste svojou Varechovou prezývkou a svojim heslom:


alebo


Registrácia

Registrácia a používanie webu Varecha.sk je zadarmo.
Podmienky používania a ochrana osobných údajov

Inšpirácie z nových receptov
TOPlist