Rôzne

Vosk na textílii

meryfri - bez fotkymeryfri, 8. októbra 2010

Prosím o radu : Dievčatá z nášho folklórneho súboru chodia na svadby čepiť mladú nevestu a používajú sviečky. Vždy po vystúpení sú zástery ovoskované. Ja ich vždy vyžehlím cez mastný papier, vyperiem, ale keď vyschnú, tak zostávajú škvrny. Už som skúšala aj nejaké prostriedky, ale stále je to rovnaké. Škvrny je vidieť, lebo zástery sú biele a sukne tmavé. Vopred ďakujem za radu.

@zareaguj


Diskusia k téme

altyn
@meryfri asi Vás nepoteším, ja som sa pýtal pred nedávnom na to isté a dostal som veľa rád. Vyskúšal som to s novinami a s Vanishom a mal som dojem že to pomohlo, no po 1-2 dňoch to bolo znovu vidno. Vyriešil som to tým že som dal cez stred obrusu ešte jeden, menší. Tak skúste dať dievčatám ešte jednu zásteru, trošku menšiu. :-))))))))))
meryfri
vďaka za info... druhá zástera nepomôže, lebo by to zmenilo štýl nášho regiónu... budem skúšať ďalej
alena45
mne sa to stáva s vianočnými vecami. Najprv to prežehlím cez prírodný papier, ešte mám zásoby takého béžového papiera, podobá sa na pijavý, ktorý je najlepší. A potom tam frknem jar a mädlím v rukách. Nesmie tam ísť voda ! A potom operiem. Zatiaľ sa mi darí.
alena45
Takto som dala dole zelený vosk z bieleho obrusa.
palokuchki
Ja to tiez tak robim ako @alena45. Najprv to prezehlim cez pijave papiere aby som dostala von co najviac vosku. Potom pouzijem jar, alebo hocijaky inaksi kvalitny prostriedok na umyvanie riadu. Pre mna to tiez takto funguje.
meryfri
tie škvrny sú mastné, používame biele sviečky...už som im kúpila aj akési nestekajúce, ale aj tie povoskujú zástery
alena45
no veď, práveže sú mastné, preto odmasťovací prostriedok. Ale nikdy nie s vodou, len čistý. Až potom oprať. Tak to robím aj s iným oblečením, lebo ja som "prasiatko". A po opraní nemám mastné fľaky.
anina43
v mojom zosšitku som našla túto radu :odkvapkany vosk zoškrabte a škvrnu prežehlite cez pijavý papier, alebo vosk zo sviečky prefúkajte fénom, zotrite pap. obrúskom, vyšúchajte octovou vodou. sviečky nebudú kvapkať ak ich na hodinu ponorime do slanej vody. zatiaľsom tento problem našťastie nemusela riešiť
sovka62
Meryfri, pripomenula si mi prvé Vianoce, ktoré som chystala ako pomerne čerstvo vydatá gazdiná. Doma sme na stromčeku mávali elektrické sviečky, ale ja som to chcela mať dokonalé a tradičné, tak som kúpila držiačiky so štipcom, sviečočky, stromček krásne nazdobila a keď som sviečky pozapaľovala, tešila som sa, aká som len šikovná. Radosť ma prešla na druhý deň ráno. Na dlážke sme mali jednofarebný bordový plyšový koberec s vlasom vysokým najmenej centimeter. Pod stromčekom samý voskový fľak. Žehlila som cez pijavý papier, fúkala fénom, čistila benzínom, čistila Jarou, no čo ti mám povedať, aj po dvoch rokoch som tam ten vosk videla (našťastie len ja). Na budúce Vianoce nám na stromčeku, samozrejme, žiarili elektrické sviečky (a bola som spokojná, až kým sa jedna žiarovka nevypálila a náhradnú sme nemali, takže na stromčeku nesvietilo nič. To si tak niekedy nevyberieš správnu alternatívu.)
bambitka
Ja si myslim,ze ked to je mastne mozno by to islo odstranit nejakym odmastovacom,trebars z FIN klubu CODI odmastovac